szczepaniak, ramus-gadzik

Klaudia Szczepanik, Józef Ramus i Robert Gadzik

Fantastycznym wynikiem zakończyli sezon halowy lekkoatleci Piasta Gliwice.

Na halowych Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych rozegranych w zmodernizowanej hali Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, życiowy sukces odniósł Robert Gadzik. Podopieczny trenera Józefa Ramusa zdobył brązowy medal w biegu na 200m. Zawodnikowi Piasta zabrakło ledwie 0,01 sekundy do wicemistrzostwa Polski! Jego czas to 22.86 sek.

W lekkiej atletyce o medale na imprezach o tej randze jest niezwykle trudno. Najpierw trzeba przejść przez kwalifikacje, uzyskiwać odpowiednie wyniki. Dopiero to daje prawo startu w gronie najlepszych w kraju sportowców. Na tych najważniejszych, kończących sezon halowy zawodach na wyróżnienie zasługują również zawodnicy którzy znaleźli się w strefie medalowej. Są to: Joanna Markowska, która zajęła bardzo dobre 5 miejsce w pchnięciu kulą (12.83m – tr. Wojciech Rutyna), Klaudia Szczepanik była szósta w biegu na 200m z wynikiem 25.74 sek. (tr. J. Ramus). Niewiel też zabrakło Patrycji Bartosz , która ukończyła zawodny na 9 miejscu, w biegu na 200m (czas 26.18s. tr. Adam Śniegórski). Dziesiąty  czas w biegu na 300m natomiast uzyskał Kacper Przeradzki. Jego wynik to 36.61 s. 12 miejsce w biegu na 2000m czasem 5.58.67s. wywalczył Marcin Olesińsk

Halowe Mistrzostwa Polski rozgrywane są ostatnim już akcentem tego, co działo się w okresie zimowym. Wcześniej zawodnicy Piasta w różnych kategoriach wiekowych, startowali w mitingach halowych i mistrzostwach Śląska.

W biegach okrężnych Mistrzostwa Śląska, które odbyły się w nowej, pięknej hali w Ostrawie reprezentanci Piasta zdobyli 7 medali.

Mistrzem Śląska w biegu na 200m seniorów z czasem 22.20 s. został Damian Hałgas. Srebrne medale zdobyli: Monika Drzewiecka na dystansie 200m (kategoria junior – czas26.28s) i Magdalena Peciak w trojskoku. Brązowe medale wywalczyli: Kacper Przeradzki w biegu na 300m Jun. Mł. (36.64 s). i Klaudia Szczepanik w sprincie na 200m (J.Mł. 25.94s.) – wszyscy wymienieni to podopieczni tr. J.Ramusa .

Natomiast dwa brązowe medale w biegach średnich wybiegali zawodnicy tr .A. Śniegórskiego – Jakub Ostropolski na 1000m (J.Mł – 2.45.43s.) i Marcin Olesiński na 2000m (J.Mł. 6.00.94s.)

To nie jedyne godne odnotowania wyniki. Na wyróżnienie zasługują również: Patrycja Bartosz – 4 m. na 200m/26.26/, Robert Gadzik – 4m. na 200m/23.22 /, Patryk Lewandowski – 7m. na 2000m/6.12.06/, Jarosław Muchniewski – 7m. na 200m /23.61/ , Kamil Piotrowiak – 8m na 200m /23.62/.

Mistrzostwa Śląska w konkurencjach technicznych i sprintach rozegrano natomiast w Brzeszczach. W pchnięciu kulą (3kg.) mistrzynią Śląska J. Mł została Joanna Markowska, która pobiła swój rekord życiowy, uzyskując wynik 13.38m. Za rzut na odległość 10.51 m srebrny medal wywalczyła Małgorzata Kowaliszyn. Obie zawodniczki trenuje tr. Wojciech Rutyna. Najszybszym sprinterem mistrzostw został Damian Hałgas, który przebiegł dystans 60 metrów  w czasie 7.05 s. Zawodnik ten dołożył do tego jeszcze srebrny medal w skoku wzwyż seniorów.

Wyróżnić należy również: zdobywcę czwartego miejsca w skoku wzwyż w kategorii J.Mł. – Mateusza Mizerę, który zaliczył wynik 170 cm. P. Bartosz zajął 5 miejsce w biegu na 60m J.Mł. (czas: 7.97), R. Gadzika – 5 m na 60 m (7.39), K.Szczepanik – 6m na 60m J.Mł. (8.08), M.Drzewiecką – 6m na 60m Jun.(8.45), Patrycję Hruzik – 8m na 60m p.płotki J.Mł. / 10.14 /

Nowo otwarta hala w Raciborzu z bieżnią okrężną 200m była miejscem zmagań najmłodszych lekkoatletów w ramach Mistrzostw Śląska w kategorii Młodzików i Dzieci. Złoty medal w biegu 60 m p.płotki młodzików z czasem 9.47 s. zdobył Patryk Kowaliszyn (tr.J.Ramus). Mistrzynią Śląska w pchnięciu kulą została Karolina Solecka, a srebro wywalczyła Emilia Dąbrowska. Obie to podopieczne tr. Elżbiety Holik. Srebrny medal w skoku w dal młodziczek wyskakała Wiktoria Sobór (tr. A. Śniegórski)

Łącznie w imprezach mistrzowskich w hali w 2016 roku (Mistrzostwa Śląska i Mistrzostwa Polski) – lekkoatleci Piasta Gliwice wywalczyli 16 medali z tego 5 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych.

Po raz kolejny trzeba podkreślić, że lekkoatleci Piasta wciąż pozostają bez własnego obiektu, a trenują gdzie się po prostu. W 2016 roku ma zostać oddany już do użytku nowy stadion lekkoatletyczny, ale to będzie obiekt do trenowania na zewnątrz. W Gliwicach w ostatnich latach wybudowano kilka bardzo ładnych i funkcjonalnych hal, jednak bez bieżni czy przyrządów lekkoatletycznych. Tym bardziej więc trzeba docenić pracę trenerów i wytrwałość zawodników. Oby tak dalej!

Opracowanie: piast.gliwice.pl