W miniony weekend w hali sportowej przy ul Sikorskiego w Gliwicach odbyła się 22. już  edycja turnieju dziecięcego znanego jako „Gwiazdka ze Szpadą”.

Pomysłodawcą tego turnieju jest Zdzisław Mikulski, dziś wiceprezes GKS Piast ds. sportowych i prezes Towarzystwa Szermierczego „Piast”. Wówczas nie było zwyczaju  organizowania zawodów dla najmłodszych adeptów szermierki. Piersi medaliści w nagrodę dostawali głownie słodycze. Miała to być zabawa. Z czasem turniej ten przekształcił się w jeden z największych w Polsce. Nic więc dziwnego, że bycie najlepszym w tych zawodach jest porównywalne do zdobycia mistrzostwa Polski,  bo w takich kategoriach wiekowych tytułów jeszcze się nie przyznaje.

Gwiazdka ze Szpadą A.D. 2018 przyciągnęła prawei 400 uczestników

W zawodach tych swoje pierwsze tryumfy święcili późniejsi medaliści mistrzostw Europy i Świata jak choćby Mateusz Nycz, Jagoda Zagała, Sebastian Majgier czy Karolina Staszulonek, ale też wielu innych  z różnych, polskich klubów. Dla dzieci i rodziców też to także świetna zabawa i możliwość spędzenia na sportowo weekendu.

W tym roku uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: roczniki 2003-2004, 2005-2006 oraz 2007 i młodsi. W sobotę rywalizowali chłopcy, w niedzielę wystartowały dziewczęta. Łącznie w zawodach wystartowało prawie 400 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Litwy i Ukrainy.

Piast posłał do boju prawie wszystkich swoich szermierzy mieszczących się w limicie wiekowym i mogącym startować. Wśród nich byli tez i faworyci, którzy nie zawiedli. Złoty medal w  kategorii junior młodszy wywalczył Wojciech Rzyczniak. W finale nasz szpadzista pokonał Wojciecha Śmieja z Górnika Radlin. Trzecie miejsca zajęli: Demjan Filon (VMSC-GS) i Jakub Kurek (Trójka Radlin). Wysokie, punktowane miejsca zajęli też pozostali szpadziści Piasta. Kamil Olejniczak był 11 a Mikołaj Wesołowski – 15.

Wojciech Rzyczniak i Maciej Chudzikiewicz

Fantastycznie też biły się szpadzistki Piasta startujące w tej samej kategorii wiekowej. Wszystkie cztery zawodniczki z niebiesko-czerwonymi opaskami na rękawach znalazły się w finałowej ósemce. Do pełni szczęścia  zbrakło jedynie złotego medalu, gdyż w finale -Alicja Ostrowska przegrała z Dominiką Jadczak z KSZ Warszawianka. Na trzecim stopniu podium stanęła Bernadeta Majgier. Piąta była Michalina Kobylnicka a szósta Klara Majgier. Gdyby prowadzono klasyfikacje punktową drużyn, to bezapelacyjnie zwyciężyłby Piast.

Medalistki  w kategorii junior młodszy

Od lewej: Alicja Ostrowska, Michalina Kobylnicka, Klara Majgier, Bernadeta Majgier.

W kategorii „młodzik” wśród chłopców już tak pięknie nie było, ale tu Piast wystawił tylko dwóch młodych adeptów szermierki. Najwyżej uplasował się Łukasz Marzec, który zajął 53 miejsce.

Medaliści w tej kategorii wiekowej
1. SPANDEL Paweł – UKS TRÓJKA RADLIN
2. MARCZAK Wojciech  – SKS FLESZ ŚWIDNICA
3. KLUGHARDT Hubert  – UKS MDK OLIMP LUBIN
3. SZURLEJ Maciej – KS SZPADA WROCŁAW

W tej samej kategorii wśród dziewcząt, GKS Piast  do boju posłał Paulinę Ostrowską, która zakończyła zawody na przyzwoitym – 26 miejscu. W finale zmierzyły się dwie szpadzistki z Litwy. Końcowa kolejność to:

1. PROKOPOVIC Karina – VMSC-GS LITWA
2. PYLINOVA Anastasija – VMSC-GS LITWA
3. RUP  Sonia – UKS START OPOLE
3. ŚLĘZAK Katarzyna  – UKS WOŁODYJOWSKI SIEM. ŚL.

W najmłodszej kategorii, czyli tych dzielnych szermierzy, z roczników 2007 i młodsi, dzielnie bił się Błażej Kurowski, który stanął tuż za podium. Wysokie 19 miejsce zajął Seweryn Gusta. Do rywalizacji o medale w tej kategorii przystąpiło aż 88 zawodników.
Na podium stawali:

1. WŁODARCZYK Piotr – KS SZPADA WADOWICE
2. ZIAJOWSKI Aleksander – PKSZERM WARSZAWA
3. BEDNARSKI Antoni – SKS FLESZ ŚWIDNICA
3. KROCHMALSKI Filip –  PKSZERM WARSZAWA

Najtrudniej medal było zdobyć w kategorii „dzieci” wśród dziewcząt, bo do rywalizacji przystąpiło aż 96 młodych szpadzistek. Jedną z faworytek do medalu był Victoria Jędrzejec. Szpadzistka Piasta nie zawiodła i dotarła aż do finału. Dopiero w tej decydującej walce o złoto,  musiała uznać wyższość Alicji Goczał z SKS GRASS-HOPPER KALWARIA. Na trzecim stopniu podium stanęły Laura Misiak (Górnik Radlin) i Michalina Szymczyk z Muszkietera Gliwice.

Wiktoria Jędrzejec i Anna Ridzewska

Wszystkim naszym medalistom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

Turniej wsparły formy: Dako JM Elektronik i Radan za co bardzo gorąco w imieniu organizatorów i dzieci dziękujemy!

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast