OOM-2016-druzyna-kobietyZ brązowym medalem wróciła drużyna szpadzistek Piasta z Ogólnopolskiej  Olimpiady Młodzieży, która w tym roku odbyła się w Olsztynie.

W turnieju indywidualnym Julia Kyrcz była 12, Ewa Kawencka zajęła 13 lokatę, a Kasia Majgier była 22. Wśród mężczyzn najwyżej uplasował się Damian Michalak, który zajął siódme miejsce.

W Olimpiadzie uczestniczyć mogą  juniorzy młodsi, najwyżej klasyfikowani przez Polski Związek Szermierczy z poszczególnych broni. W Olsztynie,  w sumie wystartowało  252 zawodniczek i medalzawodników. Z tego: 84 florecistów, 84 szpadzistów i 84 szablistów w wieku do 17 lat. W każdej broni wystawionych będzie do rywalizacji po 12 drużyn chłopców i 12 dziewcząt. Rozgrywki ten więc mają bardzo elitarny charakter.

W tym gronie znalazły się trzy młode szpadzistki Piasta: Julia Kyrcz,  Ewa Kawencka i Kasia Majgier. Trójka ta z powodzeniem walczyła w turnieju drużynowym, zajmując bardzo dobre, trzecie miejsce. Spory sukces indywidualny zaliczyła Kawencka, która pokonała w jednej z walk aktualną mistrzynię Polski.

Męski zespół natomiast stanowili Damian Michalak, Michał Bar i Jan Turek. Szermierze Piasta zakończyli turniej na szóstym miejscu.

– Po raz pierwszy od dawna zdarzyło się, że dziewczyny są wyżej niż chłopcy. Bardzo cieszy nas medal brązowy, bo choć indywidualnych sukcesów nie brak, to akurat w turniejach żeńskich drużynowych nie było ich ostatnio. Siódme miejsce Damiana Michalaka to przyzwoity wynik, choć mogło być lepiej. Chłopcy w drużynie powalczyli w tej kategorii  wiekowej na miarę swoich możliwości.  Trzeba podkreślić, że to kolejna ważne i prestiżowe zawody z których Piast wraca z medalem. Jest więc powtarzalność formy – ocenia występ młodych szermierzy Piasta Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta Gliwice.