Oddanie do użytku lekkoatletycznej Areny otworzyło nowy rozdział  w historii „Królowej Sportu” w Gliwicach.  Zmieniło się też oblicze położonej tuż obok tego obiektu szkoły, stwarzając trenerom i uczniom nowe możliwości.

Na zdjęciu klasa lekkoatletyczna przy ZSO8 w Gliwicach

– Tak i to zdecydowanie przyznaje  Katarzyna Dąbrowska –- Szkoła z zewnątrz wygląda piękniej, ale najważniejsze jest to, że ten potencjał, który jest w klasach sportowych może się teraz rozwijać na profesjonalnym stadionie – dodaje dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8.

Aby  wyszkolić sportowców, którzy  będą  walczyć  o najwyższe cele, nie wystarczą już dobre chęci i świetni trenerzy. Trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Uczniowie ZSO8 mają do dyspozycji Arenę i 50-metrowy, nowoczesny basen.

– To jest nasz duży atut. Uczniowie mają możliwość podnoszenia swoich umiejętności i sportowego rozwoju. To przekłada się na osiągane wyniki, które są naprawdę dobre – zaznacza Dąbrowska,

Mając do dyspozycji w/w obiekty szkoła może tym przyciągać do siebie uzdolnionych pod  względem sportowym uczniów, co zresztą zamierza czynić.

– Na poziomie podstawówki mamy już klasy sportowe pływackie i lekkoatletyczne. W planach jest uruchomienie kolejnych.  W gimnazjum funkcjonuje też klasa mieszana – lekkoatletyczno-pływacka – wylicza dyrektor ZSO8. – Zależy nam też, aby w liceum otworzyć klasy sportowe. Wyjdziemy z taką ofertą już w nowym roku szkolnym – dodaje Katarzyna Dąbrowska.

Warto zauważyć, że placówka ta jest jedną z pierwszych w Gliwicach w których funkcjonowały klasy sportowe.

– Już w latach 1997-2001 w liceum  istniała klasa sportowa – lekkoatletyczna. Natomiast od momentu powstania gimnazjum również na tym poziomie nauczania mamy tego typu klasy. Szkolenie ma więc ciągły charakter. Dzięki temu wygraliśmy m.in. Śląską Ligę Młodzików i zdobywaliśmy medale na mistrzostwach Polski – przypomina Adam Śniegórski, trener i nauczyciel w ZSO8

W przypadku lekkiej atletyki o tyle jest łatwiej wdrażać w życie te przedsięwzięcia, bo szkoła ściśle współpracuje z GKS Piast, a trenerzy  sekcji LA  są też nauczycielami w szkole.

– Bardzo dobrze mi się współpracuje z sekcją lekkoatletyczną Piasta, trenerami oraz panem Wojciechem Rutyną. Nie ma co ukrywać, że wiele zależy właśnie od nich, a przede wszystkim czy będą mieli chętną do trenowania i prezentującą odpowiedni poziom młodzież – zauważa Dąbrowska

Wojciech Rutyna i Katarzyna Dąbrowska

O to jednak dyrekcja szkoły nie musi się martwić, przynajmniej tak zapewnia Wojciech Rutyna

– Bez obiektu nie mieliśmy argumentów, aby namawiać dzieci do zmiany szkoły czy rozpoczęcia edukacji w klasie sportowej. Teraz ta sytuacja się zmieniła i my też podjęliśmy odpowiednie kroki, aby rozwijać szkolenie. Nawiązaliśmy współpracę z  nauczycielami WF-u, którzy obserwują i mają nam zgłaszać jak pojawią się utalentowane w kierunku lekkoatletycznym dzieci. Mamy w planach organizację też regularnych zawodów międzyszkolnych, gdzie byśmy dokonywali oceny i rekrutacji.  Nie wszystko jednak od nas zależy. Zmiana szkoły i otoczenia to zawsze jest trudna decyzja, ale już są rodzice i dzieci, którzy decydują się na taki krok, choć jeszcze nie ma to charakteru masowego – podkreśla kierownik sekcji L.A. przy GKS Piast

Arena nie służy jednak tylko lekkoatletom Piasta.

– Byłoby wręcz źle, gdyby ten obiekt nie był w pełni wykorzystany. Na stadionie, jeśli tylko pogoda pozwala odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego. Przy obiekcie powstało też boisko wielofunkcyjne na którym można grać w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, a nawet w tenisa ziemnego. Natomiast podczas zawodów lekkoatletycznych boisko to służy startującym zawodnikom jako miejsce do rozgrzewki. Mamy więc naprawdę duże możliwości – podkreśla Katarzyna Dąbrowska.

Ale czy można pogodzić naukę z uprawianiem sportu na tak wysokim poziomie?

– Nie ma z tym większych problemów, a wręcz przeciwnie. Jak ktoś ma dużo treningów, to musi sobie tak zorganizować czas, aby jeszcze znaleźć go na naukę i tak się właśnie dzieje.  Dzieci umieją to godzić. Poziom nauki w klasach sportowych  jest bardzo wysoki o czym świadczy liczba świadectw z „czerwonym paskiem”. To jest nawet pewien fenomen – podkreśla dyrektor ZSO8.

Szkoła ta mieści się dokładnie przy ul Syriusza na osiedlu Kopernika. Miejsce to ma dobry klimat do uprawiania sportu.  Absolwentami tej placówki są Radosław Murawski, piłkarz Piasta Gliwice, a obecnie włoskiego klubu z Palermo. Uczęszczał tam też Sebastian Majgier – medalista mistrzostw świata i Europy w szermierce, Dominika Kossakowska, medalista mistrzostw Polski w pływaniu. W 2016 sztafeta startująca w składzie:  Robert Gadzik, Jakub Ostropolski, Mateusz Mizera i Kacper Przeradzki wybiegała złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Natomiast Katarzyna Borys została brązową medalistką MP.  Niewykluczone, że wkrótce w ich ślady pójdą kolejni.

Złota sztafeta OOM

– Trzymać należy mocno kciuki, aby  „Królowa Sportu” rozwijała się w Gliwicach. Na razie osób do biegania, skakania czy pływania nie brakuje, ale dobrze by było, gdyby rzeczywiście udało się osiągnąć spektakularny sukces jak miało to miejsce w przypadku w/w sportowców. To zawsze  bowiem działa jak ten przysłowiowy  magnes – kończy dyrektor ZSO8 w Gliwicach.

Aktualnie z dziećmi i młodzieżą w klasach lekkoatletycznych pracują Mirosława Matusz (instruktor) i Adam Śniegórski (trener). Wspomagają też ich pozostali trenerzy sekcji GKS Piast: Wojciech Rutyna i Józef Ramus, a nad całością czuwa Katarzyna Dąbrowska.

W przypadku wyrażenia chęci rozpoczęcia nauki w klasach sportowych najlepiej skontaktować się z sekretariatem szkoły. Tel: 32-234-41-13, e-mail: sekretariat@zso8.gliwice.eu

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast