15 września na nowym stadionie lekkoatletycznym odbędzie się 44. już  Memoriał Zenona Sęka. Z tej okazji po dziewięciu latach przerwy znów w tych zawodach wezmą udział seniorzy .

Memoriał  poświęcony jest pamięci zmarłego przedwcześnie wybitnego trenera lekkiej atletyki i wychowawcy młodzieży. To on wypatrzył i wyszlifował talent późniejszej rekordzistki świata, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich – Ewy Gryzieckiej. Zanim jeszcze przebudowano stadion przy ul. Okrzei to właśnie tam w okolicach 7. września, czyli daty śmierci Zenona Sęka, nie tylko z Polski, ale także z krajów ościennych zjeżdżali się lekkoatleci, by rywalizować w tym prestiżowym turnieju. Regularnie startowali tam reprezentacji Polski.  Gliwiczanie  mieli okazję na żywo zobaczyć m.in. Irenę Szewińską czy Władysława Komara.

– W ostatnich latach kontynuowaliśmy tradycję i organizowaliśmy Memoriał, ale ze względu na brak obiektu miały te zawody charakter szkolny. Startowała w nim młodzież i łączyliśmy go z mistrzostwami Gliwic w lekkiej atletyce. Od dwóch lat mamy do dyspozycji nowoczesny stadion i chcemy przywrócić rangę tych zawodów.  Już  w tym roku zaprosiliśmy do udziału  znane zawodniczki i zawodników. Aktualnie trwa potwierdzanie nazwisk, ale mam nadzieję, że nie zabraknie również gwiazd tej dyscypliny – mówi Wojciech Rutyna – wiceprezes GKS Piast.

Przypomnijmy, że w czerwcu na jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Polsce odbył się mityng „Grand Prix Gliwic”.  Z tej okazji przyjechali medaliści mistrzostwo Europy i Świata z Michałem Haratykiem na czele i chwalili sobie możliwość startu na gliwickim obiekcie. Biciu rekordów sprzyja podobno najszybsza w Polsce bieżnia, która w sierpniu przeszła gruntowną renowację.  Przywrócono jest blask i barwy, które kibice mogli podziwiać zaraz po oddaniu obiektu do użytku.

Memoriał dla seniorów zostanie rozegrany w niedzielę 15 września. Dwa dni później natomiast odbędą się zawody pod tym samym szyldem dla młodzieży szkolnej. Organizator, którym jest sekcja lekkoatletyczna  GKS Piast spodziewa się, że weźmie w nim udział około 500 dziewcząt i chłopców z gliwickich szkół.

– Te zawody są dla nas równie ważne jak i te dla seniorów. Z jednej strony to popularyzacja wśród  młodzieży  lekkiej atletyki, a dla trenerów sekcji możliwość „wyłuskania” utalentowanej młodzieży. Ewa Gryziecka, nasza najbardziej znana lekkoatletka też została zauważana na zawodach szkolnych przez ś.p. Zenona Sęka – tłumaczy Wojciech Rutyna.

W tym roku podczas „Memoriału” zostaną rozegrane praktycznie wszystkie, najbardziej atrakcyjne lekkoatletyczne konkurencje. Kibice będą mogli zobaczyć rywalizację w skoku w dal, tyczce, wzwyż, rzuty kulą, młotem i oszczepem, a także podziwiać sprinterów i biegaczy na średnich dystansach. Dla 14 najlepszych zawodników /7 wśród kobiet i 7 mężczyzn/ przewidziano nagrody finansowe.

Warto więc zarezerwować sobie czas 15 września (niedziela) między godziną 14 a 18. Wstęp na zawody jest darmowy. Miejsce to stadion lekkoatletyczny mieszczący się na Osiedlu Kopernika przy ul Syriusza.

Przy okazji będzie można zobaczyć stadion, zawodników a potem być może zapisać dziecko do sekcji lekkoatletycznej Piasta. Z dniem 1 września rusza bowiem nowy nabór.  Klub zaprasza utalentowane dzieci, które ukończyły 12 rok życia, codziennie w godzinach 15:30-1700 na obiekcie przy ul Syriusza. Jedynym warunkiem jest dobry stan zdrowia.