forum-pokazW miniony weekend Gliwice stały się europejską stolicą szpady.

Z okazji jubileuszowego, 50. Turnieju o Stalową Klingę Hutnika i Memoriału Antoniego Franza do naszego miasta zjechali szermierze z różnych stron Europy. Podczas zawodów obradował też Zarząd Polskiego Związku Szermierczego. Najważniejsi ludzie jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu mieli więc okazję zobaczyć jak się robi w Gliwicach najlepsze imprezy szermiercze.

zarzad-pzsz– Było kilka okazji, aby zaprosić tu tak szacowne gremium. Profesor Zbigniew Czajkowski skończył 95 lat. Chcieliśmy również podziękować władzom miasta, bo bez nich tego oraz innych imprez by nie było. Nadrobiliśmy też trochę zaległości. Przekazaliśmy odznaki 70-lecia klubu Markowi Julczewkiemu i Mateuszowi Nyczowi. Oboje nie mogli być na uroczystościach, bo startowali na zawodach. Uhonorowani też zostali odznakami zasłużonymi dla województwa Śląskiego: Zdzisław Mikulski i Andrzej Sługocki. Odznaczenia wręczał Krystian Kiełbasa – radny Sejmiku Śląskiego. Najważniejszy jednak, to sam turniej. Nie ma bowiem drugiego takiego w Polsce, który jest rozgrywany nieprzerwanie od 50. lat. A jak wiemy od kilku lat połączony jest z Pucharem Europy U-23 – wyjaśnia Maciej Chudzikiewicz, fechtmistrz i kierownik sekcji szermierczej Piasta.

slugocki-medal

Dodajmy, że członkowie Zarządu „PZSz” bardzo pozytywnie ocenili całą imprezę, bo to była fantastyczna promocja szermierki.

Zanim jednak ponad 140 szpadzistów przystąpiło do rywalizacji, w piątek, w CH „Forum” odbyła się fantastyczna impreza pod hasłem rewia szermierki i tańca.

forum-pokaz1Dawni i aktualni mistrzowie Polski, Europy, medaliści mistrzostw świata: Bartek Kurowski, Marek Jendryś, Mateusz Nycz, Jagoda Zagała, Sebastian Majgier razem z koleżankami i kolegami z sekcji wzięli udział w pokazowych walkach. Była więc okazja z bliska zobaczyć jak wygląda strój szermierczy i broń, którą walczą szpadziści. Nie zabrakło też, żartów, humoru i fachowych komentarzy. Imprezę tę bowiem prowadzili Andrzej Sługocki, doskonale znany spiker i Anna Nycz, jako ekspert od szermierki.

crazy-catW przerwach między walkami publiczność i zawodników zabawiał zespół taneczny „Crazy Cats”. Na koniec uczestnicy i kibice mogli skosztować specjalnie na tę okazję przygotowanego, przez cukiernię Łodzianka z Gliwic oryginalnego tortu.

Do najbliższego czwartku w holu głównym CH „Forum”   można jeszcze podziwiać w „Forum” na okolicznościowej wystawie medale i puchary zdobyte przez sekcję szermierczą Piasta Gliwice. Zachęcamy i zapraszamy.

wystawa

Opracowanie: piast.gliwice.pl
Foto: Andrzej Oksztul