mateusz-nycz-koreaMateusz Nycz, szpadzista Piasta Gliwice wywalczył srebrny medal na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, które odbywają się w Korei Południowej. To największa impreza dla sportowców żołnierzy organizowane przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego w interwale czteroletnim. Uczestniczą w nich sportowcy/żołnierze z całego świata.

Polska drużyna walczyła w składzie: Krzysztof Mikołajczak, Radosław Zawrotniak i Mateusz Nycz. Stawka więc doborowa, pierwsza dwójka to olimpijczycy. Nycz to młodzieżowy Mistrz Europy i aktualny mistrz Polski seniorów. Polacy rozpoczęli rywalizację od wygranego starcia z Brazylią 45:29. W ćwierćfinale biało-czerwoni nieznacznie pokonali niebezpieczną ekipę z Chin 30:27, a w półfinale pokonali gospodarzy 29:26 i zapewnili sobie co najmniej srebrny medal. W walce o złoty medal nasi szpadziści zmierzyli się z Ukrainą. Początek starcia ułożył się po myśli Ukrainy, a dokładnie po zwycięstwach Maksyma Khvorosta i Bogdana Nikishina czyli aktualnych drużynowych mistrzów świata, którzy pokonali odpowiednio Krzysztof Mikołajczyka 5:1 i Radosława Zawroniaka 5:1. Taka przewaga pozwoliła na spokojne prowadzenie wymian, a obustronne trafienia były na korzyść Ukraińców, którzy w ten sposób utrzymywali swoją przewagę. Ostatecznie nasi szpadziści ulegli 34:45 i wywalczyli srebrny medal.

Mateusz Nycz jest wychowankiem Macieja Chudzkiewicza. od tego sezonu szpadziści walczą też o paszporty na Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w przyszłym roku w Brazylii. Cieszy więc rosnąca forma szpadzisty Piasta Gliwice.

mateusz-nycz-korea

opracowanie: piast.gliwice.pl