W poniedziałek klub z Okrzei poinformował o pierwszym transferze dokonanym przed sezonem 2020/21. Nowym piłkarzem Piasta został Michał Żyro. 27-latek związał się z trzecią drużyną minionego sezonu dwuletnim kontraktem.

– Piast to fantastyczny klub, który od dwóch lat regularnie odnosi sukcesy. Wszystko tutaj jest prowadzone z cierpliwością oraz na jak najwyższym poziomie. Myślę, że jest to dla mnie bardzo dobry kierunek i teraz, kiedy jestem coraz bliżej optymalnej formy po kontuzji, to kolejny krok do przodu – powiedział Michał Żyro w rozmowie z klubowymi mediami.

Michał Żyro urodził się w Warszawie. Swoją przygodę z piłką zaczynał w KS Piaseczno, ale jeszcze jako junior trafił do Legii Warszawa, gdzie wypłynął na szerokie wody.  Z Legią trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski i tyle samu Puchar krajowy. Na początku  2016 roku trafił do angielskiej Championship do klubu Wolverhampton Wanderers FC, gdzie grał i zbierał pochlebne recenzje. Jednak już po czterech miesiącach grania zerwał więzadło boczne w kolanie. Wrócił do gry dopiero po 16 miesiącach.  Przygodę z angielską piłką kończył w trzecioligowym klubie Charlton Athletic FC. W 2018 roku wrócił do Polski, do Pogoni Szczecin. Już po pół roku jednak przeniósł się do Korony Kielce, a wiosną br. grał dla Stali Mielec z którą to wywalczył awans do Ekstraklasy. To było owocne pół roku. 27-latek w 14 meczach sześciokrotnie pokonywał bramkarzy drużyn przeciwnych zaliczył trzy asysty.

– W ostatniej rundzie strzeliłem kilka bramek. Można powiedzieć, że pokazałem wachlarz moich umiejętności, bo były bramki z lewej, prawej nogi, głowy… Jestem pewien, że w Gliwicach również będzie bardzo dobrze – dodał nowy zawodnik Piasta.

Żyro, który ma sobą także występy w reprezentacji Polski gra na pozycji napastnika, a parametrami (189 cm wzrostu) zbliżony jest do Piotra Parzyszka. Obaj mogą wieć stworzyć bardzo skuteczny duet w co wierzy Bogdan Wilk

– Wierzymy, że Michał może grać jeszcze lepiej i niedługo nawiąże do czasów, gdy występował w reprezentacji Polski, zdobywał tytuły mistrza Polski, a swoją postawą zapracował na transfer do Wolverhampton. Po tym transferze rywalizacja w linii ataku jeszcze się zwiększy, co może przynieść wiele korzyści – powiedział dyrektor sportowy Piasta Gliwice.

Piast w minionym sezonie miał problem ze zdobywanie bramek. Gliwiczanie strzelili ich tylko 40. Na skuteczność zresztą wielokrotnie narzekał szkoleniowiec niebiesko-czerwonych – Waldemar Fornalik. Po zakontraktowaniu Żyry jest szansa, że w tym elemencie Piast się poprawi.

 Źródło: piast.gliwice.pl/
Cyt./foto: piast-gliwice.eu