Mikołaj Pac Pomarnacki – olimpijczyk, fechtmistrz, wychowawca wielu pokoleń szermierzy zakończył pracę szkoleniową w GKS Piast.

– Mam 86 lat, kiedyś na emeryturę trzeba było przejść. Niestety czas biegnie nieubłaganie do przodu, łza się w oku kręci, jeszcze mam obowiązki rodzinne. Kończę swoja pracę jak trener, ale sercem dalej będę z Piastem – powiedział na spotkaniu z szermierczą rodziną Mikołaj Pac Pomarnacki

Mikołaj Pac Pomarnacki to nie tylko znany szermierz, ale i bardzo ciekawa postać historyczna. Wywodzi się z bardzo starego, arystokratycznego rodu, którego kolebka znajdowała się w Pomarnoce na Wileńszczyźnie. Najstarsze dokumenty o jego przodkach pochodzą jeszcze z początków Unii Polsko-Litewskiej. Jeden z jego krewnych – Stanisław Pomarnacki był dla Adama Mickiewicza pierwowzorem do postaci Podkomorzego (ostatni co tak poloneza wodził) z epopei „Pana Tadeusza” W czasie rewolucji jego ojciec walczył w 13 pułku Ułanów Wileńskich. Po podziale Litwy jego rodzina przeniosła się do Wielkopolski.

Pan Mikołaj na świat przyszedł 19 września 1934 r. w Rybinie. Do szermierki trafił późno, bo dopiero w wieku lat 18. Wcześniej próbował swoich sił w futbolu i boksie. Pierwszych zasłon uczył go fechmistrz Koncewicz. Miał jednak nieprzeciętny talent. Zaledwie rok po tym jak pierwszy raz do ręki wziął floret zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów i w nagrodę pojechał na mistrzostwa świata do Budapesztu.  Po dwóch latach treningu walczył już w finale spartakiady seniorów.

Kto wie jakby się potoczyła jego kariera, gdyby nie rok 1956. Pomarnacki był wtedy studentem drugiego roku. W Poznaniu dojrzewał gniew ludu. W czerwcu wybuchła rewolucja. W starciach robotników z milicją zginęło lub zostało rannych wielu ludzi. 9-lipca pan Mikołaj został aresztowany. Postawiono mu zarzut przeprowadzenia w 10 osobowej grupie zamachów na funkcjonariuszy MO, rozbicia składu z bronią, przewracania tramwajów i budowania barykad oraz kilku innych „wykroczeń”. Tak naprawdę został aresztowany na podstawie zdjęcia na którym to widać młodego Pomarnackiego jak stoi na czołgu. Na szczęście dla niego w październiku nastąpiło przesilenie. Po VIII plenum KC PZPR uwolniono więźniów politycznych, a śledztwo umorzono. Wydawało się, że wszystko wróci do normy. Tak się jednak nie stało. W 1957 odmówiono mu wydania paszportu i nie pojechał na A.M.Ś. do Paryża. W rok po ukończeniu studiów do Gliwic ściągnął go Zbigniew Czajkowski i to dzięki staraniu właśnie Czajkowskiego udało mu się wyjechać na I.O. do Tokio. Walczył w drużynie szpadowej, która zajęła 5 miejsce. Odniósł osiem zwycięstw. Dopiero w roku 1967 na stałe odzyskał paszport, ale było już za późno. Z szermierką jako zawodnik pożegnał się w 1969 r. W 1971 r. już jako trener poprowadził drużynę szpadową do srebrnego medalu na M.Ś.

Pracę jako szkoleniowiec zaczynał jeszcze w czasie trwania kariery sportowej. Był  instruktorem w GKS Katowice. Później trenował  kadrę narodową PZS: florecistek (1965-1969) i szpadzistów (1970-1975). W międzyczasie pracował też w GKS Piast. Przez długie lata był fechtmistrzem we Włoszech, a spod jego ręki również wyszło wielu znakomitych szermierzy. Współcześnie także może pochwalić się swoimi wychowankami. Prowadzony przez niego Sebastian Majgier zdobył tytuł wicemistrza świata w Juniorach.  Aktualnie z powodzeniem na krajowych i zagranicznych planszach walczą Aleksander Staszulonek i Karolina Staszulonek. Oboje to medaliści mistrzostw Europy i Polski.

Karolina Staszulonek i Mikołaj Pac Pomarnacki

Kluby: Gwardia Poznań, (1953-1956), AZS Poznań. (1956-1960), AZS Gdańsk (1960-1962) i Piast Gliwice (1962-1969). Medalista mistrzostw Polski w konkurencji indywidualnej: srebrny w szpadzie (1964, 1965) i florecie (1956) oraz brązowy w szpadzie (1966) i w konkurencji drużynowej: srebrny – we florecie (1956) i szpadzie (1968, 1969) oraz brązowy – w szpadzie (1963). Zasłużony Mistrz Sportu. Jeszcze w czasie trwania kariery sportowej – trener GKS Katowice. Później trener kadry narodowej PZS: florecistek (1965-1969) i szpadzistów (1970-1975). Przez długie lata był fechtmistrzem we Włoszech, a spod jego ręki również wyszło wielu znakomitych szermierzy. Także działacz OZS w Katowicach i PZS. Sędzia sportowy w szermierce. Poza tym wybitny filatelista, żonaty ma dwoje dzieci. Mieszka w Gliwicach.

Pracę jako szkoleniowiec zaczynał jeszcze w czasie trwania kariery sportowej. Był  instruktorem w GKS Katowice. Później trenował  kadrę narodową PZS: florecistek (1965-1969) i szpadzistów (1970-1975). Przez długie lata był fechtmistrzem we Włoszech, a spod jego ręki również wyszło wielu znakomitych szermierzy. Współcześnie także może pochwalić się swoimi wychowankami. Prowadzony przez niego Sebastian Majgier zdobył tytuł wicemistrza świata w Juniorach.  Aktualnie z powodzenie na krajowych i zagranicznych planszach walczą Aleksander Staszulonek i Karolina Staszulonek. Oboje to medaliści mistrzostw Europy i Polski.

źródło: piast.gliwice.pl