Z dwoma medalami wrócili szpadziści Piasta Gliwice z Mistrzostw Śląska Młodzików, które w miniony weekend rozegrano w Siemianowicach Śląskich. Po brązowy medal sięgnął  Wojciech Rzyczniak, a srebro zdobyła drużyna.

Pandemia ze względu na bezpośredni kontakt szczególnie sparaliżowała sporty walki do których należy także szermierka. W przeciwieństwie jednak do boksu czy zapasów wszpadzie czy florecie zawodnicy nie są aż tak blisko siebie podczas rywalizacji. Mimo to długo rozważano jak zorganizować zawody, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem.  W tym celu opracowano procedury, które podobne są do innych tego typu zaleceń stosowanych w trakcie zawodów sportowych.

Piast na te mistrzostwa wystawił liczną reprezentację i choć szermierze tego klubu trenują już od dłuższego czasu, to jednak forma była sporą niewiadomą. Dziewczyny nie zdołały stanąć na podium. Najwyżej została sklasyfikowana Klara Majger, która zakończyła zawody na 10 lokacie. Lepiej naszym młodym paniom poszło w zawodach drużynowych. Zespół walczący w składzie M. Kobylnicka, B. Majgier, K. Majgier, P. Ostrowska zajął czwarte miejsce. W meczu, którego stawką był brązowy medal niebiesko-czerwone wojowniczki uległy Muszkieterkom Gliwice dość wyraźnie, bo 32-45.

Bardzo dobrze  walczyli chłopcy. Aż sześciu reprezentantów Piasta bowiem zakwalifikowało się do finałowej szesnastki. Tradycyjnie, na podium stanął Wojtek Rzyczniak, który tym razem zajął trzecie miejsce. Najwięcej jednak radości sobie i trenerom sprawił Błażej Kurowski. Syn Bartka, medalisty mistrzostw Europy po raz pierwszy startował w tej kategorii wiekowej i od razu otarł się o medal. W walce o podium nieznacznie uległ Jakubowi Kurkowi z Górnika Radlin 12:15. To jest i tak jego życiowy sukces. Tuż za nim na szóstej lokacie uplasował się Mikołaj Wesołowski. Paweł Klytta został sklasyfikowany na 12 lokacie, Czcibor Partyka na 13, a Seweryn Gusta na 14 miejscu.

W turnieju drużynowym Piasta Gliwice reprezentowali: Klytta, Partyka, Rzyczniak i Wesołowski. Nasza młodzież dotarła do finału i dopiero w meczu o złoto uległa RMKS Rybnik 39:45. Początek bardzo intensywnej, szermierczej jesieni można więc zaliczyć do udanych i dobrze rokujących na najbliższą przyszłość.