W minioną sobotę w siedmiu miastach Polski rozegrano rewanżowe  mecze w ramach  eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Futsalu do lat 18.   

Łącznie wzięło w nich udział 31 drużyn. Jeśli przełożymy to na liczbę zawodników, to  w 7 turniejach uczestniczyło ponad 400 zawodników.

W Jelczu-Laskowice w grupie 5 rywalizowały ze sobą drużyny gospodarzy – Orła, Akademii Pyskowic, ŚAF Gliwice i Piast Gliwice. Już po pierwszym turnieju, który odbył się na początku grudnia w Pyskowicach wiadomo było, że zespół prowadzony na co dzień przez Krzysztofa Krawczyka nie wywalczy awansu do finałowej imprezy, ale też nikt z tego problemu nie robił, bo ta drużyna dopiero się tworzy.

–  To dopiero początek tej drużyny. Chłopcy ładnie zagrali, przegraliśmy z Laskowicami  po bardzo zaciętym meczu. Pozostałe też były stykowe.  Myślę, że dla nich to duże przeżycie i wyróżnienie. Zdają sobie sprawę, że reprezentują klub, miasto i szkołę na najważniejszej w kraju futsalowej imprezie w tej kategorii wiekowej. Potrzeba czasu na zgranie i wypracowanie pewnego stylu  – powiedział w rozmowie  zpiast.gliwice.pl/futsal – Krzysztof Krawczyk, opiekun zespołu.

Piast był jednym z najmłodszych zespołów. W składzie  było m.in. pięciu zawodników z pierwszych klas technikum. Idea tworzenia tej drużyny bowiem była taka, aby zebrać 14 najlepszych chłopaków będących uczniami ZSTI przy ul Okrzei w Gliwicach. Nie są to jednak ochotnicy, ale starannie wyselekcjonowani, mających za sobą treningi w piłkarskich klubach chłopcy. Ten projekt ma na celu wyszkolenie zawodników, którzy w przyszłości zasilą kluby futsalowe, miejmy nadzieję, że w jak największej liczbie.

Młodej drużynie Piasta nie udało się zdobyć nawet  punktu, ale starali się jak mogli. W konsekwencji zajęli czwarte miejsce, ale zdobyli cenne doświadczenie, które w przyszłości powinno zaowocować.  O tym jednak jak silny jest gliwicki futsal świadczy wynik ŚAF Gliwice. Drużyna ta wygrała wszystkie mecze, pewnie awansując do turnieju finałowego z pierwszego miejsca.

W Piaście obecnie proces szkolenia młodych futsalistów jest cały czas rozwijany. W tej chwili już obejmuje grupy  wieku od lat 7 do 14 plus drużyna U-18 składająca się z różnych roczników. W przyszłości z pewnością przyniesie to pożądane efekty w psotaci wysypu zawodników przygotowanych do gry na hali.

Na turnieju barw Piasta bronili:
Michał Maciejewski, Krzysztof Leks, Mateusz Galwas, Konrad Dobrakowski, Szymon Nowicki, Mateusz Krajewski, Grzegorz Zając, Dawid Przybilla, Mateusz Płaczek, Dawid Ziółkowski, Michał Pietruszka, Daniel Cygan, Mateusz Mijas, Mikołaj Schab
Trener: Marek Sitarz, Krzysztof Krawczyk  kierownik drużyny: Adam Tarczyński.
Bramki strzelali:
Krzysztof Leks – 3, Grzegorz Zając – 2, Szymon Nowicki – 2,   Mateusz Mijas, Konrad Dobrakowski – 1, Mateusz Galwas 1    

wyniki
Akademia Pyskowice 0-3 ŚAF Gliwice
Orzeł Jelcz Laskowice 2-1 Piast Gliwice
Orzeł Jelcz Laskowice 5-1 Akademia Pyskowice
ŚAF Gliwice 2-0 Orzeł Jelcz Laskowice
Piast Gliwice 2-5 ŚAF Gliwice
Akademia Pyskowice 5-2 Piast Gliwice
Orzeł Jelcz Laskowice 3-0 Piast Gliwice
Akademia Pyskowice 0-3 ŚAF Gliwice
Orzeł Jelcz Laskowice 4-0 Akademia Pyskowice
Piast Gliwice 3-10 ŚAF Gliwice
Akademia Pyskowice 7-1 Piast Gliwice
Orzeł Jelcz Laskowice 4-6 ŚAF Gliwice

 

Tabela końcowa

drużyna

m

pkt

br

1. ŚAF Gliwice 6 18 29-9
2. Orzeł Jelcz Laskowice 6 12 18-10
3. Akademia Pyskowice 6 6 13-18
4. Piast Gliwice 6 0 9-32

 

źródło: piast.gliwce.pl/futsal