druzyna440Po 37. latach lekkoatleci Piasta ponownie wystartowali w ekstraklasie. Pod koniec maja w Białej Podlaskiej odbył się pierwszy rzut.  W rywalizacji o miano najlepszego klubu w Polsce bierze udział 16. drużyn. Dwie ostatnie opuszczą elitę. Barw Piasta broniło 32. zawodniczek i zawodników. Gliwiczanie z dorobkiem 1855 punktów zajęli 13. miejsce.

– Jadąc do Białej Podlaskiej zupełnie nie wiedzieliśmy na co nas stać. W naszej ekipie są głównie juniorzy, a rywalizować mieliśmy z najlepszymi lekkoatletami w kraju. Na tych zawodach byli reprezentanci i rekordziści Polski. My natomiast mieliśmy najmłodszą drużynę. Zajęliśmy 13 lokatę, czyli na ten moment dającą utrzymanie. Zdobyliśmy też biegaczkicenne doświadczenie. Wiemy nad czym musimy pracować, co trzeba poprawić. Przed nami jednak jeszcze jeden rzut, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie. Wtedy dopiero będziemy mogli podsumować ten pierwszy sezon. Nie mniej jednak optymistycznie możemy patrzeć w przyszłość. Jest lepiej niż przypuszczaliśmy – mówi Wojciech Rutyna – trener i kierownik sekcji.

Dla młodzieży Piasta udział w takich zawodach to nie tylko wielka sportowa przygoda, ale też możliwość podpatrywani i okazja do nauki. W akcji można było zobaczyć m.in. Pawła Fajdka mistrza świata w rzucie młotem. Kamilę Lićwinko, która skokiem na wysokość 1,97 m uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie. Tomasz Jaszczuk w skoku w dal uzyskał wynik 8.08.

Reprezentanci Piasta stawali też na podium. Drugie miejsce w biegu na 800 metrów zajęła Monika Hałasa, trzecia w biegu na 1500 metrów była Sylwia Indeko. Na tym samym dystansie trzecie miejsce zajęła Magdalena Krawczyk. Nie lokaty jednak są najważniejsze, ale zdobyte punkty.

Na wyróżnienia zasłużyli też Marcin Londzin, Damian Hałgas, Sztafety kobiet biegające na dystansach 4×100 i 4×400 metrów. Monika Drzewiecka, Joanna Markowska, Robert Gadzik, Aleksander Szten, Karolina Kordalska i Mateusz Dec.

Wszystkim uczestnikom zresztą należą się słowa uznania za odwagę i hard ducha, bo tak jak wspomnieliśmy na początku dla większości zawodniczek i zawodników był to pierwszy start w tak poważnej imprezie razem z seniorami.

Opiekę nad grupą sprawowali trenerzy: Wojciech Rutyna, Adam Śniegórski i Józef Ramus.