Tradycyjnie już 11 listopada w Gliwicach rozegrano turniej piłkarski dla Orlików, który upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę. W tym roku odbyła się już X edycja tego turnieju.

Działacze Piasta do wzięcia udziału w tej także patriotycznej imprezie zaprosili w tym roku cztery kluby. Dwie drużyny wystawił Piast. Niestety nie dojechali młodzi adepci piłkarskiego rzemiosła z Mikołowa. Po raz pierwszy zabrakło też przy rozdawaniu nagród zawodników pierwszego zespołu, choć zaproszeni byli.

Tym, co w przyszłości ich zastąpią nie zabrakło jednak serca do walki i chęci dania z siebie wszystkiego, aby zwyciężyć. Mecze były bardzo zacięte, bez względu jaki wynik był na tablicy, walczono do ostatnich sekund.  Rozegrano 15. spotkań w których kibice, a sporo ich zasiadło na trybunie hali przy ul Górnych Wałów w Gliwicach, zobaczyli aż 70. bramek. Najwięcej nastrzelali zawodnicy pierwszej drużyny Rowu Rybnik-  bo aż 27, ale nie wystarczyło to, aby zwyciężyć w turnieju. Najlepsza okazała się drużyna TEAM Gliwice. Młodzi adepci piłkarskiego rzemiosła z Akademii Jarosława Kaszowskiego mieli najlepszą defensywę, stracili bowiem tylko trzy bramki.

Piast wystawił dwie drużyny. W pierwszej grali chłopcy z rocznika 2008 w drugiej nie zabrakło też młodszych chłopaków. Piast I Gliwice zajął w tym turnieju trzecie miejsce, ale swoją postawą pokazali, że drzemią w nich dużo większe możliwości.

– Na hali przeprowadziliśmy dopiero dwie jednostki treningowe. Rozkręcaliśmy się z każdym kolejnym meczem. Paradoksalnie najlepsze spotkanie zagraliśmy z TEAM Gliwice, choć przegraliśmy 1:3. Przez większość meczu nie schodziliśmy z połowy przeciwnika, ale nie byliśmy skuteczni. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z zaangażowania wszystkich chłopaków – komentuje Janusz Wroński – trener Orlików Piasta.

Organizujemy ten turniej od 10 lat. Grali tu chłopcy, którzy potem trafiali do pierwszego lub drugiego zespołu. Wiadomo, każdy chce wygrać, ale mamy inne cele. Przede wszystkim w ten sposób przypominamy tym młodych ludziom w tym szczególnym dniu o ważnej dacie w naszej historii, a chłopcy mają możliwość pobiegania i pogrania przez kilka godzin – tłumaczy Zygmunt Kajda – koordynator ds. szkolenia przy GKS Piast.

Jak to ma miejsce na turniejach wręczono też nagrody indywidualne.

Najlepszy zawodnik – Dominik Mikuła – AP TEAM Gliwice
Najlepszym bramkarz  – Patryk Mleczko – Row Rybnik
Najskuteczniejszy strzelec – Adrian Kryszczak – 11 bramek – Row Rybnik

Barw Piasta bronili:
Snopkowski, Buchcik, Pakura, Maks i Milan Marciniakowie, Siwek, Bądyra, Hebda, Michalski, Ulberski, Wietrzycki, Rajchel, Bertolin, Okonowski, Wilk, Trutkowski, Kramarzyk, Zięba, Bul, Katerinakis, Konopka, Gubała, Ryś.

Strzelcy bramek Piasta:
Mateusz Pakura – 2
Piotr Buchcik – 2
Wojtek Trutkowski – 2
Błażej Michalski – 1
Daniel  Gubała – 1