120 zawodniczek i zawodników, z tego 105 posiadających licencję klubową uprawniającą do udziału w zawodach.  33 zdobyte medale z  tego 10 złotych, 12 srebrnych i 11 brązowych w zawodach wojewódzkich i makroregionie – to dorobek sekcji lekkoatletycznej GKS Piast w zakończonym niedawno sezonie 2019

To wprawdzie tylko suche liczby, ale pokazujące, że w ostatnich miesiącach w sekcji wydarzyło się  dużo dobrego.

– Niezmiennie nadrzędnym  celem sekcji jest szkolenie dzieci i młodzieży, a to umożliwia nam nowoczesna  baza treningowa, jaką jest stadion lekkoatletyczny oraz przyległa do niego szkoła, gdzie funkcjonują klasy sportowe o tym profilu – powiedział kierownik sekcji – Wojciech Rutyna z wyróżniającymi się  zawodnikami i rodzicami na spotkaniu podczas którego uhonorowano tych, co w minionym sezonie wykazali się najlepszymi wynikami.

Do tych bardziej spektakularnych, indywidualnych osiągnięć należy zaliczyć także zakwalifikowanie się do zaplecza Kadry Narodowej Juniorów: Patrycji  Bartosz, Dawida Mysiuka, Bartłomieja Różańskiego, Wiktorii Drózd i Mikołaja Mrózka         W Kadrze Wojewódzkiej Młodzików w 2019 roku byli natomiast Anna Dziadzia i Matylda Leśniak.

Również i seniorzy Piasta zaznaczyli swoją obecność  na Halowych Mistrzostwach Polski.  Magda Krawczyk zajęła 4. miejsce na dystansie 1500 me i 5. na 3000 metrów. Rafał Kampa był 9. na dystansie 800 metrów.

Warto też podkreślić, że dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 2004 – 2009  objęte są programem Ministerstwa Sportu i Turystyki – „Lekkoatletyka dla Każdego”. Jest to możliwe, bo w sekcji pracują trenerzy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Osiągnięcia drużynowe to 8. miejsce  w Mistrzostwach Polski 2019 (Liga Lekkoatletyczna) Start w ogólnopolskiej lidze juniorów   DMP  U20  – 3m  II Liga, XI miejsce  w Śląskiej Lidze Młodzików

W 2019 roku miały też miejsce wydarzenia, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce. Za sprawą mityngów, które odbyły się na stadionie przy ul Syriusza o sekcji i Gliwicach mówiono w kilkunastu krajach. Szczególnie głośnym echem odbił się start polskiej czołówki i klasowych zawodników z kilku kontynentów na Grand Prix Gliwic na czele z mistrzem Europy w pchnięciu kulą Michałem Haratykiem. Mocną obsadę miał również 44. Memoriał Zenona Sęka. W tym roku po raz pierwszy od 9 lat zaproszeni byłl do udziału również  seniorzy.  Przyjechali reprezentacji Polski na mistrzostwa świata, które odbyły się w październiku w stolicy Kataru.

Wojciech Rutyna wspomniał też o problemach. Niestety mimo nowoczesnego obiektu, coraz większego zainteresowanie ta dyscypliną sportu, bardzo trudno jest o sponsorów. Zdecydowana większość środków pochodzi z dofinansowania z Urzędu Miasta za co sekcja jest bardzo wdzięczna, ale to za mało, aby się jeszcze bardziej rozwijać., szczególnie dotyczy to seniorów. Nie ma też chętnych do pracy jako trener z młodzieżą. Brak specjalistów w dziedzinie LA jest tego powodem. Mimo tego, perspektywy, przynajmniej na najbliższy rok są optymistyczne.    

Źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast

Sekcja Lekkiej atletyki GKS Piast
podsumowanie sezonu sportowego 2019

W sezonie sportowym 2019 roku w sekcji lekkoatletycznej Gliwickiego Klubu Sportowego „Piast” szkolonych było 120 zawodników w trzech grupach specjalistycznych oraz dwóch grupach naborowych.

Zajęcia prowadzili:

  1. grupa biegów krótkich i skoków – trener Józef Ramus
  2. grupa biegów średnich i sprintu przedłużonego – trener Adam Śniegórski
  3. grupa rzutów – trener Wojciech Rutyna
  4. początkująca(dz.Sośnica)-instruktor.la-ElżbietaHolikLDK
  5. grupa początkująca ( dz. Kopernik ) instruktor la Mirosława Matusz LDK
  6. grupa początkująca ( dz. Żerniki ) instruktor la Małgorzata Sobaszek LDK

Zajęcia szkoleniowe były prowadzone na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza 30 / sala gimnastyczna i arena lekkoatletyczna / oraz w okresie jesienno- zimowym w hali Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego przy ul Okrzei.

Dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 2004 – 2009 są objęci programem Ministerstwa Sportu i Turystyki – Lekkoatletyka dla Każdego

Osiągnięcia sportowe sekcji LA – indywidualne

  1. 120 szkolonych zawodników
  2. 105 zawodników posiada licencje
  3. 112 zawodników uczestniczyło w różnego rodzaju zawodach lekkoatletycznych reprezentując GKS „Piast” Gliwice.
  4. 29 klasy sportowe w tym 4 klasy II gie , 8 klas trzecich, 7 klas czwartych, 10 klas piątych.
  5. 33 zdobytych medali w tym 10 złotych, 12 srebrnych i 11 brązowych w zawodach wojewódzkich i makroregionie.
  6. Udane starty naszych zawodników w Mistrzostwach Polski :

4 m – KRAWCZYK Magdalena 92 – 1500 m – 4.22.35 Halowe Mistrzostwa Polski – Toruń
5 m – KRAWCZYK Magdalena 92 – 3000 m – 9.30.56 Halowe Mistrzostwa Polski – Toruń
9 m – KAMPA Rafał 91 – 800 m – 1.56.48 Halowe Mistrzostwa Polski – Toruń9 m – RÓŻAŃSKI Bartłomiej 02 – 600 m – 1.24.40 Halowe Mistrzostwa Polski U18-Toruń
10 m – DRÓZD Wiktoria 03 – dysk 34.86 Ogólnopolska Olimpiada Mlodz. –Poznań
17 m – DRÓZD Wiktoria 03 – kula – 11.86 Ogólnopolska Olimpiada Mlodz. –Poznań
18 m – LEGASZEWSKA Maria 00 – w dal – 4.82 Mistrzostwa Polski U20 – Racibórz

oraz udział w Akademickich Mistrzostwach Polski :

7 m – OKSENIUK Agnieszka 96 – skok wzwyz –165 – Łódż
15 m – PECIAK Magdalena 95 – 3 skok – 10.80 – Łódż
DRZEWIECKA Monika 98 – 400 m p.pł, HAŁGAS Damian 93 – 100

Zakwalifikowanie się do Zaplecza Kadry Narodowej Juniorów – 5 osób :
Patrycja Bartosz , Dawid Mysiuk, Bartłomiej Różański ,Wiktoria Drózd ,Mikołaj Mrózek

Kadra Wojewódzka Młodzików w 2019 roku
Anna Dziadzia ,Matylda Leśniak

Osiągnięcia drużynowe

8 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski 2019 / I Liga Lekkoatletyczna / Start w ogólnopolskiej lidze juniorów DMP U20 -3m II Liga XI miejsce w Sląskiej Lidze Młodzików

Ponadto sekcja lekkoatletyczna GKS „Piast” była w roku 2019 organizatorem wielu zawodów

II Grand Prix Gliwic /2.06.2019/ z udziałem zawodników zagranicznych i czołówki krajowej

Sekcja była organizatorem 44 Memoriału Zenona Sęka /8.09.2019/, w którym uczestniczyło 260 zawodników .Zawody stały na bardzo wysokim poziomie-uzyskano kilkanaście wyników spełniających normy klasy mistrzowskiej /startowali m.in. zawodnicy którzy póżniej brali udział w Mistrzostwach Świata w Katarze /.

Na nowym obiekcie zorganizowaliśmy I rzut Sląskiej Ligi Młodzików 2019 z udziałem kilkuset startujących zawodników

Organizowaliśmy również imprezy międzyszkolne takie jak :

1) Czworobój i trójbój lekkoatletyczny
2) Drużynowe zawody szkół/dawna gimnazjada/
3) Liga Szkół średnich
4) Mistrzostwa Gliwic i Powiatu szkół podstawowych
5) Biegi sztafetowe szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
6) Halowe Mistrzostwa Gliwic szkół podstawowych.
7) Rejonowe Biegi przełajowe szkół podstawowych i średnich

Ogółem w w/w zawodach uczestniczyło ok. 2500 młodzieży szkół gliwickich i powiatu

………………………………………………………………………………………………………………………….

OSIĄGNIĘCIA MEDALOWE 2019 – zestawienie

Ogółem w sezonie 2019 33 medale z tego 10 złotych 12 srebrnych i 11 brązowych
Halowe Mistrzostwa Śląska – 10 (2z, 6s, 2br)
Mistrzostwa Śląska Sen,Jun,J.mł – 8 (6z, 1s, 1b
Mistrzostwa Śląska Młodz. U16 – 2 (1s, 1br
Mistrzostwa Śląska Dzieci U14,U12 – 3 (1z, 1, 1br)
Wojewódzkie Zawody LDK – 10 (1z, 3s, 6br)

………………………………………………………………………………………………….

