W minionym tygodniu futsalowa drużyna  juniorów U-20 zaliczyła pierwszy trening w ramach przygotowań do tegorocznej edycji Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu.

W tym sezonie gliwicki Piast, pod wodzą Szymona Wesołowskiego, wystąpi tylko w jednej kategorii wiekowej.

– W momencie   przyjścia nowego trenera pierwszego zespołu drużyny z Jasnej 31, system szkolenia młodzieży uległ zmianie – w moim przekonaniu na lepsze. Zaczynamy szkolić dzieciaki już od najmłodszych lat (U-8, U-10, U-12), a tegoroczny występ w najstarszej kategorii MMP ma być swoistą nagrodą za tak udany przecież sezon ubiegły (dla graczy teamu U-18). Powyższe nie przesądza jednak, że po zakończeniu rozgrywek 2017/18 drużyna U-20 całkiem przestanie istnieć. Może się bowiem okazać, iż futsalowy Piast Gliwice będzie miał swoje rezerwy – komentuje Szymon Wesołowski.

Takie rozwiązanie preferuje chociażby aktualny mistrz Polski – Rekord Bielsko-Biała, który prowadzi swój drugi team w ramach zmagań II ligi futsalu i daje to efekty. Bielszczanie bowiem systematycznie do pierwszego zespołu wprowadzają swoich wychowanków.

 

Oficjalny start wspomnianych wyżej przygotowań miał miejsce jeszcze pod koniec sierpnia, gdy nasza młodzież rozgrywała Towarzyski Turniej Piłki Halowej organizowany przez zabrzański MOSiR. W ubiegłorocznej edycji tego turnieju młodzieżówka „Piastunek” była druga. W tym roku – zwyciężyła!

– Turnieje rządzą się swoimi prawami. W tym wieku dla młodzieży liczy się tryumf przeciwko kolegom ze szkoły, czy też podwórka. Wygrane zmagania możemy na pewno zaliczyć do udanych. Nie tylko dzięki wynikowi, bo on faktycznie cieszy, ale przede wszystkim dzięki temu, że zawodnicy pokazali, iż pomimo dłuższego odpoczynku od futsalu, nie zapomnieli jak realizuje się wdrożone w ubiegłym roku założenia taktyczne. Trochę sobie postrzelali, zdobyli złote krążki  i dzięki temu pozytywnym akcentem rozpoczynamy przygotowania do tegorocznych imprez młodzieżowych –  kontynuował trener juniorskiego Piasta.

W niebiesko-czerwonej drużynie pojawiły się nowe twarze. Kilku innych zawodników niestety nie wznowiło treningów. Jak wygląda obecnie kadra U-20?
– Trzon zespołu pozostał. Wielu piłkarzy rozpoczęło pracę w swoich zawodach, co uniemożliwiło im póki co kontynuowanie przygody z futsalem. Paru graczy zmieniło w międzyczasie barwy w klubach „trawiastych” i tutaj ponownie napotykamy na problemy związane z blokowaniem ich gry na hali.
Mamy dwie nowe twarze: Denis Zubek z UKS Milenium Gliwice oraz Wojciech Wyrwa, który powrócił po dłuższej przerwie do regularnych treningów. W wyniku zmiany organizacji pracy w klubie liczę również na wsparcie ze strony Sebastiana Szadurskiego (członek kadry pierwszego zespołu Piasta – dop. red.). Na pewno jest to jeden z lepiej zapowiadających się młodych graczy w Polsce. Dużą wartością dodaną będzie także to, iż Dawida Mucha oraz Paweł Szombierski od kilku tygodni również trenują pod okiem Klaudiusza Hirscha, z pierwszą drużyną.” – zakończył trener Wesołowski.

Treningi wznowili:
Kamil Mandrysz (GK), Paweł Szombierski (GK), Dawid Zygmunt, Artur Trzensiok, Adam Prokop, Łukasz Nowakowski, Bartłomiej Jóźwik, Dawid Mucha, Wojciech Wyrwa, Denis Zubek, Damian Robak, Tomasz Wiącek, Adrian Drążek, Paweł Kata.

Treningów nie wznowili:
Patryk Hawryłów, Mateusz Szechyński, Arkadiusz Żerdziński, Daniel