W minioną niedzielę w Gliwicach na nowym lekkoatletycznym stadionie odbył się 44. Memoriał Zenona Sęka. Po dziewięciu latach przerwy w zawodach znów wzięli udział seniorzy.

Gwiazdami mityngu były kulomiotka – Klaudia Kardasz i biegaczka Anna Sabat. Obie będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata, które odbędą się pod koniec października w Katarze. Kardasz pewnie wygrała swoją konkurencję.  Sabat pobiła nawet swój rekord życiowy na dystansie 600 metrów. Oprócz tej dwójki kibice mogli też zobaczyć Magdalenę Stefanowicz – srebrną medalistę mistrzostw Świata Juniorów Młodszych i mistrzynię Polski, Adriannę Janowicz, która na swoim koncie ma złoty  mistrzostw Europy Juniorów  i srebro w młodzieżowych mistrzostwa Europy. Startowali też Sebastian Łuszko i Andrzej Naszko. Obaj wymienieni posiadają klasę mistrzowską, Norbert Kobielski, czołowy skoczek wzwyż. Krzysztof Tomasiak to medalista mistrzostw Polski seniorów., Lekkoatleta ten skacze w dal nawet na odległość 7,84m.

– W tym roku zmieniliśmy formułę Memoriału. W ostatnich latach były to zawody szkolne połączone z mistrzostwami Gliwic. Zmiana była  możliwa, bo jest obiekt, który ma odpowiednie warunki, aby takie imprezy mogły się odbywać, a także jest odpowiednie wsparcie  finansowe ze strony miasta Gliwice  – mówi Wojciech Rutyna, kierownik sekcji LA GKS Piast, organizatora mityngu.

Do Gliwic przyjechało 268 zawodniczek i zawodników głównie z Polski, ale też były reprezentantki Jordanii. Rywalizowano w 15 konkurencjach. Te najbardziej widowiskowe to skok o tyczce, skok wzwyż, rzut oszczepem. pchnięcie kulą czy sprinty. Zazwyczaj zwyciężali faworyci. Udało się tez pobić kilka rekordów życiowych.

– Mieliśmy ośmiu zawodników  z klasą mistrzowską w tym dwóch z międzynarodową. Prezentują taki poziom, że trudno z nimi rywalizować, ale dla pozostałych startujących to duża nobilitacja móc z nimi spróbować swoich sił – tłumaczy Rutyna.

Tak wysokiej klasy sportowcy nie uczestniczą jednak we wszystkich mityngach. Do Gliwic przyciąga ich nie tylko nowoczesnych obiekt.

– Nie ma co ukrywać, nie byłoby możliwe zorganizować mityngu  bez wsparcia finansowego, które udzieliło miasto Gliwice.  Szesnastu najlepszych zawodników  otrzymało nagrody od pięciuset do dwóch tysięcy złotych.  Nie są to kwoty oszałamiające, ale myślę, że godziwe jak na lekkoatletykę. Niewątpliwie tym przyciągnęliśmy tak dobrych zawodników – tłumaczy kierownik sekcji.

Okazję do tego, aby się sprawdzić z najlepszymi mieli też reprezentanci Piasta. Spora grupa młodzików i juniorów miała bowiem możliwość startu w poszczególnych konkurencjach i niektórzy osiągnęli bardzo przyzwoite rezultaty jak choćby Wiktoria Drózd, która rywalizowała m.in. z Klaudią Kardasz  czy Mikołaj Mrózek, który był czwarty w skoku w dal.

Nie zawiedli tez kibice, którzy  w liczbie prawie tysiąca przewinęli się na trybunach podczas mityngu. To dobry prognostyk na przyszłość i sygnał, że warto organizować takie zawody.

– Chcemy nawiązać do czasów, gdy w Gliwicach startowała Irena Szewińska, gdzie kulą pchał Władysław Komar. W mojej ocenie tym Memoriałem zrobiliśmy ku temu duży krok – przekonuje Rutyna.

Stadion lekkoatletyczny został oddany do użytku dwa lata temu.  Obiekt ten na co dzień służy zarówno gliwickiej młodzieży jak i amatorom biegania. Trenują na nim lekkoatleci Piasta, rozgrywane są zawody szkolne, mistrzostwa Śląska czy Liga Młodzików.  Najwięcej prestiżu jednak przynoszą mityngi typu Grand Prix Gliwic czy Memoriał Zenona Sęka.

– W przeciągu tych dwóch lat zorganizowaliśmy  już pięć dużych  imprez z udziałem najlepszych, polskich zawodników z olimpijczykami na czele. W ocenie trenerów, sędziów i zawodników  były to udane, sprawnie przeprowadzone  zawody. W innych miastach potrzebowali wielu lat, aby wypracować sobie odpowiednią markę. Gliwice już teraz są cenione przez sportowców. Mamy tu naprawdę świetne warunki do osiągania bardzo dobrych wyników i jedyną w Polsce bieżnię w fioletowej barwie, bardzo nośną, którą tego lata odnowiliśmy – zauważa Wojciech Rutyna.

We wtorek 17 września na lekkoatletycznym stadionie odbędzie się druga odsłona Memoriału Sąka z udziałem młodzieży z gliwickich szkół i powiatu.

KOMPLET WYNIKU – TUTAJ

Źródło: piast.gliwice.pl
Foto Andrzej Oksztul