W sobotę Piast wyjazdowym meczem z Cracovią rozpocznie bój o utrzymanie w Ekstraklasie. Spotkanie to rozpocznie się o godzinie 15:30.

Zarówno Piast jak i Cracovia źle rozpoczęły ten sezon. Przez długi czas oba zespoły balansowały na krawędzi miejsc zagrożonych spadkiem. Jednak już w grudniu minionego roku „Pasy” odbiły się od dna, a wiosną, po serii czterech zwycięskich spotkań z rzędu, z dorobkiem 39 punktów przesunęły się na 10 lokatę. Biorąc pod uwagę to, że w tym sezonie nie dzieli się punktów, to krakowianie są już prawie pewni utrzymania. Prawie nie oznacza jednak 100% z czego na pewno zdaje sobie sprawę Michał Probierz i jego podopieczni. Szkoleniowiec Cracovii nie będzie jednak mógł z ławki podpowiadać swoim podopiecznym, bo został ukarany przez Komisję Ligi odsunięciem od dwóch spotkań za swoje zachowanie podczas ostatniego spotkania.

Piast po bardzo słabej rundzie jesiennej odbudował się w przerwie zimowej, co przełożyło się na serię sześciu spotkań bez straconego gola. Niestety w derbowym starciu z Górnikiem Zabrze na murawę wtargnęli pseudokibice i choć gliwiczanie prowadzili 1:0, to potem mecz ten został zweryfikowany jako walkower na korzyść Górnika. Konsekwencje tego są dość bolesne, bo tych trzech punktów zabrakło, by znaleźć się na 12 miejscu i zagrać cztery spotkania w rundzie finałowej u siebie. Z drugiej strony wiosną gliwiczanie zgromadzili więcej punktów na wyjazdach niż na własnym stadionie.

Martwi jednak słabsza dyspozycja drużyny z  Okrzei w ostatnich dwóch pojedynkach. Po przerwie na reprezentację Piast zdobył ledwie 1 punkt, tracąc przy tym gole w ostatnich minutach. Takim obrotem sprawy zaskoczony była nawet Waldemar Fornalik.

– Muszę tu posłużyć się cytatem z filmu Kiler – Też chciałbym to wiedzieć – stwierdził na pomeczowej konferencji trener Piasta. – Chcieliśmy zdobyć drugą bramkę, ale tego nie zrobiliśmy. Nie ma, co się czarować, bo to była słaba połowa w naszym wykonaniu. Nie wiem czemu tak się stało, choć pewne wnioski już mamy – oceniał Fornalik.

Nie jest wykluczone, że zawodnicy wpadli w dołek formy, ale lepiej że stało się to teraz niż w rundzie finałowej. Dlatego też  ważne jest, aby jak najszybciej rozegrać dobre spotkanie, a najlepiej zakończone zwycięstwem. Każde zdobyte  trzy punkty na tym etapie to będzie  duży krok do utrzymania w co wierzy Patryk Dziczek.

– Walka zaczyna się od nowa, przed wszystkimi ośmioma dolnymi zespołami jest ten sam cel – utrzymanie, ale nie zapominamy o możliwościach i potencjale Cracovii. Dlatego musimy wyjść na ten mecz mocno skoncentrowani, musimy chcieć wygrać go razem. Nie mamy czasu na oddech, ale jestem przekonany, że za dwa-trzy spotkania już go odzyskamy i będziemy spokojniejsi o nasz być w Ekstraklasie – przekonuje na łamach oficjalnej strony klubu z Okrzei – Dziczek.

W Krakowie z pewnością jednak nie ułatwią zadania gliwiczanom. Gospodarze czują się rozgoryczeni po tym jak nie wygrali z Zagłębiem Lubin. Gdyby bowiem pokonali „Miedziowych”, to  graliby w grupie mistrzowskiej, a tak wciąż nie są pewni utrzymania. Zwycięstwo nad Piastem praktycznie by jednak przesądziło o tym, że zostaną na przyszły sezon w Ekstraklasie.

W zespole Piast zabraknie w tym meczu Marcina  Pietrowskiego. Obrońca doznał kontuzji w meczu z Termaliką i czeka go co najmniej dwa tygodnie pauzy. W jego miejsce pewnie wskoczy Mikkel Kirkeskov. Duńczyk już miał okazję zadebiutować w barwach Piasta, zastępując Pietrowskiego w ostatnim spotkaniu.

Aby jednak wygrać mecz, trzeba zacząć strzelać gole, a  z tym gliwiczanie wciąż mają problemy w przeciwieństwie do Cracovii.  Najskuteczniejszy strzelec „Pasów” – Krzysztof Piątek ma już na koncie 15 trafień, a wszyscy zawodnicy Cracovii strzelili rywalom już 40 goli przy 28 zdobytych bramkach Piasta.

Sędziował to spotkanie będzie Paweł Gil z Lublina. A pomagać mu będą: M. Borkowski i K. Wójcik. Arbitrem technicznym będzie natomiast J. Małyszek.

Dla Pawła Gila będzie to trzecie spotkanie Niebiesko-Czerwonych w aktualnym sezonie. Arbiter z Lublina prowadził wcześniej wyjazdowe starcia Piasta z Zagłębiem Lubin oraz Lechią Gdańsk.

Opracowanie: piast.gliwice.pl