20 października zostanie rozegrany 62  już turniej brydżowy znany jako Zielono-Złote Spotkanie. Organizatorem zawodów jest sekcja brydża sportowego GKS Piast.

Jest to najstarszy, organizowany turniej w  tej dyscyplinie sportu w Polsce.  W przeszłości miał on najwyższą rangę. Uczestniczyli w nim medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski.  Obecnie również jest uważany za jeden z bardziej prestiżowych  turniejów rozgrywanych w naszym regionie.

Sekcja brydża sportowego powstała w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Założycielem i zarazem pierwszym kierownikiem sekcji był Janusz Kozula.

Na przełomie lat 1969/70 Piast wchłonął brydżystów  klubu „Synteza” Gliwice, a razem z nim pozyskał miejsce w I lidze. W 1971 r do Piasta przeszli brydżyści drugiej drużyny Górnika Zabrze. Jednocześnie dokonano naboru młodzieży i w konsekwencji przy GKS „Piast”  powstała silna sekcja, licząca trzy drużyny.  Już  w 1971 r. brydżyści zajęli IV miejsce w I lidze.

W latach siedemdziesiątych XX wieku pierwsza drużyna z krótką przerwą  rywalizowała  w I lidze. Brydżyści regularnie też brali udział w turniejach organizowanych w ówczesnym województwie katowickim,  plasując się najczęściej w czołówce tych sportowych imprez.

Brydżyści dobrze radzili sobie również w następnej dekadzie rozdając karty w I lidze, a przedstawiciele sekcji uczestniczyli w licznych turniejach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Andrzej Czech, Zbigniew Mącior, Wojciech Łyskawa, Andrzej Mączyński, Jan Pudlik, te nazwiska najczęściej  przewijają się w relacjach sportowych.

W  2006 roku brydżyści odnieśli  historyczny sukces. W otwartych Mistrzostwach Świata, które odbywały się we włoskiej Weronie w dniach od 4 do 24 czerwca, polska para: Aleksander Jezioro (Piast I Gliwice) i Julian Klukowski (Piast I Gliwice), została wicemistrzami Świata Par Seniorów. Natomiast w turnieju teamów polsko-amerykańsko-izraelska drużyna została Mistrzem Świata Teamów Seniorów. Polacy startowali w składzie: Julian Klukowski (Piast I Gliwice), Aleksander Jezioro (Piast I Gliwice), Jerzy Zaremba; Amerykanie: Victor Melman, Victor Markowicz oraz Izraelczyk Salek Zeligman. Tym samym Aleksander Jezioro i Julian Klukowski dołączyli do grona sportowców Piasta, którzy stawali na podium M.Ś.

W lipcu 2011 roku Joanna Taczewska została mistrzynią Europy i to był na razie ostatni sukces brydżystów.

Obecnie sekcja jest w okresie odmładzania kadry, choć starzy mistrzowie nie zamierzają ustępować o czym będzie można się przekonać na Zielono-Złotych Spotkaniach.

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast