Aż cztery medale z sześciu możliwych do zdobycia wywalczyli szpadziści Piasta na Mistrzostwach Polski do lat 23, który odbyły się w miniony weekend w Warszawie.

Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna walcząca w składzie: Damian Michalak, Daniel Niestrój, Sebastian Majgier i Patryk Szlama.

Indywidualnie: Damian Michalak wywalczył srebrny medal, a na trzecim stopniu podium stanęli Bartosz Staszulonek i Patryk Szlama.

Gliwiczanie wysoką formę sygnalizują już od początku tego roku. W zasadzie nie ma turnieju na którym nie zdobyliby szermierze Piasta medalu. Byli więc zawodnicy z niebiesko-czerwonymi opaskami  wymieniani  w roli faworytów tych mistrzostw, ale że aż zdominują ten turniej, tego się nie spodziewano.

– Ciężko pracujemy na treningach, a to jak widać po wynikach się opłaca – mówi Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta.

W turnieju indywidualnym do samego finału dotarł Michalak, choć na początku turnieju walczył niemrawo, a na dodatek musiał stoczyć dwa bratobójcze pojedynek. Najpierw o wejście do ósemki zmierzył się z klubowym kolegą – Danielem Niestrojem, wygrywając 15:12. Potem w półfinale pewnie już pokonał Patryka Szlamę – także zawodnika Piasta.  W walce o złoty medal Michalak przegrał tylko jednym trafieniem z będącym w tym dniu w świetnej dyspozycji – Wojciechem Kolańczykiem.   Zwycięzca tego turnieju wcześniej pokonał Bartosza Staszulonka, który w drodze na podium wygrał z nr 1 w tej kategorii  wiekowej Maciejem Bielcem

mp23-2017-indywidualnieDo finału turnieju drużynowego zakwalifikowało się 9. ekip. Gliwiczanie najpierw gładko wygrali z Górnikiem Radlin 45:27, a w półfinale pokonali Wisłę TS Kraków 45:34.  W finale nasza drużyna zmierzyła się z zespołem Szpady Wrocław. To już był zacięty pojedynek w którym walczono o każde trafienie do samego końca. Ostatecznie jednak lepsi okazali się zawodnicy z niebiesko-czerwonym opaskami – wygrywając 45:40. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w drużynie tej walczyli zawodnicy znacznie młodsi niż jest dopuszczalna górna granica wieku, czyli 23 lata.

– Bardzo nas cieszy kolejny złoty medal mistrzostw Polski, bo to potwierdza, że szkolenie w klubie cały czas odbywa się na odpowiednim poziomie. Mam nadzieję, że pomoże nam to w pozyskaniu sponsorów, bo bez dodatkowych środków będzie nam coraz trudniej o takie wyniki. Trzeba też podkreślić bardzo dobrą postawę na tych mistrzostwach   Majgiera i Niestroja, którzy niedawno weszli w okres młodzieżowca. Rośnie nam następne pokolenie szermierzy – zaznacza Maciej Chudzikiewicz.

Efektem bardzo dobrej postawy szpadzistów Piasta są powołania do reprezentacji. Damian Michalak i Bartosz Staszulonek jadą na mistrzostwa Świata Juniorów do Płowdiw. Warto zaznaczyć, że w drużynie jest czterech zawodników z tego dwóch to szpadziści z Gliwic. Mistrzostwa będą rozgrywane między 5-10 kwietnia br. Po nich odbędą się Mistrzostwa Europy Młodzieżowców (Mińsk), gdzie także będą szermierze Piasta. Tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie poświęcenie trenerów i ciężka fechtmistrzów Piasta: Maciej Julczewski, Mikołaj Pac Pomarnacki i Maciej Chudzikiewicz, to oni szkolą naszych mistrzów.  Pozostaje tylko pogratulować zawodnikom i trenerom tych osiągnięć.

źródło: piast.gliwice.pl