Tak silnie obsadzonych zawodów lekkoatletycznych w grodzie nad Kłodnicą jeszcze nie było. W I Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce wzięło udział 160 sportowców z tego około 50 startujących stanowili zawodnicy z zagranicy.

Wśród nich byli reprezentanci tak odległych państw jak: Chiny,  Indie, Australia, Kenia, RPA czy Bahrajn. Zagraniczną gwiazdą mityngu natomiast był Kim Collins, były mistrz świata w sprincie pochodzący z Saint Kitts i Nevis. Z Polaków najbardziej rozpoznawali zawodnicy to Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

– Bardzo się cieszę, że udało się pokazać gliwiczanom lekką atletykę na najwyższym, światowym poziomie, choć nie brak było głosów, że to się nie uda. Zawodnicy byli bardzo zadowoleni z obiektu i bieżni. Poprawione zostały rekordy z mityngu otwarcia, wielu zawodników uzyskało rekordy życiowe i minima kwalifikujące ich do występów w mistrzostwach Europy – ocenia Janusz Szydłowski – menadżer mityngu.

W mityngu startowało ponad 50 zawodników z kilkunastu państw z całego świata.

Nie były to jednak zawody pokazowe, jak miało to miejsce na otwarcie Areny. ale mityng klasy mistrzowskiej/międzynarodowej. Oznacza to, że uzyskane czasy w biegach czy odległości w rzutach są wpisywane i uznawane w światowych tabelach wyników. Startujący walczyli też o premie finansowe. Pula nagród wynosiła bowiem 30 tys. zł. Organizatorzy zadecydowali, że nagradzani będą tylko zwycięzcy poszczególnych konkurencji. Nie oznacza to jednak, że pozostali nic nie mogli zyskać. Kilku zawodników wywalczyło  wyniki kwalifikujące ich do startu w  mistrzostwach Europy.

Podczas zawodów na trybunach przewinęło się około  1000 widzów. Organizatorzy zadbali o to, aby kibice na bieżąco byli informowani przez dwóch spikerów o tym co dzieje się na bieżni i rzutniach.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili młociarze i był to konkurs na najwyższym światowym poziomie. Wojciech Nowicki rzutem na odległość 81,42 m, nie tylko pobił rekord gliwickiej  Areny. Był to też najlepszy rezultat osiągnięty w tym roku na świecie!

Wojciech Nowicki pokonał w bezpośredniej rywalizacji Pawła Fajdka

– Dla mnie jest to ogromna radość, że w Gliwicach powstał taki obiekt i mogę tu startować, bo trzeba promować lekkoatletykę jak się tylko da. Nie spodziewałem się, że tak dobrze mi pójdzie. Bardzo fajnie, że organizatorzy wpadli na pomysł pokazania naszej konkurencji w tak oryginalny sposób, jak rywalizacja drużynowa – podsumowuje Wojciech Nowicki.

Wśród pań najdłuższą odległość uzyskała Joanna Fiodorow – która rzuciła młot na odległość  71,95 metra.

– Fajny konkurs, fajny pomył z tą rywalizacją w grupach. Ja byłam z Wojtkiem Nowickim w parze. Ten wyniki jeszcze nie są takie, jakbym sobie tego życzyła, ale cieszę się z wygranej. Jeśli organizatorzy zaproszą mnie za rok, to chętnie przyjadę  powalczę o rekord stadionu – tak skomentowała swój występ Joasia Fiodorow.

Joanna Fiodorof i Wojciech Nowicki wygrali klasyfikację drużynową w rzucie młotem

Najlepsza okazała się para Wojciech Nowicki i Joanna Fiodorow, która pokonała parę Paweł Fajdek i Malwina Kopron

Emocji nie brakowało zresztą w żadnej z konkurencji. Kibicom szczególnie podobały się sprinty. Gwiazdorską obsadę miał bieg na 200 metrów mężczyzn.  Zwycięzca Muhammed Anas Yahiy  przebiegł ten dystans w czasie 20,74 s. To jest tylko o sekundę gorszy wynik od rekordu Europy. Dodajmy, że Kim Collins na metę wbiegł dopiero piąty, a medalista z niedawno rozegranych Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham:  Jakub Krzewina był szósty.

Finał biegu na 200 metrów mężczyzn

– W Polsce startowałem już wiele razy, ale w Gliwicach jestem po raz pierwszy. Macie tu świetną bieżnię na której można uzyskiwać bardzo dobre rezultaty. Myślę, że będzie to przyciągać do waszego miasta najlepszych sprinterów – komentuje swój start Kim Collins.

Zorganizowanie tego mityngu było możliwie dzięki miastu Gliwice, które finansowo wsparło te zawody i ogromnemu zaangażowaniu działaczy sekcji lekkoatletycznej GKS „Piast” – głównego organizatora mityngu. Kierownikiem zawodów był Wojciech Rutyna, wiceprezes klubu.

Janusz Szydłowski, Kim Collins i Wojciech Rutyna (kierownik mityngu)

– Jesteśmy  zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi, bo wszystko poszło bez żadnych problemów. Same zawody trwały trzy godziny, przygotowania jednak zaczęły się już kilka miesięcy temu.  Poziom był bardzo wysoki. Generalnie ocena jest bardzo pozytywna, że na tym obiekcie można osiągać bardzo dobre rezultaty. Wszyscy startujący deklarowali, że chętnie przyjmą zaproszenia, jeśli będzie kontynuacja tego Grand Prix, a mam nadzieję, że będzie bo zawody przez wszystkich zostały bardzo wysoko ocenione – zaznacza Wojciech Rutyna.

Wyniki poszczególnych konkurencji – I miejsca

800 metrów mężczyzn

Adam MASACZYŃSKI KKL Kielce (POL) – 1:51.18

1500 metrów mężczyzn

Jonathan SAWE KENYA – 3:39.70

100 metrów mężczyzn

Przemysław SŁOWIKOWSKI WKS Flota Gdynia – 10.29 s

Rzut młotem kobiet (4kg)

Joanna FIODOROW OŚ AZS Poznań(POL) – 71.95

Joanna Fiodorof z nowym rekordem gliwickiej Areny lekkoatletycznej

Rzut młotem mężczyzn (7.26kg)

Wojciech NOWICKI KS Podlasie Białystok (POL) – 81.45 s

Wojciech Nowicki z nowym rekordem gliwickiej Areny lekkoatletycznej

400 m ppł kobiet

AMAAL Aminat YUSUF BAHRAIN 55.63 s

400 m ppł mężczyzn

Cornel FREDERICKS Republic South Africa(RSA) – 49.33

400 metrów kobiet

Poovamma MACHETTIRA INDIA(IND) – 52.94

400 metrów mężczyzn

Rajive AROKIA INDIA (IND) – 46.20

800 metrów kobiet

Brittany MCGOWAN AUSTRALIA (AUS) 2:01.43

1500 metrów mężczyzn

Jonathan SAWE KENYA 3:39.70

Rzut dyskiem kobiet (1kg)

Daria ZABAWSKA KS Podlasie Białystok(POL) 55.50

Rzut dyskiem mężczyzn (2kg)

Robert URBANEK MKS Aleksandrów Łódzki(POL) 64.62

Robert Urbanek z nowym rekordem gliwickiej Areny lekkoatletycznej

200 metrów kobiet

Hima DAS INDIA 23.22

200 metrów mężczyzn

Muhammed Anas YAHIYA INDIA 20.7

Pełne wyniki można zobaczyć TUTAJ