Nie ma w Polsce chyba szermierczych zawodów na których reprezentanci Piasta nie odnosiliby spektakularnych sukcesów.

W miniony weekend w Warszawie rozegrano indywidualne mistrzostwa Polski weteranów  w szermierce. Mamy wielką przyjemność poinformować, że złote medale na tym turnieju wywalczyli Diana Dąbrowska Mandrela i Dariusz Zieliński!

Szpadzistka Piasta Gliwice startowała w kategorii wiekowej 30-39 lat. Nie miała sobie równych, a najbardziej zacięta walkę stoczyła w finale pokonując Beatę Wasilczuk10:8. Niedawno, bo  we wrześniu Diana Dąbrowska  Mandrela wspólnie  z koleżankami z drużyny zajęła pierwsze miejsce w turnieju drużynowym.

Kapitalnie też walczył Dariusz Zieliński, ale w jego przypadku zdobyty tytuł mistrza Polski nie jest żadną niespodzianką. Pan Darek to wychowanek legendarnego fechtmistrza szermierki – profesora Zbigniewa Czajkowskiego. Z taką szkołą wręcz nie wypada przegrywać o czym boleśnie przekonali się zawodnicy, którzy musieli się z nim zmierzyć. Wysoko poprzeczkę zawiesił  mu wprawdzie Mirosław Węcławski, ale musiał uznać wyższość szpadzisty Piasta, ulegająć w finale 9:10.

– Decydujące jest przygotowanie mentalne, a ja się w  tym specjalizuje. To też się ćwiczy też treningach. W szermierce 90% sukcesu bierze się z głowy, a bardzo mało zawodników o tym w ogóle wie – zdradza receptę na sukces pan Dariusz.

To nie jest pierwszy medal tego szermierza. Trzy lata temu Zieliński zwyciężył w Igrzyskach Weteranów, które odbyły się w Nicei, a  walczyli tam najlepsi szpadziści z całego świata. Medale mistrzostw Polski stanowią już bogatą kolekcję szpadzisty.

– Chciałbym podziękowac mojemu Profesorowi: Zbigniewowi Czajkowskiemu za nauczenie mnie rzeczy, o których inni zawodnicy mogą tylko pomarzyć, a także  fechmistrzom i trenerom klubu: PIAST GLIWICE za rozmowy i cenne wskazówki /MACIEJ CHUDZIKIEWICZ, MAREK JULCZEWSKI, PIOTR TOMALA, MIKOŁAJ PAC- POMARNACKI/. A także trenerowi: Wojciechowi  KOZIEŁ za znakomite lekcje indywidualne – napisał świeżo na swoim funpage mistrz Polski.

Źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast