mistrzowie-polski-juniorow-2016-500Od mocnego akcentu rozpoczynają ten rok młodzi szpadziści Piasta Gliwice.  Na rozegranych  w miniony weekend mistrzostwach Polski Juniorów nasza szpadowa drużyna zdobyła złoty medal! W turnieju indywidualnym natomiast  krążek w kolorze srebrnym  wywalczył Bartosz Staszulonek, a brązowy Patryk Szlama.

Gliwiczanie jechali na te mistrzostwa w roli faworytów. Z poprzednich bowiem przywieźli aż pięć medali.  Tytuły mistrzowskiego bronił Bartosz Staszulonek. Tym razem podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego trafił w finale  na Macieja Bielca. Szpadzista Piasta przegrał jednak ten pojedynek, ulegając 11:15. Wcześniej Bielec pokonał dość wyraźnie, bo 15:4 drugiego z zawodników Piasta – Patryka Szlamę.

Nasz zespół za to nie miał sobie równych w turnieju drużynowym. Gliwiczanie walczący w składzie: Damian Michalak, Marcin Nikiel, Bartosz Staszulonek i Patryk Szlama w finale okazali się lepsi od gospodarzy – KS Szpada Wrocław. To był bardzo dramatyczny pojedynek. Przez długi czas prowadzili wrocławianie. trenerzy robili zmiany w składzie, aby odwrócić losy starcia. Wreszcie udało się wyjść na prowadzenie. Przy stanie 44:42 dla Piasta wydawało się, że już losy tego meczu są rozstrzygnięte, ale  Bielec, bo wtedy on był na planszy, zadał dwa ciosy, doprowadzając do wyrównania. Ostatnie słowo należało jednak do Michalaka,  dzieki czemu gliwiczanie wygrali 45:44.

mistrzowie-polski-juniorow-2016

Drugi nasz zespół został sklasyfikowany na 7. miejscu. Ten team walczył w składzie: Michał Bar, Wacław Bartolewski, Marek Daniszewski i Tomasz Kosmol.

Medalu z Wrocławia nie przywiozły nasze panie. W turnieju  drużynowym nasze Piastunki zostały sklasyfikowane na piątym miejscu. Dziewczyny walczyły w składzie: Ewa Kawencka, Julia Kyrcz, Katarzyna Majgier i Dominika Markowicz.

Srebrny medal za to przywiozły z tego turnieju szermierki Muszkietera Gliwice. W zespole tym walczy teraz wychowanka Piasta Gliwice: Kaja Kościelniak, a razem z nią w drużynie były Julia Kwiecień Julia i  Karolina Mazanek. W turnieju zwyciężyła drużyna Szpady Wrocław

W ostatni weekend stycznia natomiast w Radlinie rozegrano Mistrzostwa Śląska Juniorów Szpadzie Kobiet i Mężczyzn.  Wśród chłopców szpadziści Piasta zdobyli wszystkie możliwe medale. Pierwszy był Bartosz Staszulonek, który w finale pokonał Damian Michalak. Na trzecim stopniu podium stanęli Marcin Nikiel i Patryk Szlama.

Drużynowo również złoty medal wywalczyli szpadziści Piasta walczący w składzie, jak powyżej.

Na najwyższym stopniu podium na tych mistrzostwach stanęły też dziewczyny. Skład tej drużyny stanowiły: Banaszak Barbara, Kawencka Ewa, Majgier Katarzyna,  i Markowicz Dominika.

Markowicz w turnieju indywidualnym zajęła trzecie miejsce.

źródło: piast.gliwice.pl