Już w najbliższą niedzielę na nowym lekkoatletycznym stadionie odbędzie się 44. Memoriał Zenona Sęka. W tym roku znów zawodach wezmą udział seniorzy. Swój akces do tego jednego z najstarszych w  Polsce nieprzerwanie organizowanych mityngów zgłosiło już 200 zawodniczek i zawodników.

Gwiazdą mityngu będzie Klaudia Kardasz, reprezentantka Polski,  – złota medalistka mistrzostw Polski seniorów, Srebrna medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy. Kulomiotka startowała w ostatnim Grand Prix Gliwic

Po raz pierwszy w Gliwicach pobiegnie Magdalena Stefanowicz. Srebra medalista  mistrzostw Świata Juniorów Młodszych i mistrzyni Polski Juniorów z wynikiem 11,51` może pochwalić się klasą mistrzowską. Razem z nią do Gliwic zawita jej klubowa koleżanka – Adrianna Janowicz, która na swoim koncie ma złoty  mistrzostw Europy Juniorów  i srebro w młodzieżowych mistrzostwa Europy.

Sebastian Łuszko i Andrzej Naszko  to klubowi koledzy Konrada Bukowieckiego – czołowego polskiego kulomiota. Obaj wymienieni posiadają klasę mistrzowską. W Gliwicach chcą ustanowić nowe rekordy życiowe, które odpowiednio wynoszą 19,53m i 19,50m.

Swój udział w zawodach zapowiedział też Norbert Kobielski, czołowy skoczek wzwyż. W tym roku osiągnął wynik  2,27 m.

Krzysztof Tomasiak to medalista mistrzostw Polski Seniorów., który jest na liście startowej. Stawał na podium juniorskich mistrzostw kraju oraz dwukrotnie zdobywał medale młodzieżowych mistrzostw Polski. Lekkoatleta ten skacze w dal nawet na odległość 7,84m.

Tacy zawodnicy bez wątpienia sprawią, ze Memoriał Sęka będzie znów zaliczany do ważnych mityngów lekkoatletycznych w Polsce.

W sierpniu bieżnia na obiekcie przeszła renowację. Przywrócono jej blask z dnia otwarcia, poprawiono oznaczenia. Teraz jeszcze lepsze rezultaty powinni osiągać na nie sprinterzy i biegacze.

Memoriał poświęcony jest pamięci zmarłego przedwcześnie wybitnego trenera lekkiej atletyki i wychowawcy młodzieży. To on wypatrzył i wyszlifował talent późniejszej rekordzistki świata, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich – Ewy Gryzieckiej. Zanim jeszcze przebudowano stadion przy ul. Okrzei to właśnie tam w okolicach 7. września, czyli daty śmierci Zenona Sęka, nie tylko z Polski, ale także z krajów ościennych zjeżdżali się lekkoatleci, by rywalizować w tym prestiżowym turnieju. Regularnie startowali tam reprezentacji Polski. Gliwiczanie mieli okazję na żywo zobaczyć m.in. Irenę Szewińską czy Władysława Komara.

– W ostatnich latach kontynuowaliśmy tradycję i organizowaliśmy Memoriał, ale ze względu na brak obiektu miały te zawody charakter szkolny. Startowała w nim młodzież i łączyliśmy go z mistrzostwami Gliwic w lekkiej atletyce. Od dwóch lat mamy do dyspozycji nowoczesny stadion i chcemy przywrócić rangę tych zawodów. Już w tym roku zaprosiliśmy do udziału znane zawodniczki i zawodników. Aktualnie trwa potwierdzanie nazwisk, ale mam nadzieję, że nie zabraknie również gwiazd tej dyscypliny – mówi Wojciech Rutyna – wiceprezes GKS Piast.

Przypomnijmy, że w czerwcu na jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Polsce odbył się mityng „Grand Prix Gliwic”. Z tej okazji przyjechali medaliści mistrzostwo Europy i Świata z Michałem Haratykiem na czele i chwalili sobie możliwość startu na gliwickim obiekcie. Biciu rekordów sprzyja podobno najszybsza w Polsce bieżnia, która w sierpniu przeszła gruntowną renowację. Przywrócono jest blask i barwy, które kibice mogli podziwiać zaraz po oddaniu obiektu do użytku.

Memoriał dla seniorów zostanie rozegrany w niedzielę 15 września. Dwa dni później natomiast odbędą się zawody pod tym samym szyldem dla młodzieży szkolnej. Organizator, którym jest sekcja lekkoatletyczna GKS Piast spodziewa się, że weźmie w nim udział około 500 dziewcząt i chłopców z gliwickich szkół.

– Te zawody są dla nas równie ważne jak i te dla seniorów. Z jednej strony to popularyzacja wśród młodzieży lekkiej atletyki, a dla trenerów sekcji możliwość „wyłuskania” utalentowanej młodzieży. Ewa Gryziecka, nasza najbardziej znana lekkoatletka też została zauważana na zawodach szkolnych przez ś.p. Zenona Sęka – tłumaczy Wojciech Rutyna.

W tym roku podczas „Memoriału” zostaną rozegrane praktycznie wszystkie, najbardziej atrakcyjne lekkoatletyczne konkurencje. Kibice będą mogli zobaczyć rywalizację w skoku w dal, tyczce, wzwyż, rzuty kulą, młotem i oszczepem, a także podziwiać sprinterów i biegaczy na średnich dystansach. Dla 14 najlepszych zawodników /7 wśród kobiet i 7 mężczyzn/ przewidziano nagrody finansowe.

Warto więc zarezerwować sobie czas 15 września (niedziela) między godziną 14 a 18. Wstęp na zawody jest darmowy. Miejsce to stadion lekkoatletyczny mieszczący się na Osiedlu Kopernika przy ul Syriusza.

Przy okazji będzie można zobaczyć stadion, zawodników a potem być może zapisać dziecko do sekcji lekkoatletycznej Piasta. Z dniem 1 września rusza bowiem nowy nabór. Klub zaprasza utalentowane dzieci, które ukończyły 12 rok życia, codziennie w godzinach 15:30-1700 na obiekcie przy ul Syriusza. Jedynym warunkiem jest dobry stan zdrowia.