Pod koniec września w Sosnowcu odbyły się drużynowe mistrzostwa Polski Weteranów w szermierce. Mamy przyjemność poinformować, że na najwyższym stopniu podium stanęły szpadzistki Piasta Gliwice, a brąz wywalczyli mężczyźni!

Nasza drużyna walczyła w składzie:  Aleksandra Sobiech (Opala), Magda Ciepłowska, Diana Dąbrowska-Mandrela i Katarzyna Burak.

Szermierka należy do tych dyscyplin sportowych, która można uprawiać w każdym wieku, a Piast jest klubem w którym ćwiczą zawodniczki i zawodnicy od lat 5 do 65. Panie, które kilka dni temu sięgnęły po mistrzostwo Polski jeszcze kilka lat temu można był spotkać na planszach zawodów dla profesjonalistów. Z różnych powodów jednak przerwały kariery. Wilka, a w tym przypadku również i wilczyce jednak ciągnie do lasu.

– Po ośmiu latach przerwy zdecydowałyśmy się  znów wróć do szermierki. Po trzech lata trenowania tak sobie pomyślałyśmy, że warto  byłoby spróbować swoich sił w mistrzostwach Polski. Wystartowaliśmy w sumie dla zabawy, a  udało nam się zdobyć zloty medal – opowiada Wanda Ciepłowska.

Droga do finału wcale nie była łatwa. „Piastunki” musiały się na planszy zmierzyć również z mężczyznami.

W weteranach tak jest, że najpierw walczy się również  z mężczyznami i przyznam, że łatwo nie było, ale wyszłyśmy  z grupy z jedną porażką. Potem był już podział na płeć i już walczyłyśmy tylko z kobietami – zaznacza Ciepłowska.

Tu gliwiczanki nie miały już sobie równych. W decydujących  walkach pokonały IKS AWF Warszawa 45:20 i  rozbiły zespół złożony ze szpadzistek z różnych klubów o nazwie „Fenix” 45:30.

– Po ostatnim trafieniu była ogromna radość. Po 20 latach wystąpić w drużynie w tym samym składzie i jeszcze wygrać – tak cieszyła się Magda Ciepłowska.

Co trzeba robić, aby osiągnąć taki sukces?

– Trenujemy regularnie przynajmniej  raz w tygodniu. Spotykamy się o 19 na hali i ćwiczymy.  Dziękujemy  trenerom, bo robią nam fantastyczny blok treningowy i jak widać ich trud i nasz się opłacił – podkreśla kapitan drużyny Piasta.

To nie był jedyny medal na tych mistrzostwach dla Piasta Gliwice. Brąz wywalczyła pierwsza drużyna Piasta walcząca w składzie: Piotr Łukaszewski- kapitan, Maciej Sękowski, Paweł Tomala i Mateusz Kokowski.

– Jak to ma miejsca na mistrzostwach było podium medale i dyplomy, ale przede wszystkich satysfakcja i motywacja do dalszej pracy.

– Chcemy dalej się w bawić. Mamy nadzieję, że za rok obronimy tytuł. Może wystartujemy też w indywidualnym turnieju i zobaczymy jak to będzie – zaznacza szpadzistka Piasta.

Szermierkę można zacząć uprawiać w każdym wieku i nie trzeba jakiś specjalnych predyspozycji. Wystarczy dobry stan zdrowia i  można się bawić, a nawet osiagac sukcesy – mówi maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta Gliwice.

Z niecierpliwością  więc czekamy na kolejne dobre wieści z szermierczych aren, tam gdzie walczą szpadzistki i szpadziści Piasta Gliwice.

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast