W ostatni weekend w odległej Jokohamie odbywały się zawody IAAF World Relays, uznawane jako nieoficjalne Mistrzostwa Świata w sztafetach lekkoatletycznych.

Foto: Funpage –  Patrycja Wyciszkiewicz

W gronie rywalizujących, jako reprezentanci rożnych krajów, znalazło się łącznie 12 zawodniczek i zawodników, których gliwicka publiczności będzie mogła podziwiać już 2 czerwca  na stadionie przy ul. Syriusza.

Najwięcej , bo aż siedmiu to reprezentanci Polski, a ponadto dwoje lekkoatletów z Wielkiej Brytanii, i po jednym z Brazylii, Kenii i Białorusi .

Polska ekipa zdobyła w tych zawodach tylko jeden , ale za to złoty medal w biegu rozstawnym 4 x 400m kobiet.

Aż połowę tego teamu zobaczymy 2 czerwca  w Glwicach, gdzie w biegach sprinterskich na 200 metrów zmierzą się będąca w życiowej formie Patrycja WYCISZKIEWICZ ( osiągająca w Japonii najlepsze tzw . międzyczasy z naszych reprezentantek) oraz specjalizująca się jeszcze w zeszłym sezonie właśnie na tym dystansie Anna KIELBASINKA – rek życiowy 22,94 sec.

Przypomnijmy , że w zeszłym roku Patrycja właśnie w Gliwicach ustanowiła swój aktualny rekord życiow na 200m – 23,34 sec. Czy poprawi go znowu podczas gliwickich zawodów?

Ich rywalką w tym biegu będzie m. innymi inna uczestniczka zawodów w Japonii, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w biegu sztafetowym, Brytyjką Anyika ONUORA rek. życiowy 22,64.

Równie fascynującą rywalizację sprinterską będzie można obejrzeć w biegu męskim na 100m , gdzie zmierzą się ze sobą złty medalista japońskiego czempionatu w sztafecie 4×100 Brazyliczyk Jorge VIDES oraz znakomity sprinter brytyjski – brązowym medal w Japonii  Harry, AIKINES-ARYEETEY. Obaj ci zawodnicy mogą się pochwalić takimi samymi znakomitymi rekordami życiowymi na 100m – 10,08 sec

W Jokohamie oba zespoły pokonały między innymi team z Jamajki, zaś rozdzieliła ich słynna sztafeta amerykańska.

Niestety polskie sztafety 4x100m nie miały szczęścia w Kraju Kwitnącej Wiśni i oba nie ukończyły swoich biegów eliminacyjnych.

Mamy jednak nadzieję, że bardzo szybka fioletowa bieżnia gliwickiego stadionu pozwoli im poprawić swoje rekordy życiowe i pokazać się z jak najlepszej strony w rywalizacji z tak znakomitymi rywalkami i rywalami.

Głowni organizatorzy Grand Prix Gliwic – Janusz Szydłowski i Wojciech Rutyna. Fot: A . Oksztul

Foot