wicemistrzowie-polski2015Aż pięć medali przywieźli szermierze Piasta Gliwice z Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się w miniony weekend we Wrocławiu. Złoto wywalczył Bartosz Staszulonek, na trzecim stopniu podium w turnieju indywidulanym stanęli Sebastian Majgier i Marcin Nikiel. W turnieju drużynowym natomiast dwa zespoły Piasta I i II wywalczyły srebro i brąz.

Rok 2015 jest wyjątkowy dla gliwickiego klubu. 18. czerwca Piast Gliwice będzie obchodził 70 rocznicę powstania. Z tej okazji, każde zawody w których uczestniczą reprezentanci tego klubu są szczególnie ważne, bo podkreślają jak ważną rolę Piast odegrał w sportowym życiu miasta.

Gliwiczanie jechali do Wrocławia w roli faworytów. Pierwsza drużyna broniła bowiem tytułu mistrzowskiego. Liczono też na miejsca na podium w turnieju indywidualnym, ale nikt się nie spodziewał, że na siedem możliwych do zdobycia medali aż pięć wywalczą szpadziści Piasta.

W pierwszym dniu zawodów walczono o trofea indywidualne. Do turnieju zgłosiło swój akces ponad 100 zawodników. Piast posłał do boju 11 młodych szermierzy. Doskonale od początku bił się Bartosz Staszulonek. Podopieczny Mikołaj Paca Pomarnackiego w finale pewnie pokonał Daniela Marcola 15:7. Do końca o medal walczył też Marcin Nikiel, także podopieczny Paca Pomarnackiego w półfinale trafił jednak na Staszulonka, ulegając mu 8:15. Nikiel stanął jednak na trzecim stopniu podium, podobnie jak Sebastian Majgier (opiekun Marek Julczewski). Mistrz Polski Kadetów z 2013 roku też walczył bardzo dobrze. W półfinale natknął się na wspomnianego już Marcola, ulegając mu tylko jednym trafieniem.   W pierwszej ósemce tych zawodów znalazł się jeszcze Patryk Szlama. Podopiecznemu Macieja Chudzikiewicza zabrakło jednego trafienia, by stanąć na podium. Szlama przegrał w dogrywce ze wspomnianym Marcelo. Wysokie, bo 10 miejsce zajął też Wacław Bartolewski.

Sobota należała do Piasta, w niedzielę, w zawodach drużynowych też szermierze z niebiesko-czerwonymi opaskami na ramieniu pokazali się z bardzo dobrej strony. Piast do    tego turnieju wystawił dwie drużyny i obie stanęły na podium!. Pierwszy zespół, który walczył w składzie Sebastian Majgier, Marcin Nikiel, Bartosz Staszulonek i Patryk Szlama dotarł do finału tej imprezy. Tam gliwiczanie zmierzyli się z gospodarzami – zespołem Szpady Wrocław. Po bardzo zaciętym boju niebiesko-czerwoni musieli uznać wyższość wrocławian w stosunku 36:45. Równie dzielnie walczyli szpadziści z drugiej drużyny. Wacław Bartolewski, Tomasz Kosmol, Damian Michalak i Daniel Niestrój zajęli trzecie miejsce. Dodajmy, że w półfinale naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny Piasta. Jedna musiała więc przegrać. Jeśli w turniejach indywidulanych zdarza się, że szpadziści z jednego klubu zdominują podium, to w przypadku zawodów drużynowych tej rangi, jest to wyczyn rzadko spotykany.

– To były najważniejsze w kraju w tej kategorii wiekowej dla nas zawody. Przygotowania tak były prowadzone, aby na tych mistrzostwach osiągnąć jak najlepszy wynik, ale uda nam się zdobyć aż pięć medali, tego się nie spodziewaliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z osiągniętych rezultatów, ale też w jakim stylu te medale zostały wywalczone. Chłopcy dali z siebie wszystko, walczyli bardzo dobrze. Nie udało się zdobyć złota w drużynie, bo po tym pierwszy dniu, kiedy tak dużo osiągnęliśmy, troszkę zawodnicy się rozluźnili, ale cieszymy się z tego co jest. Bardzo chciałbym podziękować trenerom za przygotowanie zawodników do tego turnieju – mówi Maciej Chudzikiewicz, fechtmistrz Piasta Gliwice. Oprócz niego szermierzy gliwickiego klubu do medali poprowadzili: Marek Julczewski, Mikołaj Mac Pomarnacki, Piotr Tomala.

Nagrodą za dobre występy, nie tylko w tym turnieju będą paszporty na Mistrzostwa Europy juniorów i kadetów, które odbędą się w tym roku w Mariborze (Słowenia).

Polskę będą reprezentować: Majgier, Niestrój i Staszulonek (juniorzy) oraz Michalak i Nikiel (kadeci). Niewykluczone, że załąpie się jeszcze jeden szermierz Piasta na tą imprezę, ale to będzie zależeć od wyników osiągniętych na zawodach Pucharu Świata, które zostaną rozegrane w najbliższy weekend w Rydze.