Gdyby zapytać kibiców zasiadających na stadionie przy ul Okrzei, kiedy Piast   w tym sezonie wygrał u siebie po raz ostatni, niejeden miałby   problem z właściwą odpowiedzią.

Przypomnijmy więc, że te ostatnie zwycięstwo miało  miejsce 18 listopada 2017 roku, kiedy to gliwiczanie pokonali u siebie Cracovię 1:0. W całej obecnej kampanii niebiesko-czerwoni na Okrzei wygrywali zaledwie trzykrotnie, przy 17 rozegranych meczach. Te statystyki  są wręcz przerażające i spychają podopiecznych Waldemara Fornalika na ostatni epod tym względem miejsce. Nawet zdegradowana już Sandecja ma jedno zwycięstwo więcej.

Trudno jest logicznie wytłumaczyć przyczynę tego stanu rzeczy.  Drużyna ma bowiem możliwość trenować przynajmniej raz w tygodniu na własnym stadionie. Do feralnego meczu z Górnikiem, także mogła liczyć na mocne wsparcie kibiców. Problem więc pewnie leży w głowach i nogach napastników, którzy albo nie wychodzą na pozycję, albo nie wykorzystują sytuacji. Ta skuteczność w meczach domowych jest zresztą dwa razy gorsza niż na wyjazdach. U siebie Piast w 17 spotkaniach zdobył ledwie  11 bramek. Być może jest to najsłabszy od lat wynik w Ekstraklasie.

Jeśli chodzi o grę w defensywie, to nie jest już tak źle. W tych 17 spotkaniach bramkarze Piasta kapitulowali 18 razy, to jest taka średnia ligowa.

W sobotę kalkulować już nie będzie można. Piast musi wygrać, aby utrzymać się w Ekstraklasie. Mimo tych fatalnych statystyk to jednak gliwiczanom daje się więcej szans na wygraną. Niecieczanie na wyjazdach spisują się jeszcze gorzej niż Piast u siebie. Drużyna prowadzona obecnie przez Jacka Zielińskiego  na boiska przeciwnika wygrała tylko dwa mecze, pięć zremisowała, a aż 11 przegrała.  W powszechnej opinii to Waldemar Fornalik ma w swoim zespole lepszych piłkarsko zawodników.  Oby tylko chcieli dać z siebie wszystko, co potrafią, bo tu są największe obawy.

Opracowanie: piast.gliwice.pl