Udanie Nowy Rok rozpoczęła nie tylko nasza szermiercza młodzież, ale też nieco starsi zawodnicy. Szpadzista Piasta –  Diana Dąbrowska-Mandrela wygrała I turniej Grand Prix Polski Weteranów.

Zawody zostały rozegrane w ostatni weekend stycznia w Koninie. W turnieju weteranów nie ma podziału na płeć i wiek. Na początku więc rywalizują wszyscy, a grupy są mieszane co dla kobiet jest dodatkowym wyzwaniem.

– Startujących było sporo, bo 42 z tego 7 kobiet. Grupy były mieszane. Najpierw było stoczyć dwie tury walk z mężczyznami. Rzadko kobietom udaje się wyjść z takiej grupy bez porażki.  Po grupach rozstawiłam się z nr 18, co nie ułatwiało drogi do finału – komentuje Diana Mandrela.

W fazie pucharowej szpadzistka Piasta, która jest aktualną mistrzynią Polski w tej kategorii nie przegrała już żadnej walki.

Niektóre walki  były trudniejsze, inne łatwiejsze. W finale zmierzałam się z Beata Wasilczuk. Była to powtórka z mistrzostw Polski. Na szczęście po raz drugi udało i się wygrać. Tym razem dramaturgii nie było, szybko wyszłam na prowadzenie i nie oddałam go do końca – wygrała 10:6 – opisuje przebieg walki szpadzistka

To nie był jedyny medal o jaki wzbogacił się Piast na tych zawodach. Srebro wywalczył mąż Diany – Jarosław Mandrela, który w przeciwieństwie do swojej żony stoczył bardziej zacięty pojedynek. W finałowej walce prowadził już 9:8 i wystarczyło jedno trafienie, aby stanąć na najwyższym stopniu podium, ale rywal trafił do dwukrotnie i musiał się zadowolić tylko srebrem. Czwarte miejsce zajął natomiast Dariusz Zieliński.

Jarosław Mandrela

– Są to zawody, które otwierają ten sezon. Pierwszy raz walczyliśmy też  pod egidą Polskiego Związku Szermierczego.  Mamy już  licencje, a to stwarza nowe możliwości. Mogę wystartować na turnieju w seniorach, co rozważam – podsumowuje na koniec Diana Dąbrowska.

Następna okazja do wykazania się i obrony pierwszego miejsca będzie już na początku marca, kiedy zostanie rozegrana II edycja Grand Prix Polski Weteranów. Tym razem zawody odbędą się w miejscowości Rydzyna.

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast
Foto: M Drapella