W Gliwicach przybywa piłkarskich Akademii i szkółek. Wciąż jednak nie brakuje chętnych do trenowania i podnoszenia swoich piłkarskich umiejętności przy GKS Piast.

W roczniku 2008 w rundzie jesiennej sezonu 2018/19 trenowało łącznie 31 chłopaków. Wśród nich byli także urodzeni rok wcześniej. Zajęcia prowadziło dwóch trenerów: Janusz Wroński i Maciej Wroński. Zespół ćwiczył w okresie letnim na stadionie przy ul Robotniczej, boisku ze sztuczną nawierzchnią ns Sikorniku, a w okresie zimowym na bocznym boisku przy stadionie Piasta, a także na hali.
W lidze Orlików rocznik 2008 reprezentowany był przez dwa zespoły. Podział jednak ma charakter umowny, bo poszczególni zawodnicy występowali zarówno w pierwszej jak i drugiej drużynie.

Pierwsza drużyna grała w IV lidze, a druga w V. na tym poziomie jesienią gra się mecz i rewanż. Najlepsza może wywalczyć awans o klasę wyżej. Walka o mistrzostwo nie jest jednak głównym celem. Najważniejsze jest podnoszenie umiejętności kandydatów na piłkarzy.
W trakcie meczów oba zespoły były uzupełniane przez zawodników z klasy sportowej funkcjonującej przy Piast S.A.
GKS Piast I Gliwice z dorobkiem 21 punktów w swojej grupie zajął 2 miejsce. Złożyło się na to 7 zwycięstw i 3 porażki. Stosunek bramek wyniósł 64:41. (ZOBACZ TABELĘ)

GKS Piast II Gliwice rozegrał 8 spotkań z tego 7 wygrał i tylko raz musiał uznać wyższość przeciwnika. Młodzi gliwiczanie strzeli 73 bramki, tracąc przy tym 29. To dało pierwsze miejsce w tabeli, ale bez awansu, gdyż o klasę wyżej gra pierwsza drużyna, a dwie z jednego klubu nie mogą występować na tym samy poziomie. (ZOBACZ TABELĘ)

Najlepszym strzelcem został Mateusz Pakura, który łącznie zdobył 32 bramki! Skuteczni byli też Mateusz Wąchała 911 bramek) i Piotr Buchcik (10 bramek). Wyróżnić należy wszystkich tych, którzy regularnie trenowali i stawiali się na meczach, gdyż piłka nożna jest sportem drużynowym i na sukces pracuje cały zespół.

Strzelcy bramek

Piast I Gliwice
Mateusz Pakura 26
Piotr Buchcik 10
Milan Marciniak 5
Iwo Konopka 4
Igor Zięba 4
Maksym Marciniak 3
Kamil Jędrzejewski 3
Bartosz Pęciak 2
Maciej Snopkowski 2
Kacper Wawro 2
Mateusz Wąchała 2
Wojciech Trutkowski 1
bramka samobójcza 1
65
Piast II Gliwice  Bramki
Mateusz Wąchała 9
Jakub Bertolin 8
Łukasz Chaciński 6
 Łukasz Zwolenik 6
Mateusz Pakura 6
Franciszek Bul 5
Szymon Wietrzycki 5
Daniel Gubała 4
Piotr Buchcik 3
Filip Ulberski 3
Maciej Snopkowski 2
Maciej Lomania 2
Paweł Ryś 2
 Jan Rajchel 2
Iwo Konopka 2
Wiktor Pląskowski 2
Michał Hebda 1
Karol Świerkowicz 1
Igor Wilk 1
Bartosz Pęciak 1
Maksym Marciniak 1
Maciej Dagil 1

źródło; piast.gliwice.pl/gks-piast