pawel-krawczyRok 2015 dla Piasta Gliwice będzie wyjątkowy. W czerwcu klub będzie obchodził 70 rocznicę powstania. Pod takim hasłem, czyli 70 lat Piasta Gliwice rozegrano pierwsze w tym roku zawody szermiercze w Gliwicach. W sobotę, 3-go stycznia w hali sportowej przy ul Warszawskiej odbyła się druga edycja Pucharu Polski Seniorów w Szpadzie. Tradycyjnie już silną ekipę wystawił Piast. Nasi szermierze nie zawiedli. Na szóstym miejscu zawody ukończył Mateusz Nycz, a brązowy medal wywalczył Paweł Krawczyk.

– W seniorach już dawno nie osiągnąłem tak dobrego wyniku. Ostatnie moje podium to medal Mistrzostwo Polski, a było to w 2010 roku – nie krył zadowolenia szpadzista Piasta.

pawel-krawczy-pion

Zobacz zdjęcia z turnieju

Krawczyk jest wychowankiem Muszkietera Gliwice, ale od ponad roku broni już barw Piasta. Te największe sukcesy odnosił jeszcze będąc szermierzem Muszkietera. Stanął na podium Mistrzostw Europy do lat 20. Wygrał też turniej Pucharu Polski, ma na koncie też sporą kolekcję medali na różnych imprezach w turniejach drużynowych.

– Myślę, że powoli wracam do formy. Już w barwach Piasta kilka dobrych wyników osiągnąłem, również w poważnych zawodach międzynarodowych. Bardzo chciałem wygrać ten turniej PP. Od rana powtarzałem sobie, że będę dziś najlepszy. Nie udało się. Myślę, że w tym decydującym momencie zabrakło sił – zdradza podopieczny Marka Julczewskiego.

– Ó ósemkę wygrałem z Piotrkiem Kruczkiem. Była to ciężka walka, bo do 13. O wejście do czwórki walczyłem z Mateuszem Antkiewiczem. Tu już trochę lepiej sobie poradziłem, ale łatwo nie było. W półfinale było 10:10 , myślałem, że może coś z tego więcej będzie, ale niestety zabrakło sił i doświadczenie Tomka Motyki wzięło górę – tłumaczy Paweł Krawczyk.

Tomasz Motyka, tryumfator II edycji Pucharu Polski czy Krzysztof Mikołajczak, który zajął drugie miejsce to już weterani plansz. Krawczyk ma 25. lat i ambitne plany.

– Szermierka to moja pasja i będę trenował, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Na razie cel to medal Mistrzostw Polski, ale w marzeniach są Igrzyska Olimpijskie zdradza nam szermierz.

PP-II-podium

Zobacz zdjęcia z zawodów

Nie udało się za to dobrze rozpocząć roku naszym szpadzistkom, które także walczyły w zawodach Pucharu Polski, który odbył się w minioną niedzielę w Warszawie. Zapowiadało się nieźle, bo trzy nasze reprezentantki wyszły z grupy. Tak się jednak złożyło, że już na samym początku pucharowej rywalizacji trafiły na siebie dwie szpadzistki Piasta. W 1/64 walczyły ze sobą Jagoda Zagała i Anna Ridzewska. Niespodziewanie lepsza o dwa trafienia (15/13) okazała się Ridzewska. Zagała odpadał więc już na samym początku, a Ridzewska, podobnie jak i Angelika Marszołek w następnej rundzie. Ostatecznie najwyżej została sklasyfikowana Marszołek – 23 lokata, Ridzewska była 32, a Zagała 33.

 źródło: piast.gliwice.pl
Foto: Andrzej Oksztul