Pełną parą ruszyły już rozgrywki w ramach Śląskiej Ligi Młodych Talentów. Chęć udziału w projekcie o nazwie „S9” zgłosiło dziewięć klubów z województwa Śląskiego w tym Piast Gliwice.

W przypadku naszego klubu projektem kieruje Akademia Piast S.A., ale uczestniczą dzieci ze Stowarzyszenia GKS Piast. Zajęcia z młodzieżą prowadzą trenerzy z Akademii przy pełnej współpracy szkoleniowców Stowarzyszenia.

Sam pomysł stworzenia cyklicznych rozgrywek dla młodych adeptów futbolu zrodził się ponad dwa lata temu w Tychach. W zeszłym sezonie uczestniczyły w nim dzieci z rocznika 2007. W obecnych rozgrywkach rozszerzono udział młodzieży do roczników 2008-2010.

Rywalizacja wygląda w ten sposób, że co dwa tygodnie w wybranym mieście cztery drużyny z różnych klubów rozgrywają turniej.

– Celem tych zawodów jest rozwój zawodników poprzez grę z rówieśnikami. Nie są i nie będą prowadzone żadne tabele wyników czy inne pokrewne statystyki, bo nie o to w tym chodzi – mówi Wojciech Gontarewicz- trener i opiekun grup turniejowych dla rocznika 2008.

– Na turnieju nie ma sędziów. My jako trenerzy też ograniczamy swoją rolę do niezbędnego minimum. Zawodnicy sami sobie sędziują, obierają taktykę. Interweniujemy tylko wtedy, gdy jest taka konieczność.  Ustawiamy też chłopaków na różnych pozycjach, aby zobaczyć jakie mają predyspozycje. Gra się też bez bramkarzy – dodaje Gontarewicz.

W projekcie biorą udział wszystkie chętne dzieci trenujące w Stowarzyszeniu z wymienionmy wyżej roczników. Na poszczególne turnieje będą jednak jeździć wytypowani zawodnicy.

– Będziemy zabierać 10-12 chłopaków. Chodzi o to, aby jak najwięcej  chłopcy sobie pograli, a my mieliśmy większy przegląd. Będziemy rotować składami, aby przyjrzeć się jak największej grupie – zaznacza Gontarewicz.

Warto jeszcze podkreślić, że  uczestnictwo w tym projekcie jest bez kosztowe dla rodziców. Koszty dojazdów na turniej pokrywa Akademia Piast S.A.

Dzieci z rocznika 2008. Treningi dla wytypowanych przez trenerów do gry w S9 zawodników do gry w S9 odbywać się będą w każdy czwartek. 19:00 – 20:30, kolejny 19:00 – 20:00.

Treningi dzieci z roczników 2009 i 2010 wytypowanych przez trenerów do gry w S9  odbywać się będą w poniedziałki w godzinach 17:00 – 18:30. Wszystko na boisku przy ul. Sikornik 34