Bardzo skromnie Gliwicki Klub Sportowy „Piast” świętował swoje 75 urodziny. Huczne obchody ze względu na epidemię koronawirusa bowiem trzeba było przełożyć na przyszły rok.

W tej sytuacji  członkowie zarządu Stowarzyszenia, prezes Piast S.A. oraz kierownicy poszczególnych sekcji symboliczną lampką wina wznieśli toast za minione i kolejne 75 lat. W trakcie spotkania była też okazja, aby powspominać i przedstawić jak wygląda sytuacja poszczególnych sekcji.

Grzegorz Jaworski – prezes Stowarzyszenia

– Chcielibyśmy dziś w gronie osób, które są od zawsze lub bardzo długo z Piastem uczcić ten dzień, bo to właśnie 76 lat – 18 czerwca 1945 roku powstał KS Piast, który raz lepiej, raz gorzej, ale trwa do dnia dzisiejszego i się rozwija. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej.

Paweł Żelem – prezes S.A.

– Przyszło nam się spotkać w wyjątkowych okolicznościach. Te uroczyste obchody zostały przeniesione na przyszły rok. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli się spotkać w większym gronie i cieszyć się kolejnymi sukcesami Piasta, których ostatnio nie brakuje.

Zygmunt Kajda – koordynator sekcji piłki nożnej

– W połowie lat 90-tych XX wieku mieliśmy tylko jedno boisko do trenowania, był jeden zespół juniorów, który ja prowadziłem.  Na bazie tego zespołu została zbudowana drużyna, która potem rozpoczęła po reaktywacji rywalizację w „B” klasie, a skończyła  w Ekstraklasie.

Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta

– W tym roku mija 58 lat mojej pracy w Piaście Gliwice. Zaczynałem jako zawodnik, potem trener, działacz. Jestem obecnie najstarszym, nieprzerwanie działającym członkiem klubu w GKS Piast.

Andrzej Pluszczewski – kierownik sekcji brydża sportowego

Brydż w Piaście jest od ponad 60 lat. Możemy pochwalić się wieloma sukcesami. Były medali mistrzostw świata i Europy. Mamy najstarszy turniej brydżowy w  Polsce z pięknymi tradycjami. Jestem przekonany, że brydż razem z  Piastem może wrócić do Ekstraklasy.

Wojciech Rutyna – wiceprezes GKS Piast i kierownik sekcji lekkiej atletyki

Miałem 15 lat jak trafiłem do MKS Gliwice, który współpracował z Piastem. Szybko jednak połączył się ten klub z Piastem. To były lata 1962, związane z remontem i przebudową obiektu przy Okrzei. Była tu bieżnia lekkoatletyczna, skocznie, rzutnie. Mogliśmy organizować zawody najwyższej rangi.

Krzysztof Bochenek – prezes sekcji futsalu

– Jestem dumny, że mogła powstać taka sekcja, Ja od urodzenia jestem kibicem Piasta. Tak się też składa, że Gliwice są kolbką piłki pięcioosobowej. To było tylko kwestią czasu, kiedy przy Piaście będzie popularna „halówka”.

Obecnie Piast i Piast S.A. to sześć niezależnych, działających na wąłsny rachunek sekcji: piłka nożna – seniorzy, piłka nożna młodzieżowa, brydż, futsal, lekka atletyka i szermierka. Tj. około 500 zawodniczek, zawodników i trenerów. Mamy więc powody do dumy z GKS „Piast”.

Opracowanie: piast.gliwice.pl
Foto: Andrzej Oksztul

Zobacz też video