lato2014-440Z początkiem maja rozpoczął się nowy sezon w lekkiej atletyce. Przypomnijmy, że poprzedni był bardzo udany dla sekcji lekkoatletycznej Piasta. Najmłodsi przedstawiciele królowej sportu wygrali rywalizację w Śląskiej Lidze Młodzików, a połączona drużyna juniorów i seniorów awansowała do lekkoatletycznej, polskiej ekstraklasy. Trenerzy w tym roku jeszcze wyżej zawiesili sobie poprzeczkę.

– Chcemy powtórzyć wynik z poprzedniego sezonu w młodzikach i utrzymać się w ekstraklasie. W naszych planach jest też podniesienie poziomu wyróżniających się zawodniczek i zawodników, aby osiągali jeszcze lepsze rezultaty – mówi Wojciech Rutyna – kierownik sekcji L.A.

Pierwszy krok do tego już został zrobiony. 16 maja w Chorzowie rozegrano I rzut Ligi Młodzików. Do rywalizacji przystąpiło 700 zawodniczek i zawodników z 18. śląskich klubów. Najlepsi w tym gronie okazali się lekkoatleci Piasta Gliwice. Niebiesko-czerwoni z dorobkiem 2020 punktów, wyprzedzili tak silne kluby jak Płomień Sosnowiec, czy MOS Dąbrowa Górnicza, bezdyskusyjnie wygrywając.

Niezorientowanym wyjaśniamy, że w Ś.L.M. odbywają się cztery rzuty (zawody). Poszczególni zawodnicy z danych klubów, czym osiągną lepszy wynik, tym otrzymują większą liczbę punktów. Nie wszystkie jednak miejsca są brane pod uwagę. Do punktacji zalicza się najlepszych 15 wyników. Czyli nie liczba startujących jest najważniejsza, ale umiejętności i forma sportowa. A tu okazało się, że młodzież Piasta jest bardzo dobrze przygotowana do tego sezonu. -Większość naszych reprezentantów poprawiła swoje rekordy życiowe, a to znaczy, że w zimie ciężko pracowali, a przypomnę, że cały czas trenujemy w bardzo trudnych warunkach, bo bez własnego obiektu. Na szczęście już w tym roku ruszy budowa. Może ten fakt zmobilizował naszą młodzież, że tak dobrze się zaprezentowała – ocenia Wojciech Rutyna.

W tym pierwszym rzucie wzięło udział 44. zawodniczek i zawodników. Na specjalne wyróżnienia zasłużyli Klaudia Szczepanik, Kacper Przeradzki i Patrycja Bartosz. (bieg na 300 metrów). Każdy z wymienionych zdobył powyżej 160 punktów. Ponadto z bardzo dobrej strony zaprezentowali się: Jakub Ostropolski (bieg na 600 metrów). Wiktoria Sobór (bieg na 100 m), Patryk Lewandowski (600m), Patrycja Hruzik (bieg na 300m). Na pochwałę zasłużyli też dziewczęta i chłopcy, którzy rywalizowali w sztafetach 4×100.

– Cieszymy się z tego wyniku, bo mimo wszystko jest to pewna niespodzianka. Takie kluby jak Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza, to młodzieżowe potęgi lekkoatletyczne na Śląsku. Już w najbliższą niedzielę czeka nas drugi rzut. Jedziemy do Bielska Białej. Jeśli wygramy, to będzie duża szansa, że powtórzymy wynik z poprzedniego sezonu – mówi Wojciech Rutyna.

Dodajmy, że większość z tych, którzy startowali w zawodach w Chorzowie, to uczniowie klasy sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych mieszczącej się przy ul. Syriusza w Gliwicach. Ich trenerami są Wojciech Rutyna, Adam Śniegórski i Józef Ramus.

Już 30 maja odbędzie się pierwszy rzut w ekstraklasie. Zawody zostano rozegrane w Białej Podlasce. Na razie trudno jest powiedzieć na co stać lekkoatletów Piasta, bo gliwiczanie są beniaminkiem w tym sezonie., ale jesteśmy dobrej myśli, że sobie poradzą.

Natomiast w najbliższą sobotę (23.05) w Sosnowcu rywalizację o miano najlepszej drużyny na Śląsku rozpoczną juniorzy. Tu też Piast wystawia swoją drużynę.

opracowanie: piast.gliwice.pl