W miniony weekend w Szczecinie seniorzy rozpoczęli rywalizację w Pucharze Polski w sezonie 2018/19. Kapitalnie bił się Mateusz Nycz, który dotarł aż do ścisłego finału. Brązowy medal wywalczyła Jagoda Zagała.

Wiosną 2019 roku szpadziści rozpoczną  już zmagania o to, by wywalczyć sobie prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio. Aby pojechać do Japonii przede wszystkim trzeba być w kadrze Polski. Punkty do rankingu zbiera się poprzez uczestnictwo w turniejach. Mateusz Nycz na ten moment jest trzeci w Polsce, ale rywale naciskają. Puchar Polski jest dobrą okazję, aby tych punkcików trochę nazbierać, bo za zwycięstwo otrzymuje się ich 65. Ponadto jest to świetna okazja, aby sprawdzić się w jakiej jest się formie walczy się na tych turniejach z najlepszymi polskimi szermierzami, a nierzadko też z zagranicznymi.

W Szczecinie do turnieju męskiego, który rozpoczyna także cykl KGHM Tour zgłosiło się 86 zawodników. Od początku dobrze bił się Mateusz Nycz. Gliwiczanin w ćwierćfinale pokonał kolegę klubowego – Marcela Basia 15:7. Większy opór stawił mu Mateusz Kolańczyk z  którym to szermierz Piasta wygrał jednym trafieniem (15:14). W finale nie sprostał już Karolowi Kostce. Zawodnik Cracovii był w tym dniu nie do pokonania dla wszystkich, wygrywając 15:7. Marcel Baś został sklasyfikowany na ósmym miejscu, a  kolejny nasz reprezentant  Damian Michalak na 11 lokacie.

Jagoda Zagala na turnieju w Szczecinie zajęła trzecie miejsce

Nie gorsza od swoich klubowych kolegów chciała być Jagoda Zagała. Nasza szpadzistka walczyła dobrze, weszła do pierwszej czwórki. Tutaj jednak trafiła na doświadczoną Renatę Knapik Miazgę. Reprezentantka AZS AWF Kraków wygrała z Zagałą 15:13, a potem cały turniej. Ostatecznie gliwiczanka została sklasyfikowana na trzecim miejscu. Jest to więc całkiem przyzwoity wynik jak na początek sezonu. Na 16 lokacie sklasyfikowana została Karolina Staszulonek. Jej występ tez należy zaliczyć do udanych, bo to jeszcze juniorka.

źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast
Foto:gs24.pl