Przemysław Dewucki będzie reprezentował Piasta Gliwice i Polskę w finałach Mistrzostw Europy w Futsalu, które odbędą się w na przełomie stycznia i lutego w Słowenii. To bez wątpienia wielkie wyróżnienie i wydarzenie dla klubu.

Popularny „Pompon” to wychowanek gliwickich klubów, ale swoich sił próbował też w Pogoni 04 Szczecin. Od początku istnienia Piasta związał się z klubem z Jasnej 31. Jest liderem zespołu i najlepszym strzelcem.  Zbigniew Boniek – prezes PZP określił go mianem – „Messi polskiego Futsalu”.

Dewucki nie będzie jedynym gliwiczaninem reprezentującym nasze miasto na tym turnieju. Powołania dostali także Tomasz Lutecki i Maciej Mizgajski. Lutecki przygodę z piłką zaczynał pod okiem Jerzego Wojewódzkiego w gliwickich piątkach. Potem grał w GAF Gliwice, Clearexie Chorzów, a obecnie broni barw pierwszoligowego GSF Gliwice.

Maciej Mizgajski przygodę z piłką zaczynał na dużym boisku w Carbo Gliwice, potem trafił do pierwszej drużyny Piasta Gliwice, ale postawił na futsal. Bronił barw GAF Gliwice, a obecnie gra w Clearexie Chorzów.

Trenerem reprezentacji Polski jest Błażej Korczyński – także gliwiczanin, a asystentem Sebastian Wiewióra, który trenerskiego fachu uczył się w Nbit Gliwice, a potem nabierał doświadczenia w Piaście Gliwice.

Duży udział w awansie na EURO miał też bramkarz Piasta Gliwice – Michał Widuch, który brał udział w eliminacjach na ten turniej. Na Euro może pojechać jednak  tylko dwóch bramkarzy. Trenerzy tym razem postawili na golkiperów z Rekordu Bielsko Biała i MKOS Słoneczny Stok Białystok.

Zanim Polacy pojadą do Słowenii zagrają mecz kontrolny z reprezentacją Włoch (22.01.2018). W turnieju finałowym Polacy będą rywalizować o wyjście z grupy z Rosją i Kazachstanem

Ci pierwsi w 2016 roku w Serbii powtórzyli sukces z poprzednich dwóch turniejów, sięgając po srebrny medal. Rosjanie marzą jednak o powtórzeniu największego sukcesu z 1999 roku, gdy jedyny raz podnosili w górę puchar za mistrzostwo Europu. Z kolei reprezentacja Kazachstanu to raczej nowicjusz na europejskich parkietach, ale już w debiucie na Euro – w 2016 roku sięgnęli po brązowe krążki.

Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w Arenie Stożice od 30 stycznia do 10 lutego 2018 roku. Polacy rozpoczną zmagania już pierwszego dnia turnieju, gdy zmierzą się z Rosją. Dwa dni później naszym rywalem będą Kazachowie. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.

Futsalowa reprezentacja kraju w mistrzostwach Europy wystąpiła dotąd raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego z Jarosławem Kaszowskim  w składzie trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W turnieju występowało wówczas osiem zespołów.

Źródło: piast.gliwice.pl/futsal