Tradycyjnie już, po zakończeniu sezonu w siedzibie Stowarzyszenia  GKS „Piast” przy ul Zwycięstwa 36, kierownictwo sekcji lekkoatletycznej, trenerzy i ludzie, którzy wspierają tę dyscyplinę spotkali się, by przy symbolicznej lampce szampana i ciastku podsumować kończący się rok.

Gośćmi honorowymi byli Ewa Kwiecińska (Gryziecka), olimpijka, rekordzistka świata w rzucie oszczepem, jej mąż – Czesław Kwieciński – pięciokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich w zapasach, dyrektor ZSO Nr 8 – mgr inż. Katarzyna Dąbrowska.

Tradycyjnie już miniony okres podsumował wiceprezes klubu i kierownik sekcji LA. Wojciech Rutyna

– To był pierwszy sezon w którym od początku mogliśmy korzystać z własnego obiektu. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni i zadowoleni. To dało nam nowe możliwości  i przyciągnęło młodzież. Obecnie w sekcji ćwiczy około setka dziewczyn i chłopców od lat 10 do seniorów włącznie. Arena daje nam możliwość trenowania i rozwijania wszystkich  konkurencji lekkoatletycznych, co nie było możliwe na obiektach szkolnych z których korzystaliśmy przez poprzednie sześć lat – zaznacza Rutyna.

W 2018 roku nie zabrakło sukcesów indywidualnych. Młodzi gliwiczanie zdobywali medale w halowych mistrzostwach Polski i mistrzostwach Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych. Łącznie nazbierało się ponad 40 krążków we wszystkich kolorach. Dla rozwoju dyscypliny nie to było jednak najważniejsze.

– Teraz możemy już  organizować duże i prestiżowe zawody. W czerwcu na I Grand Prix Gliwic można było podziwiać lekkoatletów ze ścisłej czołówki światowej. Odbiło się to bardzo szerokim echem w Polsce. Odbyły się też zawody Ligi Młodzików w których startowało 550 dziewcząt i chłopców. Rekord frekwencji padł jednak podczas „Memoriału Zenona Sęka”. Wzięło w nim udział ponad 500 dzieci z  18 szkół. Na sam koniec zorganizowaliśmy jeszcze Mityng Piasta, który też cieszył się dużym powodzeniem i na którym pobito kilka  życiowych rekordów, a sprzyja temu najszybsza bieżnia w Polsce  – podkreśla wiceprezes GKS Piast.

Obiekt nie służy tylko lekkoatletom Piasta, ale wszystkim gliwiczanom. Korzystają z niego na co dzień dzieci i młodzież ze sąsiadującej ze stadionem Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W godzinach popołudniowych bezkosztowo mogą korzystać z niego też dorośli amatorzy biegania. Już dziś jednak trzeba myśleć o kolejnym sezonie, który zapowiada się jeszcze bardziej ciekawie.

Na zdjęciu: Wojciech Rutyna, Ewa Gryziecka, Katarzyna Dąbrowska

– Mamy  zielone światło  z Urzędu Miasta, aby  zorganizować kolejne Grand Prix Gliwic z jeszcze większym rozmachem i gwiazdami LA. Będziemy się też starać o organizację zawodów rangi mistrzostw Śląska czyli Ligi Młodzików. Najbardziej jednak liczę na to, że będzie nam przybywać trenującej młodzieży. Chcemy bowiem, aby o lekkiej atletyce w Gliwicach znów mówiło się, że jest „Królową sportu”, bo trochę te określenie zostało zapomniane – przypomina Wojciech Rutyna.

To, że zakończył się sezon na otwartych obiektach nie oznacza, że lekkoatleci będą odpoczywać. Już niedługo zacznie się sezon na bigi przełajowe i starty halowe. Trzymamy więc kciuki za naszych lekkoatletów.

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ ZE SPOTKANIA W KLUBIE

Sekcja organizowała również imprezy międzyszkolne

1) Czworobój lekkoatletyczny

2) Gimnazjada

3) Liga Szkół ponadgimnazjalnych

4) Mistrzostwa Gliwic i Powiatu szkół podstawowych

5) Mistrzostwa Gliwic i Powiatu szkół gimnazjalnych

6) Biegi sztafetowe szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

7) Halowe Mistrzostwa Gliwic szkół podstawowych.

8)  Rejonowe Biegi przełajowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Ogółem w w/w zawodach uczestniczyło ok. 2800 dzieci i młodzieży szkół gliwickich i powiatu.

Źródło: piast.gliwice.pl/GKS-Piast