Futsal w Polsce nie cieszy się wśród kibiców taką popularnością, jak piłka trawiasta, ale jeśli chodzi o liczbę grających drużyn w halówkę, to być może ich nawet więcej.

W samych tylko Gliwicach w amatorskiej lidze zarządzanej przez GTSPN „Piątka” rywalizuje kilkadziesiąt zespołów. Podobnie jest w wielu miastach Polski. Dużo łatwiej i taniej jest bowiem stworzyć ekipę liczącą 10-12 zawodników, wynająć halę, a nawet zorganizować regularną ligę. Co więcej, zawodnicy mogą potem spróbować swoich sił w rozgrywkach Pucharu Polski w Futsalu.

System jednak jest tak zorganizowany, że aby dostać się do fazy pucharowej, trzeba przebrnąć długą drogę eliminacji. W miniony weekend na 20 boiska w całej Polsce rozegrano 1/32 finału PP. Na tym etapie uczestniczyły już drużyny pierwszoligowe, które w większości wywalczyły awans do kolejnej fazy.

W 1/16 do gry wejdą natomiast zespoły z Futsal Ekstraklasy  w tym i Piast. Z kim zmierzą się to jeszcze nie wiadomo, bo odbędzie się losowanie. Widomo jednak, ze nie będzie trzeba jechać przez cała Polskę.  Będzie bowiem podział na grupę północną i południową. Ta południowa w której zagra Piast wydaje się być duża ciekawsza i mocniejsza. Na tym etapie jednak gliwiczanie nie trafią drużynę z Ekstraklasy, bo będą rozstawieni. Nie brak jednak ciekawych przeciwników. W 1/16 zagrają m.in. Gwiazda Ruda Śląska czy GSF Gliwice, ale można też  trafić na Heiro Rzeszów.

Dla niebiesko-czerwonych będzie to trzecie podejście do tych rozgrywek. W sezonie 2016/17 odpadli po przegranej z reaktywowaną specjalnie na te rozgrywki Stara PA Nova Gliwice (3:4 pd). W kolejnym sezonie ulegli AZS UZ Zielona Góra 4:6.  Warto jednak zauważyć, że Akademicy zagrali w  turnieju finałowym  i dopiero tam przegrali z Rekordem Bielsko Biała.

1/16 zostanie rozegrana między 25 a 27 stycznia.

Wyniki 1/32 Pucharu Polski w futsalu:

Grupa CRB Mrówka Mosina – KS Gniezno 7:4 (po dogrywce)

ALHPN TSR Rafa/BZ-Bud Lubowidz – LSSS Team Lębork 2:6

Wybrzeże Rewalskie Rewal – LZS Dragon Bojano 1:10

TAF Toruń – Klub Sportowy Futsal Leszno 3:6

FC Kartuzy – KS Futsal Oborniki 3:4

Becpak Firtech Zdrowie Garwolin – AZS Uniwersytet Warszawski 8:1

Narew Choroszcz – Vamos Gdańsk 5:0 (walkower)

Łęczycanie Łęczyca – Constract Lubawa 1:5

KoGo Team – Malwee Łódź 2:3

Umks Zgierz – Helios Białystok 4:5 (po dogrywce)

MKS Tęcza Krosno Odrzańskie – Remedium Pyskowice 10:2

Irex Gaz Chorzów Futsal – KS Górnik Polkowice 4:5

Futsal Team Ząbkowice Śląskie – GSF Gliwice 0:4

Bongo Krapkowice – Berland Komprachcice 3:6

KS Gredar Brzeg – Odra Opole 6:4

KS METAL GAWRO Tarnów – Futsal Nowiny 2:7

KS Zaczernie – GKS Tychy 5:8

Polska Myśl Szkoleniowa Nałęczów – Gwiazda Ruda Śląska 0:10

Domex Pińczów – Heiro Rzeszów 4:1

AZS UMCS Lublin – Maxfarbex Buskowianka Busko Zdrój 3:8 (po dogrywce)