Na szczeblu centralnym Piast z Rakowem rywalizował do tej pory czterokrotnie. Trzy razy górą byli częstochowianie, raz tylko udało się wygrać gliwiczanom.

Były to jednak bardzo zamierzchłe czasy, początek lat 60-tych XX wieku. Potem oba zespoły albo grały w różnych grupach II ligi, lub mijały się w rozgrywkach.

W Ekstraklasie będzie to pierwszy pojedynek tych dwóch zespół, choć Raków już na tym poziomie występował. Było to w drugiej połowie lat 90-tych XX wieku. Wówczas to w tej drużynie występował Janusz Bodzioch, piłkarz Piast. Bodzioch miał okazję wówczas  grać razem z Jackiem Krzynówkiem, Tomaszem Kiełbowiczem, Pawłem Skrzypkiem czy Jackiem Magiera. Późniejszy kierownik i menadżer klubu z Okrzei zaliczył ponad 100 występów w ówczesnej I lidze (najwyższy poziom). W tym ostatnim sezonie ze sponsorowania klubu wycofała się Huta Częstochowa i drużyna spod Jasnej Góry rozpoczęła marsz do niższych lig. Oparty już na prywatnym kapitale klub w poprzednim sezonie pewnie wywalczył sobie awans do polskiej elity.

W obecnej kadrze Rakowa tak rozpoznawalnych piłkarzy jak grali w przeszłości nie ma, ale znajdujemy tam nazwiska dobrze znane kibicom z Okrzei. Barw tego klubu bronią Jakub Szumski, Igor Sapala i Sebastian Musiolik. Cała ta trójka jeszcze niedawno była zawodnikami Piasta. Sapała i Musiolik to  teraz podstawowi gracze czerwono-niebieskich.

Największym chyba atutem obecnej drużyny jest Marek Papszun. Niedawno nieznany trener w imponującym stylu wprowadził Raków najpierw do I ligi, a potem do PKO BP Ekstraklasy.

Sędziować to spotkanie będą: Wojciech Myć (główny) – Sebastian Mucha i Piotr Szubielski  (liniowi) Sebastian Krasny (techniczny). Bartosz Frankowski i Krzysztof Jakubik (VAR).

Mecz ten będzie można zobaczyć w Canal+ Sport i Canal+ Sport 3. Relacja tekstowa TUTAJ.

Historia spotkań – II liga

Gliwice – 11 listopada 1962
Stadion Miejski, ul. Kujawska 2 – 1000  widzów
SKS Piast Gliwice – RKS (Robotniczy Klub Sportowy) Raków Częstochowa 2:0 (1:0)
Bramki:
18′ Stanisław Kwietniowski
89′ Stanisław Kwietniowski

Częstochowa – 23 czerwca 1963
Stadion Rakowa, ul. Obraniaka 83 – 7000 widzów
RKS  Raków Częstochowa – SKS Piast Gliwice 2:1 (0:1)
Bramki:
32′   Erwin Koronowski
73′   Stefan Stachowiak
81′   Kazimierz Schmidt

Gliwice – 8 września 1963
Miejski, ul. Kujawska 2- 1500 widzów
SKS Piast Gliwice – RKS Raków Częstochowa 1:3 (0:1)
Bramki:
16′ Wojciech Pędziach
60′ Adam Mielnik   (rzut karny)
72′ Kazimierz Schmidt
75′   Kazimierz Schmidt

Częstochowa – 18 kwietnia 1964
Stadion Victorii,  1200 widzów
RKS Raków Częstochowa – GKS Piast Gliwice 4:0 (2:0)
Bramki:
10′ Kazimierz Rzychoń
44′ Wojciech Pędziach
52′ Jerzy Stachowiak
56′ Władysław Olszewski

Źródło: piast.gliwice.pl