Halowe Mistrzostwa Śląska Ostrava – 26.01.2019

Piękna hala lekkoatletyczna w Ostravie (z 6 cio torową 200 metrową okrężną bieżnią ) była areną zmagań najlepszych lekkoatletów Śląska. W Halowych Mistrzostwach Śląska zawodnicy rywalizowali w kategorii Seniorów /pow.20 lat./, Juniorów U20,Jun.Młodszych U18. Zawodnicy GKS Piast z dużym powodzeniem startowali w tych mistrzostwach zdobywając 10 medali : 2 złote,6 srebrnych, 2 brązowe

Medaliści :

1 miejsce – Magdalena Krawczyk – 2000m Sen. – 6.05.88s
1 miejsce – Wiktoria Drózd – pchnięcie kulą 3kg U18 – 11.69
2 m – Rafał Kampa – 1000m Sen. – 2.29.71
2 m – Maria Legaszewska – skok w dal U20 – 5.16
2 m – Dawid Mysiuk – 600m U 20 – 1.25.19
2 m – Magdalena Peciak– skok w dal Sen. – 5.22
2 m – Bartłomiej Różański – 600m U 18 – 1.24.95
2 m – Magdalena Peciak – trójskok Sen.– 11.02
3 m – Mikołaj Mróze – 60m p.płotki U18 – 9.09
3 m – Kamil Antoniewicz – skok w dal U20 – 5.97

Wysokie miejsca zdobyli :

5 m – Inga Hołdys – 600m U18 – 1.47.40
6 m – Bartosz Korgól – 600m U18 – 1.29.28
7 m – Mikołaj Mrózek – skok wzwyż U18 – 160
8 m – Patrycja Bartosz – 200m U20 – 27.25
9 m – Maria Legaszewska – 200m U20 – 28.18
9 m – Kamil Antoniewicz – 60 m U20 – 7.39
10 m – Kamil Markiewicz – skok w dal U18 – 5.63

……………………………………………………………………………..

MISTRZOSTWA ŚLASKA Sen. Jun . Jun. Młod.
Bielsko Biała 25- 26.05.2019
7 medali / 5-1-1 /

1m – DRÓZD Wiktoria 03 kula 3 kg –12.83
1m – DRÓZD Wiktoria 03 dysk – 34.85
1m – KAMPA Rafał 91 800 m – 1.57.45
1m – KAMPA Rafał 91 400 m – 51.09
1 m – TOMASZEK Mateusz 00 wzwyż – 175
2 m – RÓŻANSKI Bartłomiej 02 800 m – 2.02.94
3 m – KORGÓL Bartosz 02 800 m – 2.07.4
4 m – LEGASZEWSKA Maria 00 w dal – 5.00
4 m – MRÓZEK Mikołaj 03 w dal – 5.89
5 m – HRUZIK Patrycja 00 oszczep – 29.58
6 m – LEGASZEWSKA Maria 00 200 m – 27.43
7 m – MRÓZEK Mikołaj 03 110 m p.pł – 16.76
7 m – RÓŻANSKI Bartłomiej 02 400 m – 52.02
9 m – MARKIEWICZ Kamil 03 100 m – 11.95
9 m – PRUSKO Gabriela 03 800 m – 2.53.35

HALOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA Młodz. /U 16/
Brzeszcze 23.03.2019|
1 medal / 0-1-0 /
2 m – DZIADZIA Anna 04 60 m- 8.30
4 m – WÓJCIK Mikołaj 05 wzwyż – 135
7 m – BURZAWA Wiktoria05 60 m p.pł – 11.66
8 m – SKIBA Oliwia 05 dal – 4.18

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA DZIECI / U 14,U 12 /
Ruda Śląska 19.06.2019
3 medale / 1-1-1 /
1 m – DARLIŃSKI Dawid 07 1000 m – 3.14.86
2 m – CZERNEL Olivier 06 300 m – 41.53
3 m – WESOŁOWSKI Jakub 09 p.palantowa – 30,00
4 m – TISZBIEREK Borys 08 w dal – 4.03
5 m – SOCHACKA Julia 06 300 m – 45.76
6 m – CYGANEK Marta 07 600 m – 1.49.94
6 m – KŁODA Adam 08 600 m – 2.01.02
7 m – FILIPIAK Lena 07 kula 2kg – 6.73
7 m – CENDROWSI Marcel 07 kula 4kg – 6.47
9 m – GÓRSKA Maria 08 600 m – 2.09.13
9 m – CYGANEK Damian 09 w dal – 3.74
10 m – ZAŁĘCKI Łukasz 07 600 m – 2.00.29

