Wiktoria Jędrzejec – jedenastoletnia szpadzistka Piasta Gliwice zajęła trzecie miejsce na prestiżowym turnieju TROFEO GRANDE GUERRA, który  rozegrano  w miniony weekend we włoskiej Padwie.

Turniej TROFEO GRANDE GUERRA został zorganizowany na stulecie zakończenia I Wojny Światowej. Zawodnicy startowali w trzech rodzajach broni: szabli, szpadzie i florecie. Łącznie w zawodach  wystąpiło ponad 400 zawodników i zawodniczek m.in. ze Słowenii, Austrii, Rosji i Polski. Wiktoria byłą jedyną szpadzistką z Polski na tym turnieju!

Mała, ale dzielna  wojowniczka Piasta wygrała wszystkie walki grupowe i w rankingu zajmowała pierwsze miejsce. Kolejne starcia pucharowe poszły równie dobrze. Dopiero w półfinale  – Wiki musiała uznać wyższość późniejszej zwyciężczyni turnieju – zawodniczki gospodarzy. Walka o finał była bardzo zacięta, Wiktoria na początku przegrywała z Włoszką aż 0:5. Potem rozpoczęła pościg i w pewnym momencie złapała nawet bezpośredni kontakt (7:8), ale rywalka okazała się silniejsza.

Włoska szermierka należy do najsilniejszych na świecie. Ten wynik można więc uznać za życiowy sukces młodej szpadzistki Piasta, choć Wiktoria już wiele razy stawała na podium zawodów rozgrywanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Brąz przywieziony z Padwy jest już czwartym w historii jest zagranicznych wojaży krążkiem.

– Jestem pełen podziwu dla Wiktorii i jej rodziców i chciałbym im bardzo podziękować  za zaangażowanie. Niestety sekcję na ten moment nie stać, aby wysyłać regularnie naszych wychowanków na zagraniczne turniej. Koszty wyjazdów pokrywają więc rodzice. Zresztą, gdyby nie rodzice, to tych sukcesów, które sekcja odnosi na pewno byłoby mniej – mówi Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta Gliwice.

Wiktoria Jędrzejec na co dzień jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr.41 w Gliwicach, a w Piaście trenuje od czterech lat.

źródło: GKS Piast
Foto: Archiwum prywatne