Piast Gliwice obchodzi dziś 72. urodziny.

Miniony, piłkarski rok dla Piasta Gliwice nie tak udany, jak poprzedni, kiedy to  drużyna prowadzona przez Radoslava Latala  wywalczyła tytuł wicemistrza Polski i  po raz drugi w historii zagrała w eliminacjach do Ligi Europy.

Wywalczone 10 miejsce w tym sezonie, szczególnie po nieudanym początku też można uznać za wynik zadowalający. Piast bowiem utrzymał się pewnie w Lotto Ekstraklasie, a cztery wygrane na koniec z rzędu zamazały nieco w pamięci kibiców, szczególnie

W tych ostatnich 12 miesiącach wiele radości dali nam też lekkoatleci i szermierze. Szpadziści Piasta zdobywali medale we wszystkich kategoriach wiekowych Mistrzostw Polski, a Damian Michalak, Bartosz Staszulonek i Jagoda Zagała stawali na podium mistrzostw Europy i Świata.

To był też pierwszy rok w którym mogliśmy kibicować drużynie futsalu

A wszystko zaczęło się 18 czerwca 1945 roku, kiedy  powołano do życia organizację sportową, która przyjęła nazwę KS Piast Gliwice. W ciągu zaledwie trzech lat „Piast” stał się jednym z największych i najprężniej działających klubów w Polsce. W siedemdziesięcioletniej historii Piasta w klubie działało 20 sekcji. Niektóre z nich tak szybko jak się pojawiły, tak szybko znikały, ale inne przetrwały do dziś. Pierwszy, najbardziej burzliwy okres ich powstawania przypada na lata 1945-49.

Wtedy funkcjonowały już: piłka nożna, boks, lekkoatletyka, tenis stołowy, tenis ziemny, siatkówka, piłka ręczna, motorowa, pływacka, szachowa, kajakowa, zapaśnicza, gimnastyczna, kolarska, hokeja na trawie i szermiercza. Piast liczył 2864 czynnie uprawiających sport zawodniczek i zawodników i uważany był za jeden z czołowych klubów w Polsce.

W styczniu 1952 roku decyzją polityczną dokonano „rozbioru” Piasta. Poszczególne sekcje przydzielono do Kół Sportowych działających przy zakładach pracy. Znikła również z tabel nazwa „Piast”. Piłkarze, bokserzy, tenisiści, hokeiści na trawie będą od tego momentu występować jako „Stal” Gliwice. „Metal” przejął piłkarzy wodnych i pływaków. Motocyklistów przygarnął Gliwicki Klub Motorowy. Szermierzami i lekkoatletami zaopiekowali się „Budowlani”. Pozostałe sekcje albo rozwiązano, albo trafiły do innych kół. W 1957 roku Piasta reaktywowano i ponownie zaczęły przy klubie funkcjonować dawne sekcje.

W 1964 roku doszło do połączenia klubów: GKS Gliwice, Metal Gliwice i Piasta. Nowo powstały GKS „Piast” Gliwice liczył 13. sekcji: piłki nożnej (ogółem 13 drużyn), szermierczą (drugie miejsce w Polsce w punktacji wszystkich broni), hokeja na trawie (I liga), szachową (I liga oraz Mistrzostwo Śląska), tenisa ziemnego (liga międzywojewódzka), tenisa stołowego (liga wojewódzka), lekkiej atletyki (reaktywowana w 1963 roku, klasa A), siatkówki (liga okręgowa), koszykówki (liga okręgowa), piłki ręcznej (klasa A), kajakarską (największe sukcesy indywidualne), pływacką i gimnastyczną.

W 1977 roku przestały istnieć sekcje: piłki ręcznej kobiet i kajakarskiej. W 1979 r. podjęto decyzję o likwidacji sekcji: gimnastycznej, łyżwiarskiej, pływackiej i hokeja na trawie. W Piaście pozostało sześć sekcji, za to jak podają  klubowe kroniki w pełni wyczynowych. Były to: piłka nożna, tenis ziemny, lekkoatletyka, szermierka, szachy i brydż sportowy. Konsekwencją przemian ustrojowych z końca lat osiemdziesiątych XX wieku był upadek klubu. Każda sekcja, choć pod szyldem Piasta praktycznie działała na własną rękę.

15 grudnia 1995 r. na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym zakończyła się kadencja zarządu, który został powołany 25 stycznia 1990 r., a na czele, którego stał Jerzy Magiera. W jego skład wchodzili jeszcze: wiceprezesi – Jacek Betlejewski, Janusz Marcinów, Jan Larysz, Tadeusz Wojarski, sekretarz – Stanisław Kwietniowski, członkowie: Wojciech Rutyna, Andrzej Słup-Ostrawski, Henryk Mikucki, Janusz Schneider, Jan Blankestain, Jan Nowak. Funkcję dyrektora klubu pełnił Franciszek Skiba. Tematykę tego zebrania zdominowały problemy finansowe z którymi Piast borykał się w ostatnim czasie. W praktyce, wpływy do klubowej kasy ograniczały się wówczas wtedy do składek członkowskich, podnajmu pomieszczeń należących do klubu i niewielkich dotacji z Urzędu Miasta. Absolutorium jednak zostało udzielone i przystąpiono do wyboru nowych władz.

Nowym prezesem klubu został Marcin Żemaitis. W skład zarządu weszli: Piotr Wieczorek (wiceprezes ds. finansowych) i Ryszard Kałużyński (wiceprezes ds. sportowych): Grzegorz Łukawski, Jan Nowak, Witalis Nowicki, Włodzimierz Niwiński, Wojciech Rutyna, Edward Szymański, Marian Wasilewski. Komisję rewizyjną tworzyli wieloletni i zasłużeni dla klubu działacze: Stefan Kotowicz (przewodniczący), Kazimierz Iwanowski, Jerzy Kaszuba i Ryszard Majka. Dyrektorem klubu został Andrzej Tarachulski.

Na tym zebraniu dokonano jeszcze jednej, istotnej zmiany. Z nazwy klubu MCW GKS „Piast” Gliwice zniknął człon MCW (Miejsko-Cywilno-Wojskowy). Nowe władze stanęły przed niezwykle trudnym zadaniem. Obiekty przy ul. Sokoła i Robotniczej znajdowały się w ruinie. Zaniedbane murawy, zniszczone trybuny, od lat nie remontowane szatnie. Względnie znośnie warunki panowały jedynie na stadionie przy ul. Okrzei.

W sekcji piłki nożnej działała jedna drużyna juniorów, składająca się w 90% z wypożyczonych zawodników, która przetrwała dzięki operatywności i społecznej pracy Romana Markiewicza. Były też dwa, niepełne zespoły trampkarzy.

Nowe władze zaczęły od konsolidacji samodzielnie działających sekcji. Do Piasta wrócili brydżyści, lekkoatleci, piłkarze i szermierze. W 1997 roku reaktywowano pierwszy zespół piłki nożnej, który rozpoczął rywalizację w „B” klasie, najniższej lidze. Drużyna rok po roku awansowała jednak wyżej, by w 2003 powrócić do II ligi.

 

W XXI wiek Piast wkroczył już z pięcioma sekcjami, Reaktywowano bowiem sekcję Tenisa Ziemnego, odremontowano korty przy ul Kosynierów. Nie udało się jednak odbudować dawnej świetności gliwickiego tenisa. W 2009 r. sekcję ponownie rozwiązano.

W 2005 roku nową halę otrzymali też szermierze, ostatecznie opuszczając zrujnowane już mury dawnej Huty 1-go Maja. Bardzo dobre warunki do szkolenia sprawiły, że szermierze z Gliwic to dziś ścisła krajowa czołówka. W 2008 roku szpadzista Piasta, Adam Wiercioch zdobył na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie srebrny medal, a cztery lata później na Olimpiadzie w Londynie – Ruben Limardo, reprezentujący na co dzień barwy Piasta Gliwice sięgnął po złoto. Ostatnie lata to międzynarodowe sukcesy Jagody Zagały i Sebastiana Majgiera. Oboje to medaliści młodzieżowych Mistrzostw Świata Europy.

1 lipca 2009 roku, to kolejna historyczna data. Wtedy to wyodrębniono ze struktur Piasta drużynę seniorów i zespoły juniorów, tworząc Spółkę Akcyjną GKS „Piast” S.A. Większościowy udział w tej spółce 51% objęło miasto Gliwice, Stowarzyszeniu pozostało 49%. Nie był to wymysł działaczy, ale wymóg stawiany przez piłkarską centralę w stosunku do klubów, które chcą grać w ekstraklasie do której to piłkarze awansowali rok wcześniej. Przy Stowarzyszeniu GKS „Piast: pozostały sekcje brydża sportowego, lekkoatletyczna, szermiercza i młodzieżowa piłka nożna.

Kolejna zmiana własnościowa miała miejsce w listopadzie 2012 roku, kiedy to Zbigniew Kałuża, właściciel prywatnej firmy Kar-Tel odkupił od Stowarzyszenia GKS „Piast” 26% akcji. W połowie 2015 roku Piast S.A. miał tym samym trzech udziałowców, większościowym wciąż pozostawała Gmina Gliwice, która posiada: 66,68%, Kar-Tel 26,02% , Stowarzyszenie GKS „Piast” 7,3% akcji.

 

W 2011 roku do użytku piłkarzy oddano nowy, mogący pomieści 10 tys. widzów stadion. Jest to w pełni nowoczesny obiekt, spełniający europejskie standardy. W 2013 roku piłkarze Piasta po raz pierwszy w swojej historii zagrali w europejskich pucharach. Były to mecze eliminacyjne do Ligi Europy. W 2016 roku piłkarze  wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, co jest największym sukcesem w historii tej sekcji.

Piast S.A. kontynuuje tradycje piłkarskie Piasta założonego w 1945 roku. Stowarzyszenie natomiast jest spadkobiercą sukcesów pozostałych sekcji. Oba jednak podmioty ściśle ze sobą współpracują.