………………………………………………………………………………

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA MŁODZIKÓW / U 16 /
Częstochowa 9.06.2019
1medal / 0-0-1 /
3 m – LEŚNIAK Matylda 04 – 1000 m – 3.10.61
4 m – ŁUCKI Bartłomiej 05 – w dal – 5.33
5 m – TRESZCZOTKO Dominik 04 – 600 m – 1.37.42
7 m – ZAJĄC Kamil 04 – 600 m – 1.39.95
7 m – BURZAWA Wiktoria 05 – 80 m p.pł -14.50
8 m – DZIADZIA Anna 04 – 100 m – 13.60
12 m – SZPIR Monika 04 – 300 m – 46.76

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA – Biegi Przełajowe
9.03.2019 Mysłowice

1 medal / 1-0-0 /
1 m – KRAWCZYK Magdalena 92 – 4000 m Sen.
4 m – LEŚNIAK Matylda 04 – 1000 m U16
5 m – KOŁODZIEJCZYK Łukasz 03 – 4000 m U18
6 m – TISZBIEREK Borys 08 – 600 m U12
7 m – TRESZCZOTKO Dominik 04 – 2000 m U16
7 m – KŁODA Adam 08 – 600 m U12
9 m – ZAJĄC Kamil 04 – 2000 m U16
11 m – HOŁDYS Inga 03 – 2000 m U18

HALOWE MISTRZOSTWA DZIECI / U14,U12 /
24.03.2019 Brzeszcze

4 m – CYGANEK Marta 07 – wzwyż – 125
5 m – JANIK Julia 07 – kula 2kg – 7.84
5 m – KOZIOŁ Szymon 08 – wzwyż – 110
6 m – GŁOWACKA Julia 06 – wzwyż – 120
7 m – CENDROWSKI Marcel 07 – kula 4kg – 5.79
9 m – SADOWNIK Martyna 07 – kula 2kg – 5.01

MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW U 16
7.09.2019 Opole

4 m – DZIADZIA Anna 04 – 100 m – 13.27
5 m – OLESIŃSKI Maciej 04 – 300 m – 39.11
5 m – TRESZCZOTKO Dominik 04 – 600 m – 1.32.79
6 m – ŁUCKI Bartłomiej 05 – w dal – 5.14
6 m – LEŚNIAK Matylda 04 – 1000 m – 3.27.51

WOJEWÓDZKIE ZAWODY LDK /Lekkoatletyka dla każdego /
24.05.2019 Ruda Śląska
4 medale / 0-1-3 /
2 m – KŁODA Adam 08 – piłka lek. – 9.20
3 m – DZIADZIA Anna 04 – 100 m – 13.48
3 m – BURZAWA Wiktoria 05 – 80 m p.pł – 15.47
3 m – WESOŁOWSKI Jakub 09 – p.lekarska – 9.10
4 m – GIESZCZYK Tymon 06 – p.palant. – 39.50
5 m – GNIADY Maciej 09 – piłka lek. – 8.90
6 m – CZERNEL Olivier 06 – 100 m – 13.19
6 m – DARLIŃSKI Dawid 07 – 600 m – 1.48.74
6 m – ZGADZAJ Karol 08 – piłka lek. – 8.80
6 m -JAŚKIEWICZ Miłosz 07 – p.palan. – 38.00
7 m – WYDRA Aleksandra 07 – w dal/strefa / – 4.16
7 m – TISZBIEREK Borys 08 -w dal / strefa / – 3.75
7 m – ZABAWCZUK Paulina 08 – p.lekar. – 7.60
8 m -TRESZCZOTKO Dominik 04 – 300 m – 42.34
9 m – DYMAREK Filip 05 – 100 m – 14.65
9 m -MROZEK Łukasz 07 – p.palant.. – 35.00

WOJEWÓDZKIE ZAWODY LDK
Ruda Śląska 8.10.2019
6 medali / 1-2-3 /

1 m – BARTECZKO Maja 08 – p.palantowa – 35.00
2 m – CZERNEL Olivier 06 – 300 m – 40.97
2 m – CYGANEK Damian 09 – 300 m – 49.79
3 m – CYGANEK Marta 07 – 600 m – 1.50.35
3 m – KLIMASZEWSKI Łukasz 06 – kula 4kg – 7.67
3 m -KŁODA Adam 08 – 300 m – 53.80
| m – GADAJ Kacper 06 – 100 m – 13.28
5 m – KOZIOŁ Szymon 08 – wzwyż – 105
5 m – KELLER Kacper 06 – kula 4kg – 7.15
6 m – DARLIŃSKI Dawid 07 – 600 m – 1.51.90
6 m – PINDUR Aleksandra 06 – wzwyż – 120
6 m – ZGADZAJ Karol 08 – p.palant. – 34.00
6 m – CENDROWSKI Marcel 07 – kula 4kg – 7.13
6 m – WRÓBLEWSKI Maksymilian 08 – 300 m -55.27
7 m – WYDRA Aleksandra 07 – w dal strefa – 4.20
7 m – WESOŁOWSKI Jakub 09 – p.palantowa – 33.50