W miniony czwartek na lekkoatletycznej Arenie odbył się 43. już Memoriał Zenona Sęka, będący także mistrzostwami Gliwic w lekkiej Atletyce dla młodzieży szkolnej.

Celami tej imprezy jest promowanie zdrowego stylu życia, popularyzacja lekkiej atletyki, a także wyszukiwanie utalentowanych zawodniczek i zawodników do sekcji L.A.

W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba młodzieży. Na Arenie zameldowało się ponad 500 dzieci reprezentujących 17 gliwickich szkół.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dopisała frekwencja i pogoda. Widać, że Arena przyciąga coraz więcej chętnych do uprawiania lekkiej atletyki – ocenia Wojciech Rutyna – wiceprezes GKS Piast i kierownik sekcji L.A.

Mimo tak dobrej frekwencji poszczególne konkurencje odbywały się płynnie, a  co najważniejsze startujący dawali z siebie wszystko, nawet wtedy, gdy po raz pierwszy trzymali w rękach kulę czy skakali wzwyż.

– Niektóre dyscypliny sprawiały trudność dzieciom, bo po prostu nie ma ich w programie zajęć w młodszych klasach, takie jak rzut kulą czy skok wzwyż. Musimy się nad tym zastanowić – przyznaje kierownik sekcji L.A.

W pozostałych konkurencjach poziom był już całkiem niezły.

– Mile  byliśmy zaskoczeni przygotowaniem i ambitną postawą uczniów. Przełożyło się to na bardzo przyzwoite rezultaty. Ponad 10 zawodników osiągnęło tak dobre wyniki, że zaproponowaliśmy  im rozpoczęcie treningów w sekcji lekkoatletycznej. Mam nadzieję, że  podejmą wyzwanie – zaznacza Wojciech Rutyna.

Panuje powszechna opinia, że to piłka nożna jest ta dyscypliną, która przyciąga najwięcej młodzieży do trenowania. Okazuje się jednak, że w gliwickich szkołach  podstawowych i ostatnich klasach gimnazjalnych, to właśnie lekkoatletyka króluje na WF-ie

– Widać, że nauczyciele tego przedmiotu lubią  lekką atletykę. W poszczególnych konkurencjach startowało nawet po 30 zawodniczek i zawodników. Walka o czołowe miejsca naprawdę była zacięta – zaznacza Rutyna.

A było co walczyć. Oprócz medali i dyplomów i tytułów Mistrza Gliwic – najlepsi otrzymali oryginalne, pamiątkowe koszulki memoriałowe – ufundowane przez miasto Gliwice, które finansowo wsparło tę imprezę.

Memoriał Zenona Sęka kończy sezon lekkoatletyczny dla młodzieży, ale to nie oznacza, że Arena zapadnie w sen jesienno-zimowy, wręcz przeciwnie.

– Na tym nie kończymy. Zapraszamy wszystkie dzieci, które ukończyły 12 rok życia do trenowania z nami. Codziennie na Arenie  od poniedziałku do piątku od godziny 16 do 17 prowadzimy zajęcia dla wszystkich chętnych. Mamy już kilka stałych grup, są trenerzy – zachęca wiceprezes klubu.

Arena lekkoatletyczna, która mieści się na osiedlu Kopernika  do użytku została oddana rok temu. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Posiada urządzenia do uprawiania wszystkich konkurencji lekkoatletycznych. Warto z tego korzystać.

Źródło: piast.gliwice.pl/gks-piast
Foto: Andrzej Oksztul