podium-klinga201650. turniej o  „Stalową Klingę Hutnika” już za nami. Zwyciężył aktualny mistrz świata seniorów w szpadzie.Co roku na wiosnę do Gliwic zjeżdżają się szpadziści z Polski i zagranicy, by wziąć udział w prestiżowym turnieju szpadowym znanym jako Stalowa Klinga Hutnika, który jednocześnie jest czwartą edycją Pucharu Polski w Szpadzie, a szermierze, którzy nie ukończyli 23 roku życia walczą o punkty w Pucharze Europy w tej kategorii wiekowej.

Obsada była bardzo mocna. Startowało 140 zawodników z Białorusi, Rumunii, Ukrainy, Włoch, Norwegii, Szwajcarii i Polski.  Ukraina przyjechała z aktualnym mistrzem świata seniorów i Europy. A tym szermierzem jest Dimitri Karuchenko. Ukrainiec był faworytem tego turnieju i nie zawiódł. W finale pokonał Tatiana Bolboccenau z Rumuni. Na trzecim stopniu podium stanęli natomiast Daniel Marcol (Górnik Radlin) i Adrian Sziligyi (Rumunia). Najwyżej z zawodników Piasta został sklasyfikowany Matusz Nycz. Gliwiczanin zajął siódme miejsce.

– Liczyliśmy, że Mateusz włączy się do walki o medale, a skończył zawody na siódmy miejscu. Nie jest to zły wynik, jednak mogło być lepiej – ocenia występ swojego podopiecznego Chudzikiewicz.

bartolewski-walkaRewelacyjnie natomiast bił się Wacław Bartolewski. Ten walczący jeszcze w kategorii juniora 18-latek został sklasyfikowany na 15 miejscu. Dużo niżej uplasowała się cała grupa naprawdę dobrych szpadzistów w tym reprezentant Polski z szansami na wyjazd na Igrzyska do Rio –  – Radosław Zawrotniak.

– To jest mój największy sukces w seniorach. Bardzo się z tego cieszę. To nie tylko duża radość, ale przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej pracy – tak skomentował ten wynik Bartolewski. Dodajmy, że podopieczny Marka Julczewskiego na tym turnieju zmierzył się ze wspomnianym mistrzem świata – przegrał, ale raz mu się mistrza udało trafić, a takie doświadczenie będzie z pewnością w przyszłości procentować.

podium-PE-U23W zawodach Pucharu Europy natomiast złoty medal zdobył Tatian Bolboccanu. Drugie miejsce zajął Daniel Marcon (Górnik Radlin), a trzecia lokata przypadła Mateuszowi Antkiewiczowi , wychowankowi Muszkietera Gliwice, który teraz broni barw AZS AWF Katowice.

– Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Walki o medale to już światowy poziom. To była prawdziwa , szermiercza uczta – podsumowuje Chudzikiewicz.

źródło: piast.gliwice.pl