Sebastian Majgier – szpadzista Piasta Gliwice od tego sezonu pełni w klubie dodatkową rolę. Młodzieżowy wicemistrz świata dołączył do sztabu szkoleniowego sekcji szermierczej.

Marek Julczewski namówił mnie, abym spróbował swoich sił także jako trener. Po konsultacji z fechtmistrzem Maciejem Chudzikiewicz podjąłem wyzwanie. Skończyłem kurs instruktora na AWF-ie w Katowicach i od tego sezonu już pomagam w prowadzeniu zajęć – wyjaśnia Sebastian Majgier.

Dla 23-latka jest to coś nowego, ale z drugiej strony dużo łatwiej mu wejść w tę rolę, gdyż sam uprawia szermierkę od ponad 10 lat.

– Na pewno jest mi łatwiej w to wejść, bo miałem okazje już pracować z kilkoma trenerami i wiem jak to wygląda od strony zawodnika.  Kurs przede wszystkim uporządkował moją wiedzę w tym kierunku. Dowiedziałem się co jest ważne, jak przygotować się do zajęć, jak poprowadzić trening. Nie zabrakło też szczegółów, takich jak praca nóg, ciała, rozgrzewka, etc.  – wyjaśnia Majgier.

Sebastian należy do jednych z bardziej utytułowanych szermierzy Piasta w tej kategorii wiekowej. Na swoim koncie ma srebrny medal mistrzostw świata w kategorii junior młodszy. Dwukrotnie też wywalczył tytuły mistrza Polski, raz sięgnął po srebro i raz po brąz. To wszystko miało miejsce w kategoriach młodzieżowych. Jako 23-latek już jednak jego przygoda z młodzieżową szermierką się skończyła.

– To jest już zupełnie co innego. Na poziomie juniora to była w dużej mierze zabawa. Teraz już trzeba wskoczyć na znacznie wyższy poziom, to już jest praktycznie zawodowstwo – zauważa gliwiczanin.

Rozpoczęcie pracy jako trener nie oznacza, że rezygnuje ze sportowej kariery.

– Poprzedni sezon nie był a dla mnie udany. Dlatego  w tym skupiłem się przede wszystkim na treningach. Mistrzostwa Polski dadzą jakaś pierwszą odpowiedź jak to jest z tą formą – mówi szpadzista.

Sebastian Majgier swoją przygodę z szermierka zaczynał w wieku 12 lat. Pierwszym jego sukcesem było zdobycie  Pucharu Gliwic. W 2011 roku zwyciężył na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Rok później został wicemistrzem świata. Do tego należy jeszcze doliczyć dwa mistrzostwa Polski oraz sukcesy w Pucharze Polski  oraz innych turniejach.