pp2002201staszulonekW miniony weekend w Gliwicach rozegrano trzecią edycję Pucharu Polski w Szpadzie Kobiet i Mężczyzn Seniorów.

Tym razem zwyciężali faworyci. W turniej pań, po raz trzeci w tym sezonie na najwyższym stopniu podium w rywalizacji szpadzistek stanęła Renata Knapik-Miazga (KKS Kraków).

Wśród panów triumfował Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), który w decydującym pojedynku zwyciężył Damiana Marcola (T.S. Górnik Radlin) 15:10. Na najniższym stopniu podium stanęli Bartosz Staszulonek (Piast Gliwice) i Konstanty Khadzhynov (AZS AWF Kraków).

W związku z tym, że i tym razem zawody Pucharu Polski Seniorów rozgrywane były w Gliwicach, liczono, że przynajmniej jakiś medal zostanie w naszym mieście. W turnieju żeńskim na ósmym miejscu została sklasyfikowana Jagoda Zagała. Ten wynik można określić jako przyzwoity. Nasz młoda szpadzistka rywalizowała bowiem z najlepszymi, polskimi zawodniczki w tej broni.

Na więcej liczono w turnieju mężczyzn. Tutaj rozczarował Mateusz Nycz. Wciąż aktualny mistrz Polski został sklasyfikowany na 37. miejscu. Z powodzeniem za to honoru Piasta broniła młodzież. Los i zarazem pech sprawił, że szpadziści Piasta wpadali na siebie. Najpierw Bartosz Staszulonek musiał się zmierzyć ze swoim bratem – Aleksandrem. Lepszy okazał się ten pierwszy. W ćwierćfinale Bartek trafił na Damiana Michalaka. Wygrać i tym samym awansować do strefy medalowej mógł tylko jeden. W tym bratobójczym i zaciętym pojedynku, jednym trafieniem zwyciężył Staszulonek. Potem nasz młodzieżowy medalista mistrzostw Polski – uległ Danielowi Marcolowi z Górnika Radlin 3:5. Michalak został sklasyfikowany ostatecznie na ósmej lokacie.

Staszulonek i Michalak walczyli ze sobą w ćwierćfinale

Klasyfikacja końcowa:

Szpada kobiet:

1.KNAPIK-MIAZGA Renata (KKS Kraków)

2.PIEKARSKA Magdalena (AZS AWF Warszawa)

3.DMOWSKA-ANDRZEJUK Danuta (AZS AWF Katowice)

3.PYTKA Kamila (AZS AWF Warszawa)

5.STROKA Małgorzata (AZS AWF Warszawa)

6.RUTZ Barbara (KS Szpada Wrocław)

7.SZKLAR Aleksandra (AZS AWF Katowice)

8.ZAGAŁA Jagoda (Piast Gliwice)

Szpada mężczyzn:

1.ZAWROTNIAK Radosław (AZS AWF Kraków)

2.MARCOL Damian (T.S. Górnik Radlin)

3.KHADZHYNOV Konstanty (AZS AWF Kraków)

3.STASZULONEK Bartosz (Piast Gliwice)

5.KRUCZEK Piotr (AZS AWF Kraków)

6.WENGLARCZYK Jan (AZS AWF Katowice)

7.LUBIENIECKI Wojciech (PTG Sokół 1983 Mielec)

8.MICHALAK Damian (Piast Gliwice)

opracowanie: piast.gliwice.pl