Dzień Wszystkich Świętych to najlepsza okazja, aby powspominać tych co odeszli. Na gliwickich cmentarzach nie brak mogił sportowców, działaczy i kibiców Piasta Gliwice.

Jeśli znajdziecie chwilę czasu to warto odnaleźć miejsca gdzie spoczywają ci, którym kiedyś kibicowaliśmy, podziwialiśmy,  a nawet przyjaźniliśmy się z nimi. Jak co roku zapraszamy na wspólny spacer po gliwickich nekropoliach, kiedy to wspominamy tych, którzy są już w niebiesko-czerwonym niebie.

W 2019 roku niestety pożegnaliśmy  niezwykle zasłużonych dla Piasta działaczy i zawodników. Już na początku lutego dotarła do nas smutna informacja o śmierci Zbigniewa Czajkowskiego, legendarnego trenera szermierki, autora książek, nauczyciela. To po jego okiem po złoty, olimpijski medal sięgał    Egon Franke.

W tym samym miesiącu w wieku ledwie 55 lat zmarł Piotr Wieczorek, jeden z architektów odrodzenia Piasta w 1995 roku, były prezes i członek zarządu klubu.  Do końca swoich dni można było go spotkać na stadionie, którego od maja br. Jest patronem.

Zaraz po nich pożegnaliśmy naszą koleżankę i wiernego kibica Piasta- Anetę Chwist. Miała tylko  42 lata.

W kwietniu natomiast odszedł  jeden z założycieli, wybitnych zawodników, a potem działaczy hokeja na trawie – Ryszard Karczak.

W czerwcu żegnaliśmy Wacława Myszczyszyna. Trener szermierki, wychowawca młodzieży, zawsze uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia. Miał 74 lata.

Na początku sierpnia w ostatniej drodze towarzyszyliśmy Tomkowi  Stępniowi. Król strzelców z A klasy, piłkarz, kolega ojciec, miał tylko 41 lat.

W październiku walkę chorobą przegrał Angel Perez Garcia.  Były trener i ulubieniec kibiców Piasta także odszedł za wcześnie, bo w wieku 62 lat.

 

W 2018 roku odszedł od nas Jurek Wojewódzki. Niespodziewanie, nagle, raptem miesiąc temu  W ostatnie drodze towarzyszyło mu  setki  przyjaciół. Spoczął na cmentarzu w Ligocie Zabrskiej, w samym środku.

W poprzednim roku pożegnaliśmy Karola Fajferka. odszedł 1 kwietnia, po ciężkiej chorobie w wieku 69 lat. Był jednym z  ulubieńców kibiców  z  tamtego okresu. „Fajfer” do końca swoich dni kibicował Piastunkom. Chciał przyjechać na obchody jubileuszu 70.-lecia klubu, ale walczył z chorobą.   Otrzymał od klubu pamiątkową odznakę i  koszulkę z jego nazwiskiem z której bardzo się ucieszył. Spoczął na cmentarzu w Lebach (Niemcy)

W styczniu 2015 roku pożegnaliśmy Kazimierza Przybylskiego, jednego  z pierwszych piłkarzy Piasta, kapitana ze Lwowa.

kazimierz-przybylski W czerwcu 2015 roku czerwonego nieba przekroczył Lesław Kuś, jeden z najbardziej znanych i szanowanych byłych prezesów naszego klubu. grob-kus Wciąż  w pamięci mamy zawsze uśmiechniętego i obecnego na każdym meczu Leszka Dunajczyk. „Dunaj” na drugą stronę przeszedł w październiku 2014 roku.

grob-dunajczyk

Nie zapominamy też o tych, którzy pisali pierwsze rozdziały w historii Piasta. Eugeniusz Bieniasz, założyciel sekcji lekkoatletycznej od 1968 roku spoczywa już na cmentarzu centralnym w Gliwicach.

eugeniusz-bieniasz Antoni Franz, założyciel sekcji szermierczej, choć Piastowską rodzinę opuścił  w 1965 roku, to wciąż żyje w naszej pamięci. Wspominamy go chętnie nie tylko  z okazji turnieju jaki jest organizowany na jego cześć.

grob-franz

Irmina i Teodor Popławscy to twórcy potęgi gliwickiego tenisa. Pan Teodor w 1945 roku zakładał sekcje, pani Irmina zdobywała na Mistrzostwach Polski pierwsze dla Piasta medale.

Dorota Dziekońska, mistrzyni Polski w tenisie ziemnym – Piotr Pawełczyk, jej maż. Połączyła ich wspólna pasja, zginęli tragicznie w wypadku samochodowym.

Ewald Dera, pierwszy król strzelców II ligi. Był jednym z najlepszych piłkarzy w historii Piasta. . Szybkie zagrania skrzydłami, piękne dośrodkowania i atomowe strzały sprawiały, że ręce same składały się do braw. Łącznie w barwach Piasta w dziewięciu sezonach zagrał w 196 meczach strzelając 98 goli. Niezrównany strzelec, kapitan drużyny, pozostał w klubie pełniąc funkcję działacza sekcji piłkarskiej. Zmarł za wcześnie w 1983 r.

