Ruch to zdrowie. A co jest najlepsze dla dzieciaków w wieku szkolnym? Dyscypliny sportu, które zapewniają im wszechstronny rozwój, zwłaszcza lekka atletyka.

Lekkoatletyka dla każdego! to program promujący aktywność fizyczną oraz prawidłowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. Realizują go wspólnie Polski Związek Lekkiej Atletyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Nestlé Polska. Jego działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Inicjatywa obejmuje 788 grup treningowych i angażuje ponad 700 trenerów. Od powstania programu w zajęciach uczestniczyło ponad 300 000 dzieci z całej Polski.

W tym programie od trzech lata uczestniczy również GKS Piast. Pełną parą program ten jednak ruszył od września 2018 roku, dzięki temu, że klub posiada do dyspozycji lekkoatletyczną Arenę.

– Od września minionego roku prowadzimy zajęcia codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 17 dla dzieci od lat 10 wzwyż. W naszym przypadku program jest skierowany do wszystkich gliwiczan. Nie ma obowiązku przynależności do  sekcji. Wystarczy dobry stan zdrowia i chęci – mówi Adma Śniegórski – jeden z trenerów, który prowadzi te zajęcia.

– Aktualnie w treningach uczestniczy około 50 dzieci. Ma to formę zabawy, ale z elementami lekkiej atletyki. „Przemycamy” konkurencje biegowe, rzuty czy skoki. Mamy do tego odpowiedni sprzęt przekazany przez ministerstwo oraz grupę doświadczonych trenerów, którzy potrafią tez pracować z dziećmi, bo na co dzień uczą w klasach sportowych – tłumaczy Wojciech Rutyna kierownik sekcji L.A. przy GKS Piast.

Arena położona jest bezpośrednio przy szkole w której funkcjonują klasy lekkoatletyczne i trenują lekkoatleci Piasta. Dzieci biorące udział w tym programie mogą więc rozwijać swój talent w klubie lub klasach.

– Temu też ten program służy.  Chodzi bowiem o to, aby „wyłuskać” talenty i rozwijać je – dodaje Wojciech Rutyna.

– I tak też się dzieje, część z tych dzieci już uczęszcza do naszych klas sportowych – zdradza Adam Śniegórski, trener i nauczyciel W ZSO8.

Przy okazji ma miejsce integracja rodziców, którzy w trakcie zajęć mają możliwość posiedzieć wspólnie w klubowej kawiarence i za darmo napić się kawy czy herbaty, którą zaserwuje pani woźna. Zdarza się też, że rodzice przyniosą w/w produkty.

Godzina treningu dziennie nawet niekoniecznie pięć razy w tygodniu sprawia, że dzieci są po prostu sprawniejsze ruchowo od rówieśników, rzadziej chorują, lepiej się więc rozwijają. Są tez dla nich organizowane specjalne zawody, gdzie mogą sprawdzić się z innymi.

– Przy okazji mityngu otwarcia na boisku wielofunkcyjnym zorganizowaliśmy dla nich zawody. Nie rzucali prawdziwymi kulami czy dyskami, bo mamy specjalne, wykonane np. ze styropianu czy tworzyw, ale dla nich to i tak była duża frajda. Była klasyfikacja, a medale wręczała Ewa Swoboda, medalistka mistrzostw Europy, świata Polski w sprintach – przypomina Wojciech Rutyna.

Ewa Swoboda dekoruje dzieci z programu :Lekkoatletyka dla każdego”

 

  1. dzieci to spora grupa, ale trenerzy mają nadzieję, że będzie ich przybywało.

– Chcielibyśmy aby tych dzieci było jak najwięcej. Cześć z nich może trafić do klas sportowych, cześć może do naszej sekcji – zapraszamy – mówi Adam Śniegurski.

Jeśli jesteście zainteresowani włączeniem swoich dzieci do programu to prosimy o kontakt z sekretariatem klubu te 32 231 77 59 w godzinach od 9 do 15 lub bezpośrednio u trenerów na Arenie (Gliwice, ul Syriusza 30) między godzina 16 a 17.

źródło: piast.gliwice.pl
Foto: A. Oksztul