W minioną środę w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych odbyła się Konferencja Metodyczno – Szkoleniowa dla nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich typów szkół województwa śląskiego.

Konferencja obradowało pod hasłem „Wychowanie dzieci i młodzieży przez sport – Nowe możliwości – „Futsal”. Wzięło w niej udział ponad 130 nauczycieli z województwa Śląskiego. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Piast Gliwice – Futsal. Głównym pomysłodawcą natomiast profesor Marek Sitarz z Akademii WSB.

– Były dwa główne cele tej konferencji. Pierwszy to przedstawienie nowego programu „Merkury”, którego misją   jest szkolenie dzieci i młodzieży  w zakresie futsalu i po prostu promocji sportu. Chcieliśmy też pokazać, i przy okazji przekonać  nauczycieli do nowej dyscypliny w szkołach, jaką jest futsal – mówi inicjator tego przedsięwzięcia.

Nie przypadkiem też ta konferencja odbyła się właśnie w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych

– Gliwice jako pierwsze zdecydowały się na wdrożenie programu  „Merkury”. W szkole ZSTI powstałą wspólna  drużyna szkolna Piasta Gliwice i AZS-u WSB, która ma już za sobą pierwsze sukcesy – wyjaśnia profesor Marek Sitarz.

Wśród obserwujących obrady byłą też pani Jolanta Staniczek – doradca wychowania fizycznego dla miasta Gliwice.

– Organizujemy takie spotkania dla nauczycieli WF-u w ramach ich doskonalenia i przy okazji popularyzacji różnych dyscyplin. Ta konferencja była bardzo udana. Dopisała frekwencja.  Nauczyciele  poznali co to futsal. To jest taka dyscyplina którą można prowadzić w każdej szkole, bo wystarczy do tego sala gimnastyczna, a nie trzeba chyba nikomu mówić, że w piłkę to każdy chłopak lubi grać, a także dziewczyny – podsumowuje Jolanta Staniczek.

Zadowoleni byli też nauczyciele dla których forma przeprowadzenia wykładów poparta praktycznym pokazem bardzo przypadła do gustu.

– Wszyscy byli zachwyceni, że mogli uczestniczyć w takiej konferencji, wręcz zszokowani, bo to nie były tylko suche wykłady, ale dużo też zajęć praktycznych – mówi Krzysztof Krawczyk – nauczyciel w  ZSTI

Jeszcze podczas obrad zapadły pierwsze decyzje.

– Mamy taki plan, aby zorganizować mistrzostwa Gliwic szkół podstawowych i średnich w futsalu, a  także wprowadzić tę dyscyplinę sportu do harmonogramu Mistrzostw Śląska

Przysłowiową wisienką na torcie była możliwość zobaczenia w praktyce jak wygląda trening futsalistów. Poprowadził go  szkoleniowiec Piasta Gliwice i były selekcjoner reprezentacji Polski w tej dyscyplinie – Klaudiusz Hirsch, a udział wzięli zawodnicy pierwszej drużyny Piasta i uczniowie ZSTI.

– Mam nadzieję, że się podobał. Futsal to piękna dyscyplina sportu. Nasza misją trenerów jest  przekazywać i promować tę dyscyplinę. Rozgrywki akademickie cieszą się w tym środowisku bardzo duża popularnością. Praktycznie na każdej uczelni jest futsal, a w ekstraklasie grają dwie drużyny wywodzące się z uczelni (AZS UG Gdańsk i AZS Katowice, przyp. red.) Chcielibyśmy, aby ta dyscyplina na stałe trafiła do szkół podstawowych i średnich, tu jest duże pole do popisu – przekonuje Klaudiusz Hirsch.

– To nie pierwsza i nie ostatnia inicjatywa z naszej strony, której celem jest popularyzacja tej pięknej dyscypliny sportu. Mam nadzieję, że będą te spotkania kontynuowane, bo jest wielu pasjonatów, którzy chcą to robić  – podkreśla Marek Sitarza.

A jak jest to fajna dyscyplina, to najlepiej przekonać się samemu, przychodząc na mecz futsalu. Już w niedzielę Piast zagra z Red Dragons Pniewy. Początek – godzina 16:00.

źródło: piast.gliwice.pl/futsal