piast-medaliscimp2016To był piękny weekend dla szermierzy Piasta. Na rozgrywanych w Gliwicach Mistrzostwa Polski Seniorów –  szpadziści z niebiesko-czerwonym opaskami wywalczyli aż trzy medale.

W turnieju indywidualnym na trzecim stopniu podium stanął Marce Baś. W zawodach drużynowych pierwszy zespół wywalczył srebrny medal, a druga drużyna – brąz.

Rok temu tytuł Mistrza Polski wywalczył Mateusz Nycz. Wychowanek Piasta tytułu jednak nie obronił. Zawody ukończył na 33. miejscu.   – Więcej oczekiwaliśmy od Mateusza Nycza. Trafił on jednak na Kruczka, który jest bardzo niewygodnym rywalem. Zresztą łatwiej jest zdobywać mistrzostwo niż je bronić – tłumaczył postawę szermierza – Marek Julczewski, fechtmistrz gliwickiego klubu.

Piast ma jednak w swojej kadrze całą grupę bardzo dobrych zawodników. Brązowy medal w tych mistrzostwach wywalczył Marcel Baś. – Jestem bardzo zadowolony. To mój trzeci z rzędu medal wywalczony na mistrzostwach Polski, ale pierwszy  w barwach Piasta – mówi  szpadzista. Baś jest wychowankiem Muszkietera Gliwice.  Po wyjeździe na studia do Krakowa, reprezentował barwy tamtejszego AZS AWF. W lipcu minionego roku, po zakończeniu edukacji wrócił do Gliwic i związał się z Piastem.

Baś w półfinale przegrał 11:15 z Radosławem Zawrotniakiem, który w finale pokonał Karola Kostkę. Obaj reprezentują klub AZS AWF Kraków. Na trzecim stopniu podium stanął też Piotr Maciejczyk. To wychowanek Piasta, gliwiczanin, który po skończeniu wieku juniora przeniósł się do AZS AWF Kraków.

Rewelacyjnie wręcz na tym turnieju zaprezentował się Damian Michalak, który został sklasyfikowany na szóstym miejscu.- Miejsce na podium  Basia niespodzianką nie jest, bo on regularnie zdobywa medale na mistrzostwa. Bardzo natomiast cieszy  postawa naszego kadeta – Damiana Michalak. Jest to niespełna 17-letni zawodnik, który systematycznie robi postępy – ocenia Julczewski. Dodajmy, że Michalak w walce o podium przegrał z  Basiem, a więc klubowym kolegą.

mistrzowie-polski2016Nie powiodło się natomiast Jagodzie Zagale. Najlepsza szpadzistka Piasta tym razem musiała zadowolić się 18. miejscem. Mistrzynią Polski została Magdalena Piekarska z AZS AWF Warszawa, która w finale wygrała z Aleksandrą Zamachowską z KKS Kraków. Trzecie miejsca wywalczyły: Weronika Łuszcz i Małgorzata Stroka

Szermierze Piasta byli jednym z faworytów w turnieju drużynowym, ale nikt się nie spodziewał, że aż dwie drużyny staną na podium. W pierwszym zespole walczyli: Marcel Baś, Damian Michalak, Mateusz Nycz i Aleksander Staszulonek. Gliwiczanie dość pewnie dotarli do finału. Tam jednak trafili na wyjątkowo dobrze dysponowanych szpadzistów z AZS AWF Kraków z dwoma medalistami z turnieju indywidualnego, czyli Zawrotniakiem i Kostką.   Mimo ambitnej postawy i walki do końca, drużyna Piasta uległa krakowianom  32:45, ale zdobyła srebrny medal.

W drugim zespole walczyli głównie weterani szermierczych plansz: Dariusz Zieliński, Marek Jendryś, Paweł Krawczyk. Drużynę uzupełnił młodzieżowiec – Sebastian Majgier. Ekipa ta spisała się doskonale, zajmując trzecią lokatę. W drodze do finału Piast II przegrał  z Piastem I. W meczu, którego stawką był brązowy medal gliwiczanie pokonali AZS AWF Katowice 45:42.

Bardzo fajnie też powalczyły dziewczęta Piasta Gliwice. Składający się z samych młodych zawodniczek zespół uplasował się na szóstej lokacie.  Skład tej drużyny stanowiły: Ewa Kawencka, Dominika Markowicz, Anna Ridzewska i Jagoda Zagała

W rywalizacji kobiet po niezwykle wyrównanym finale mistrzyniami zostały szpadzistki AZS-AWF Katowice I (Danuta Dmowska-Andrzejuk, Stella Klimek, Magdalena Lużyńska, Martyna Swatowska). W decydującym meczu 44:45 przegrała z nimi drużyna AZS-AWF Warszawa I. Brązowe medale odebrały zawodniczki KS Szpady Wrocław.

Piast spisał się tradycyjnie dobrze. Zdobyliśmy trzy medale, wprawdzie żaden nie był w kolorze złotym, ale nie zawsze się wygrywa. Zadowolenie jesteśmy też z postawy żeńskiej drużyny, szósta lokata na tak młody zespół, to dobry  – tak podsumował osiągnięcia szpadzistów i szpadzistek Piasta Maciej Chudzikiewicz.

mistrzowie-polski-podium2016źródło: piast.gliwice.pl