Piast-I Gliwice2015W tym roku mija 50 lat. od śmierci twórcy gliwickiej szermierki – Antoniego Franza. Od 49. lat natomiast rozgrywany jest Memoriał poświęcony jego pamięci. Z tej okazji do grodu nad Kłodnicą w miniony weekend przyjechało 17. zespołów z różnych stron Europy i Polski, by wziąć udział w tym największym i najstarszym w Polsce turnieju drużynowym.

Organizatorem zawodów była sekcja szermiercza Piasta Gliwice. Turniej rozgrywano w hali sportowej w Sośnicy przy ul Sikorskiego. Gospodarze wystawili trzy zespoły: seniorów, juniorów i kadetów. – Wygrać taki turniej to zawsze jest sprawa prestiżowa, ale postanowiliśmy podzielić tak zawodników, aby jak najwięcej skorzystali. W najbliższym czasie bowiem będą brali udział w ważnych zawodach, również zagranicznych – tłumaczy Marek Julczewski, trener szpadzistów Piasta i jednocześnie selekcjoner reprezentacji narodowej. Dlatego m.in. Aleksander Staszulonek, na co dzień szermierz Piasta zasilił kadrę młodzieżową Polski, a w pierwszym zespole Piasta wystąpił za to zawodnik z Ukrainy – Aleksander Koczergin, startujący już wcześniej w niebiesko-czerwonych barwach. Oprócz niego w zespole walczyli jeszcze Łukasz Rokosz, Paweł Krawczyk i Mateusz Nycz. prowadzony przez Macieja Chudzikiewicz,a pierwszy zespół bez większych przeszkód dotarł do półfinału. Tu jednak na gliwiczan czekała już reprezentacja Polski Seniorów z Radosławem Zawrotniakiem na czele. To była przeszkoda nie do przejścia w tym dniu. Pierwszy zespół Piasta uległ wyraźnie, bo 35:45.

Piast I Gliwice: Paweł Krawczyk,, Aleksander Koczergin,  Łukasz Rokosz, Mateusz Nycz

Piast I Gliwice: Paweł Krawczyk,, Aleksander Koczergin, Łukasz Rokosz, Mateusz Nycz

To nie był jednak dla nich koniec turnieju. Niebiesko-czerwoni rozegrali jeszcze mecz o III miejsce w którym zmierzyli się z drużyną z Włoch. W decydującym o końcowym wyniku pojedynku naprzeciw siebie stanęli Mateusz Nycz i Gianmarco Andreana. Starcie to dostarczyło niesamowitych wręcz emocji – przegrywaliśmy 37-42. Musiałem więc gonić wynik. Zrobiło się jednak 29:45 dla Włocha. Rywalom brakowało tylko jednego punktu, aby zakończyć ten mecz. Wtedy powiedziałem sobie, nie mogę tego przegrać. Udało mi się trafić sześć razy z rzędu i wygraliśmy 45:44 – opowiada jak pasjonująca była końcówka tego starcia Mateusz Nycz.

Przypomnijmy, że szermierz Piasta stanął też na trzecim stopniu podium w turnieju indywidualnym, gdzie walczono o punkty Pucharu Polski

– Niezmiernie się z tego cieszę. Po pierwszym dniu zawodów czułem, że jestem mocny i radosc-neczypotwierdziłem, że forma rośnie i udało mi się to potwierdzić – mówił szczęśliwy bohater ostatniej akcji.

Piasta w przeszłości regularnie stawał na podium tego turnieju. Gdyby zabrakło an pudle niebiesko-czerwonych barw, byłoby trochę smutno – Podtrzymaliśmy tradycje. Cóż więcej powiedzieć. Cieszymy się z dobrych wyników, bo to był naprawdę stojący na wysokim poziomie super turniej. Dodajmy, że w meczu o pierwsze miejsce Polska „A” pewnie pokonała reprezentację młodzieżową Polski 45:36.

Dobrze spisali się też juniorzy i kadeci Piasta.

Drużyna walcząca w składzie Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama i Bartosz Staszulonek zajęła szóste miejsce. Natomiast nasza najmłodsza drużyna kadetów w której składzie byli: Wacław Bartolewski, Damian Michalak, Marcin Nikiel i Michał Bar uplasowała się 9. lokacie. To dobry prognostyk przed zbliżającą się Olimpiadą Młodzieży, gdzie właśnie ten zespół będzie walczył o medale i po tym, co ci młodzi zawodnicy pokazali, nie są bez szans nawet na tytuł mistrzowski.

Piast-juniorzy-2015

Piast Gliwice – Juniorzy: Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama, Bartosz Staszulonek

Piast Gliwice – Kadeci: Michał Bar,  Damian Michalak, Wacław Bartolewski, Marcin Nikiel

Piast Gliwice – Kadeci: Michał Bar, Damian Michalak, Wacław Bartolewski, Marcin Nikiel

Tradycyjnie już nagrody i puchary wręczali synowie Antoniego Franza: Aleksander i Antoni junior. Były okazałe puchary, szampany, ale co najważniejsze dobre humory. Za rok jubileuszowy, 50. turniej. organizatorzy zapowiadają, że będzie się działo.

A.D. 2015 - 49. Memoriał Antoniego Franza - Medaliści i synowie Franza

A.D. 2015 – 49. Memoriał Antoniego Franza – Medaliści i synowie Franza’

 

Miejsce

Drużyna

Klub Kraj
1 POLSKA A POLSKA POL
2 POLSKA MŁ POLSKA POL
3 PIAST GLIWICE PIAST GLIWICE POL
4 BERGAMASCA SCHERMA CREBERG BERGAMASCA SCHERMA C ITA
5 KYRGYZSTAN KYRGYZSTAN KGZ
6 PIAST GLIWICE JUN. PIAST GLIWICE POL
7 AZS AWF KRAKÓW AZS AWF KRAKÓW POL
8 GÓRNIK RADLIN I T.S. GÓRNIK RADLIN POL
9 PIAST GLIWICE KADET PIAST GLIWICE POL
10 AZS AWF KATOWICE AZS AWF KATOWICE POL
11 GÓRNIK RADLIN II T.S. GÓRNIK RADLIN POL
12 START OPOLE I UKS START OPOLE POL
13 KKS KRAKÓW KKS KRAKÓW POL
14 RMKS RYBNIK RMKS RYBNIK POL
15 START OPOLE II UKS START OPOLE POL
16 WARSZAWIANKA WARSZAWIANKA POL
17 THE FUTURE POLSKA POL