Kazimierz Iwanowski, wieloletni kierownik drużyny, potem zasłużony działacz. Zasiadał w klubowych władzach. Służył Piastowi do końca swoich dni. Trudno sobie wyobrazić nowy stadiom bez niego.

Jasiu Wadowski, gospodarz starego stadionu. Szanowali go i znali wszyscy przychodzący na obiekt przy ul. Okrzei. Przez lata mieszkał na stadionie, tam był jego dom, potem wyprowadził się do własnego mieszkania. Do ostatnich swoich dni trwal na posterunku.

Marian Zapp, jeden z założycieli Piasta, wierny kibic. Był przy narodzinach klubu, był przy reaktywacji, wspomagał klub nie tylko dobrą rada, ale i wspierał Piast finansowo.

Ksiądz Franciszek Szatkowski, pierwszy kapelan Piasta, organizator, aktywnie uczestniczył przy tworzeniu klubu. Kierował pracami przy odbudowywaniu pierwszej areny Piasta, czyli stadionu przy ul. Robotniczej. Udzielał ślubów, żegnał sportowców Piasta. Spoczywa kilkaset metrów od nowej areny Piasta.

Zenon Sęk. Spod jego ręki wyszło wielu znakomity lekkoatletów. To on wyszkolił rekordzistkę świata w rzucie oszczepie Ewę Gryziecką. Także pod jego okiem swoje umiejętności podnosili, a potem zdobywali medale w mistrzostwach kraju i nie tylko: J. Filusz, D. Langer, E. Kowalska, J. Polewka, J. Anyszkiewicz. J. Jaroszyński i Adam Śniegórski. Zmarł przedwcześnie.

Jerzy Musiałek, wychowanek Piasta, 13-krotny reprezentant Polski, zmarł przedwcześnie na zawał serca. Spoczywa na cmentarzu centralnym, a o tym, ze był wybitny, sportowcem przypomina na stałe umieszczona na jego grobie kamienna piłka.

Marian Dusza. Któż go nie znał. Autorytet w kwestiach piłkarskich, gliwiczanin, międzynarodowy sędzia. Był takim, jakie nosił nazwisko – czyli życzliwą dla każdego Duszą. Do nieba poszedł z gwizdkiem i szalikiem w barwach Polski.

Jasiu Suchan – „Patrz tam jako” tymi słowami Jasiu mówił do widzenia znajomym. Bezinteresowny, zawsze pomocny. Przez 40 lat utrwalał historię Piasta na fotografii. Zmarł nagle tuż po meczu rozegranym w Wodzisławiu w grudniu 2009 roku.

Jerzy Apostel – zaczynał grać w piłkę w GKS Gliwice, potem jednak przeniósł się do Piasta z którym spędził wiele wspaniałych lat radując serca kibiców Piasta.

Jasiu Szczech – jeden z wybitniejszych bramkarzy w historii Piasta. Wielokrotnie podziwialiśmy jego nieprzeciętne, bramkarskie  umiejętności. Po zakończeniu kariery  pracował z młodzieżą.

Jerzy Cich – Jeden z najwybitniejszych trenerów wywodzących się z Gliwic. Wychował kilka pokoleń piłkarzy w tym tak wybitnych zawodników jak Włodzimierz Lubański czy Joachaim Marx. Miał wyjątkowego nosa do wyszukiwania talentów. Jacek Górnicz, wieloletni gospodarz stadionu przy ul. Sokoła. Przyjaciel, ulubieniec młodzieży.

W 2014 roku pożegnaliśmy Tomka Szklarskiego. Tomek odszedł zdecydowanie za wcześnie, bo w wieku 43 lat. Na planszach wygrywał, z chorobą tez walczył przez kilka lat, ale nie dał rady. Był szpadzistą Piasta Gliwice. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Reprezentował też Polskę na mistrzostwach świata. Kolejnym, wielkim piłkarzem, którego już nie ma z nami był

Lesław Gil. Miał 70. lat. Barw gliwickiego klubu bronił przez 14 sezonów. Łącznie rozegrał 316 spotkań. Na boisku przebywał przez 27469 minut strzelając przy tym 38 bramek. Był jednak z najlepszych bocznych obrońców w historii Piasta. 22 października pożegnaliśmy Leszka Dunajczyka. Też odszedł za wcześnie, bo wieku 67 lat. Leszek to legenda Piasta, klubowi z Okrzei wierny był praktycznie od kołyski aż po grób. Kopał w piłkę przy Okrzei już w wieku 10 lat. Przez 15 sezonów grał w seniorach. Potem trener, wychowawca, nauczyciel

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju.

