turniej-klinga-maleMemoriał Antoniego Franza jest jedyną tego typu imprezą w Europie, a może i na świecie.

Nie licząc bowiem Mistrzostw Świata czy Europy, nie ma  drugiego, takiego turnieju na który regularnie, co roku i to od 50 lat, zjeżdżałaby się drużyny z kilkunastu czasem państw, by walczyć o miano najlepszego teamu na tych zawodach. Podkreślmy bowiem, że medaliści nie otrzymują premii finansowych jak ma to miejsce na imprezach rangi mistrzowskiej. .

Szermierze walczą więc o prestiż, a ten jest tak duży, że w jubileuszowym 50,. turnieju rywalizowało łącznie aż 20 zespołów. Do turnieju głównego zakwalifikowało się 16. ekip. Swoje drużyny wystawiły m.in.  Ukraina, Rumunia (dwie), Norwegia, Włochy. Była też pierwsza reprezentacja Polski i zespół U-23, a stawkę uzupełniły czołowe polskie kluby. Piast Gliwice, tradycyjnie już do boju posłał trzy ekipy.

piast-I-gliwice-franz-2016

Piast I Gliwice: Paweł Krawczyk, Mateusz Nycz, Marcel Baś, Aleksander Koczergin

Jako faworytów wskazywano reprezentację Polski i Ukrainę. Szanse na medal miała też drużyna Piasta składając się z seniorów. Tak przynajmniej przewidywano przed zawodami.

Tymczasem już w pierwszym meczu ogromną niespodziankę sprawiła młodzież Piasta. Drużyna walcząca w składzie Bartolewski, Nikiel,  Staszulonek i Michalak jednym trafieniem wygrała z Rumunami. Tak to podbudowało młodych szpadzistów Piasta, ze w kolejnym meczu wyrzucili z walki o medale seniorów Piasta – wygrywając 45:39. Czy to oznacza, że w sekcji następuje zmiana warty?

– Wygrali z pierwszą drużyną, bo chcieli wygrać. Mają tam świetną atmosferę. Jest to niewątpliwie sygnał ostrzegawczy dla „Staruchów”. Musimy z seniorami poważnie porozmawiać, bo za dwa miesiące odbędą się u nas mistrzostwa Polski i chcielibyśmy, aby jakiś medal został w Gliwicach – tak komentował to Maciej Chudzikiewicz – fechtmistrz Piasta.

piast-III-gliwice-franz-2016

Piast III Gliwice: Marcin Nikiel, Damian Michalak, Wacław Bartolewski, Bartosz  Staszulonek

W półfinale „młode wilczki” Piasta trafiły jednak na pierwszą reprezentację Polski. Tu już doświadczenie międzynarodowe wzięło górę. Polacy wypunktowali juniorów Piasta w stosunku 45:30. W turnieju drużynowym automatycznie nie przyznaje się medali zespołom, które nie awansują do finału. O brąz więc podopieczni Marka Julczewskiego musieli powalczyć z reprezentacją Polski U-23. Początek tego pojedynku był wyrównany. Gliwiczanie odpowiadali na każde trafienie. Przyszła jednak chwila słabości, rywale odskoczyli na 7 punktów i nie pozwolili już się dogonić, ale trzeba podkreślić, że jak prawdziwych muszkieterów przystało, szermierze Piasta walczyli do końca o jak najlepszy wynik.

piast-II-gliwice-franz-2016

Piast II Gliwice: Daniel Niestrój, Aleksander Staszulonek, Patryk Szlama, Sebastian Majgier

– Zespół U-23 był w zasięgu naszej drużyny. Wkradło się jednak rozprężenie i chyba zbyt pewność siebie po tych dobrych meczach w pierwszej części turnieju – tak tłumaczył wynik Marek Julczewski.

W wielkim finale, zmierzyły się mająca w swoim mistrza Świata – Ukraina z reprezentacją Polski, którą prowadził nowy trener kadry naszych szpadzistów – Mariusz Piasecki. Biało-Czerwoni wygrali pewnie, bo 45:37.

tort– Bardzo poważnie potraktowaliśmy ten turniej. To był dla zawodników generalny sprawdzian przed zawodami Pucharu Świata, które za kilka dni odbędą się w Budapeszcie. Jest jeszcze szansa na to, ze Radosław Zawrotniak zakwalifikuje się na Igrzyska do Rio. Dla niego to tez jest więc ważny test – powiedział Piasecki.

Tradycyjnie już przy wręczaniu medali obecny był Aleksander Franz – syn Antoniego. Po rozdaniu nagród medaliści jeszcze mieli skonsumowali jubileuszowy tort. Następny turniej już za rok, a w połowie maja w Gliwicach odbędą się mistrzostwa Polski w szpadzie. przed nami kolejna więc wielka, szermiercza impreza.

medalis-franz2016

Końcowa kolejność turnieju
1. Polska A
2. Ukraina
3. Polska U-23
4. Piast III Gliwice (juniorzy)
5. Piast I Gliwice
6. Górnik Radlin
7. AZS AWF Kraków
8. Rumunia I
9. Rumunia III
10. Hanysy i Gorole
11. Norwegia
12. Piast II Gliwice
13. Rumunia II
14. Warszawianka I
15. Kolejarz Wrocław
16. Włochy
17. Warszawianka II
18. Start Opole
19. Cracovia All Stars
20. AZS AWF II Kraków

opracowanie: piast.gliwice.pl
Foto: Andrzej Oksztul