Opracowanie – Grzegorz Muzia

Spoczywają Cmentarz Lipowy

Juliusz Denk – Sektor D rząd 4, nr grobu 8
Nowak Karol – Sektor F5 Rząd B nr grobu 6
Dera Ewald – Sektor F2 Rząd 10 nr grobu 17
Pawełczyk Piotr – Dziekońska Dorota Sektor G2 Rząd 2 nr grobu 15
Sęk Zenon – Sektor B1a Rząd 2 nr grobu 39
Ks. Szatkowski Franciszek – Sektor B1 Rząd 1 nr grobu 21
Petrycki Zbigniew – Sektor F8 Rząd 2 nr grobu 12
Petrycki Jan – Sektor G1 Rząd 4a nr grobu 19
Messner Janusz – Sektor A1 Rząd 4 nr grobu 19
Bogusz Renata – Sektor G1 Rząd 6 nr grobu 22
Sobolewski Stanisław – Sektor D3 Rząd 2 nr grobu 25
Pelczar Ryszard – Sektor F4 Rząd 5 nr grobu 9
Mielnik Adam – Sektor D4b Rząd 3 nr grobu 8
Wadowski Jan – Sektor F2 Rząd 10 nr grobu 11
Kaszuba Jerzy – Sektor D4a Rząd A nr grobu 8
Zapp Marian – Sektor D4b Rząd 4 nr grobu 1
Iwanowski Kazimierz – Sektor D3 Rząd 4 nr grobu 10
Sękowski Edwin – Sektor A4 Rząd 5 nr grobu 23
Andrzej Bednarski – Sektor A3 Rząd 11 nr grobu 18
Jan Szczech – Sektor J1 Rząd 7 nr grobu 16 (nowa część cmentarza)
Franciszek Skiba –  Sektor N2  Rząd  3   nr grobu  5
Tomasz Szklarski – Sektor J6  Rząd  1   nr grobu  8
Zbigniew Kołodziej –  Sektor N3  Rząd  2   nr grobu  2
Kazimierz Przybylski – Sektor A3 Rząd E nr grobu  7

Cmentarz Centralny
Bieniasz Eugeniusz B – Sektor C5 rząd 8 Nr grobu 14
Franz Antoni – Sektor F1, rząd 17, Nr grobu 1
Dusza Marian – E3 Rząd 16 nr grobu 37
Witkowicz Wacław – Sektor D6a Rząd 8 nr grobu 2
Sitko Jerzy – Sektor D2 Rząd 13 nr grobu 10
Szwaj Władysław – Sektor D6 Rząd 6 nr grobu 10
Musiałek Jerzy – Sektor La8 Rząd 1 nr grobu 26
Raiss Janusz –
Kotowicz Stefan – Sektor E 5 Rząd 1 nr grobu 1
Kamiński Stanisław – Sektor LA6 Rząd 12 27
Antosz Józef – Sektor D6 Rząd 6 22
Irmina Popławska – Sektor C4 Rząd 14 nr grobu 28
Jan Suchan – Sektor A7 Rząd A 14a
Zbigniew Sporek – Sektor B3 Rząd D nr grobu 4
Edward Plaza – Sektor B8 Rząd 5 nr grobu 7
Roman Janowski – Sektor LC8 Rząd 7 nr grobu 20
Lesław Gil – Sektor C2 Rząd 4 nr grobu 17
Lesław Dunajczyk Sektor D2 Rząd 2 nr grobu 2
Lesław Kuś – Sektor B6 Rząd F nr grobu 2
Piotr Wieczorek – Sektor G Rząd 2 nr grobu 4
Zbigniew Czajkowski – Sektor KG3 Rząd B nr grobu 4
Ryszard Karczak – Sektor F4 Rząd 17 nr grobu 10

Cmentarz Wójtowa Wieś
Klejnot Jerzy
Cichoń Michał

Cmentarz przy ul. Wojciecha
Cyroń Paweł
Urbańczyk Karol
Górnicz Jerzy
Białek Zdzisław
Magiera Jerzy
Górnicz Jacek

Cmentarz Ligota Zabrska
Jerzy Wojewódzki

Cmentarz Zabrze – po drugiej stronie kościoła
Wittman Ryszard
Białek Ryszard

Cmentarz Zabrze
Tomasz Stępień

Cmentarz Ruda Śl.
Szeja Tomasz

Cmentarz Łabędy
Apostel Jerzy Sektor B2 Rząd 2 Nr grobu 22 Cmentarz

Gliwice/Sośnica
Zygmunt Dudys

Cmentarz Czerwionka
Wilczek Adam

Cmentarz w Chudowie
Henryk Bałuszyński

Cmentarzu Leśny w Monachium
Jerzy Cich

Cmentarz w Skolimowie
Zbigniew Messner

Cmentarz w Berlinie
Helmut Foreiter zmarł 14 lutego 2008 r)

Cmentarz – Będzin -Łagisza
Aneta Chwist

W przypadku części cmentarzy nie posiadamy pełnych danych. Jeśli uważacie, że na tej liście kogoś brak prosimy o przesłanie informacji na mail gm@piast.gliwice.pl